Bruënaar Cees van den Bos nu burgemeester van Urk Drugshandel, visfraude, pesterijen en een sjoemelende wethouder. Als Urk in het nieuws komt, is het meestal niet al te positief. Cees van den Bos uit Bruinisse werd dan ook van alle kanten gewaarschuwd toen hij wilde solliciteren naar de functie van burgemeester. Toch deed hij het. Sinds vorige week vrijdag is de Zeeuw burgemeester van misschien wel de meest bijzondere gemeente van het land. WENDY WAGENMAKERS De haven van Urk. Het is een lange reis naar Urk. Eigenlijk één rechte weg langs uitgestrekte polders, windmo lenparken en hypermoderne be drijventerreinen. Maar ook na het bordje Urk houden die laatste niet op. Het is een en al bedrijvigheid tot in het Urker hart toe. Van hoofdkantoren tot visverwer- kingsfabrieken, van winkels waar er geen een van leegstaat tot de haven met een komen en gaan van lassers, vissers en vrachtwa gens. Ook op het gemeentehuis van Urk wordt gerend. Met koffie, kib beling en broodjes met verse zalm, voor de burgemeester en zijn bezoek. „Tijdens mijn instal latie zei de loco-burgemeester dat ik mijn pakken het beste op maat kan kopen. Mijn voorganger was in zijn ambtstermijn twintig kilo aangekomen. Ze houden hier van lekker eten." Cees van den Bos (1980) is ge boren en getogen in Bruinisse, als vierde in een gezin van zes kinde ren. Vader Leen werkte bij Zee- landia. De kinderen groeiden op aan het water, in het dorp dat va ker Bru wordt genoemd dan Brui- nisse, maar nog beter bekendstaat als De Republiek. Waar mensen geen blad voor de mond nemen en als het moet, geen mouw voor de vuist. 'Me komme van Bru en we wete van niks' luidt er de ge vleugelde uitspraak. De jonge Cees kon goed leren. Hij studeerde technische bedrijfs kunde en deed daarna nog be stuurskunde. In zijn vrije tijd schreef hij voor het jongerenblad van de SGP en nam namens de partij zitting in de Nationale Jeugdraad. Na zijn studie ging hij werken bij de gemeente Goeree- Overflakkee. En toen belde Schouwen-Duiveland, of hij wet houder wilde worden. ,,Daar moest ik wel even over nadenken. Ik zag namelijk ook dat wethou der niet altijd de leukste baan is. Je krijgt nogal eens wat over je heen. Ik had een jong gezin, ik wist niet of ik dat wilde." Maar als volger van Jezus gelooft Van den Bos in een zekere leiding in zijn leven. Dus hij deed het. En met verve: weinig wethouders die zo welgemanierd, ijverig en kun dig zijn als Cees. Toch begon er iets te kriebelen. ,,Een jaar of twee geleden zei ik voor het eerst tegen mijn vrouw: misschien wil ik wel burgemeester worden. In een leuke gemeente, waar ook echt wat te doen is voor mij. Toen heb ik de naam Urk al laten vallen." Begin dit jaar was er een vaca ture. ,,Die leek mij op het lijf ge- GO ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 'Urk zat twee jaar geleden al in m'n hoofd' FOTO RUBEN OREEL LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51