Jan Vantoortelboom Ik hoor de botjes van Popeye kraken onder zijn schoen t In het nieuws Uit het nieuws Een bos vol bronstige damherten 'Ik zie meer klanten met mondkapjes' DEZE WEEK IN Z. Je hoeft niet naar de Serengeti \\w Ze werden aan het denken gezet 2 Iemand helemaal opfrommelen tot hij in zijn broekzak zou passen 3 BEVALT HET 6 WEET IN URK, MICHELIN DE CEES VAN WEG NAAR DEN BOS? WOUTER KIK? 8 LEVEN IN ISOLATIE IN BUURTSCHAP ROVERSBERG Julien, een gerimpelde kale grijsaard met getatoeë erde armen, een kilo halskettingen, een gevlochten snor en slechts één voortand, zei dat hij graag weer eens iemand in elkaar wilde rammen, gewoon hele maal opfrommelen totdat ie in z'n broekzak zou passen, uit nostalgie naar zijn jonge jaren als buitenwipper in een obscure kroeg aan de haven van Antwerpen. 'Dat klinkt erg pijnlijk en ongezellig, Julien,' zei ik. 'Maar wat zou voor jou dan een goede reden zijn om zoiets nog eens te willen doen?' Popeye is zijn naam. Hij loopt de hele dag in zijn radje tot dat ie er krankjorum van wordt en om zijn gedachten te verzetten en hem weer normaal te doen worden, neem ik hem in mijn hand en steek ik hem af en toe een stukje wor tel of brood toe. Hij is zo lief en tam dat ik hem soms mee neem op straat als ik naar de winkel ga en dan fantaseer ik dat hij opeens uit mijn hemdzak kruipt en van me af valt en dat ie over het trot toir snelt op die kleine, snelle pootjes van hem. Dan komt er zo'n jonge knaap aan met oortjes in en een te lefoon voor zijn smoel en die ziet mijn hamstertje opeens voor zijn voeten lopen en zet er met kracht zijn hak op. Ik hoor de botjes van Popeye kraken onder zijn schoen. En die knaap die er dan ach terbaks bij lacht. Dat zou voor mij nu 'ns een goede re den zijn.' fijn. En stel nu dat die knaap niet wist dat het een ham- stertje was, maar dat hij dacht dat het een vieze bruine rat was.' te eten! Iedereen kent toch het verschil tussen een ham ster en een rat? Dus nog een reden te meer om hem eens goed in elkaar te beuken!' riep Julien en hij nam een te grote slok van zijn Jupiler. die knaap in zijn kinderjaren talloze wrede verhalen van zijn grootvader heeft moeten aanhoren over ratten die zijn dode vrienden opvraten en zelfs 's nachts aan zijn tenen kwamen knabbelen. Of erger nog, dat ie mishandeld werd door zijn vader omdat ie een koekje had gestolen en daarvoor in de kelder werd gegooid met de deur op slot en dat ie daar zat in zijn korte broekje op de koude tegels, te koekeloeren naar een grote bruine rat in de hoek. Dus die knaap is waarschijnlijk zodanig getrauma tiseerd dat hij Popeye werkelijk en waarachtig voor een grote vieze rat aanzag. Je kunt iemand met een trauma die een ongelukkige beoordelingsfout maakt daarvoor toch niet in elkaar rammen? Bovendien, Julien, is er nog iets anders. Popeye lijkt he lemaal niet op een hamster. Volgens mij is het een rat, want kijk naar die staart. Een hamster heeft geen zo'n lange staart. Jij bent door een sluwe verkoper belazerd en gefopt; ze hebben je gewoon een vieze bruine rat aangesmeerd. Dat maakt jou dan ook zo dom als het achtereind van een var ken en dus ben je het waard om in elkaar te worden geramd. Mag ik? Boswachterij Westenschouwen organiseert dit weekend en vol gende week wandeltochten door het bos om op zoek te gaan naar bronstige damherten. In deze tijd van het jaar komen veel damher ten bijeen om te paren. Dat levert prachtige taferelen op zegt bos wachter Marijke Lieman. ,,Het is bijna niet uit te leggen hoe mooi het is om te zien. Je ziet bij de mannetjes dat de hormonen door hun lijf gieren. Zodra een manne tje dicht bij een ander mannetje komt, gaan ze elkaar duwen. De damherten gaan burlen en dat ge luid gaat heel ver. Tussen de groep van de machtige mannen lopen de lieve vrouwtjes. Elke keer ben ik weer onder de indruk. Je hoeft he lemaal niet naar de Serengeti om zulke dingen te zien. Dit speelt zich gewoon af in onze bossen", vertelt ze. In het bos van Schou- wen-Duiveland lopen volgens haar zo'n duizend damherten rond. Dat geeft genoeg garantie om er een paar te zien tijdens een van de wandeltochten die de bos- wachterij organiseert. Alle plaat sen zijn al bezet. ,,Per tocht heb ben we een maximum van vijftien mensen", zegt Lieman. ,,Dat is we gens corona, maar ook omdat we de groep damherten niet te veel willen storen. We gaan kijken hoe het met zo'n groep gaat. Wellicht dat we later meer mensen kunnen toevoegen. Tijdens de tocht laten we bronstkuilen die de damherten gegraven hebben zien en andere sporen." Goed voorbeeld doet volgen. Dat hoopte Sjoerd de Zwart (foto) van slijterij Bie de Bolle in Goes te be reiken toen hij vorige week in deze krant zei dat hij als winkelier wel een mondkapje opdoet. Dat blijkt redelijk gewerkt te hebben want hij ziet steeds meer klanten met mondkapjes. „Klanten had den het stuk gelezen en werden daardoor aan het denken gezet. Ik heb het er met veel klanten over gehad. Ze lieten weten dat ze nu ook dachten dat het eigenlijk geen moeite is om zo'n mondkapje op te doen. Baat het niet dan schaadt het niet. Ook al is het niet zeker of het helpt. Hoewel ik steeds meer mensen met mondkapjes zie, draagt bij lange na nog niet ieder een ze. Dat snap ik ook wel. Dat krijg je pas als je het verplicht." De Zwart vindt een mondkapje op doen belangrijk, maar voelt zich er niet meer of minder veiliger door. ,,Mensen mogen ook zonder mondkapje binnenkomen. De 1,5 meter afstand is het belangrijkste en die moet je gewoon hanteren. Maar stel je kan met die mondkap jes het aantal besmettingen met een procent verminderen en de zorg zo minder belasten, dan moet je dat in mijn ogen gewoon doen. De overheid moet met een state ment komen, niet met een advies." 9 Stel mondmasker verplicht op school ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 GO 'Wel, Jan. je weet toch dat ik een hamstertje heb? 'Tja. Dat is inderdaad niet 'Dan is hij te dom om hooi 'Maar stel nu, Julien, dat Julien keek bedenkelijk. KpniliBi Wereld Daklozendag. KIEK! 10 12 Saskia Noort heeft behoefte aan hoop 13 Corona gaat voor een lange winter zorgen 14 Een vaccin gaat ons deze winter niet redden 17 Immuniteit kan ons misschien toch helpen 18 Hope in Kansas ziet lichtpuntjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50