3 Kroonprins van de VVD verlaat de politiek en vindt het tijd voor wat anders Dijkhoff onthulde daarbij - zeker zo verbazingwekkend - dat hij al in de kerstvakantie van 2018 tot zijn besluit was gekomen. Hij lichtte slechts Ben Verwaayen in, een spil in de top van de VVD, als vertrou weling van Rutte. Pas in de zomer van 2019 gaf hij een signaal af aan Rutte: ,,Houd er serieus rekening mee dat ik niet in jullie plannen voor wil komen." Dijkhoff daarover in een bericht gisteren: ,,Na ruim 10 jaar aan het Binnenhof is mijn nieuwsgierig heid om ergens anders aan het werk te gaan groter dan naar wat een lan ger verblijf brengt. Zoals nieuws gierigheid me naar het Binnenhof bracht, brengt het me nu ook er gens anders heen." Daarmee dooft de landelijke po litieke carrière van Dijkhoff met lichtsnelheid. Hoewel hij achter de schermen dus al had besloten te vertrekken, was daar voor de scher men niets van te bespeuren. Juist Dijkhoff werkte met zijn 'Klaasverhaal' aan de herpositione ring van de VVD. Want er was te weinig interne discussie, partijle den waren verworden tot een 'ap plausmachine' van premier Rutte, was de klacht. ,,We moeten weer die klamme zaaltjes in met de lauwe koffie.'' Op het oog hielp het daarbij ook zijn eigen imago wat robuuster te maken, op weg naar de partijtop. Aanvankelijk draaide de partij im mers de schijnwerper op zijn nuch tere, droog-grappige kant. Die van de meest sexy politicus. De popu laire winnaar van het tv-pro- gramma De Slimste Mens. Zelfs toen hij een invalbeurt beleefde als staatssecretaris van Asiel in het vo rige kabinet, bleef hij rolvast. Samen met zijn geëtaleerde liefde voor PSV en carnaval, werd Dijkhoff een tamelijk knuffelbare VVD'er. Dat hij na de verkiezingen fractievoorzitter in de Tweede Ka mer werd, leek in alles de opmaat Nieuwsgierigheid bracht me naar het Binnenhof en brengt me nu ergens anders naar een eventueel leiderschap als Rutte ermee zou ophouden. Hooguit liep hij gaandeweg deze kabinetsperiode een kras op toen hij aanvankelijk weigerde afstand te doen van 37.000 euro aan wacht geld dat hij had ontvangen, bo venop zijn salaris als Kamerlid, om dat hij in het kabinet-Rutte II staatssecretaris en kort minister was. Het leek een rimpeling op weg naar de top. Niemand die be vroedde dat hij enkele weken later definitief zou beslissen te stoppen. De VVD zal op zoek moeten naar een nieuwe kroonprins, waardoor Rutte nog meer weinig keuze lijkt te hebben om ook bij de volgende verkiezingen de kar te trekken. igenlijk zouden Jan Blijle- ven en Edith Wante met de kinderen in een huisje in Duitsland zitten, deze herfstvakantie. Nu staan ze hun tassen uit te laden in een va kantiepark aan de Nederlandse kust. ,,We hebben vorige week omgeboekt, want het was wel duidelijk dat we in Duitsland niet welkom zijn'', vertelt Edith. Het stel spaarde een jaar voor deze vakantie, dus afzeggen wilden de twee niet. ,,Juist in deze tijd wil je even rust. We hebben allebei hard doorgewerkt. Hier hoeven we even niets, hebben we een andere omge ving'', vindt Edith. Haar vier kinde ren Thije (16), Jasmijn (14), Yannick (12) en Michelle (6) zijn het daar roe rend mee eens. Ze verkennen de om geving, rennen rond het huisje, voet ballen, zoeken eikels. ,,Ze hebben zich er ontzettend op verheugd.'' Hoewel iedereen dit voorjaar nog hoopte op een relaxte herfstvakantie, is het met de oplopende aantallen co ronabesmettingen zoeken naar wat wel en wat niet kan. In de meeste landen zijn Nederlanders niet wel kom, omdat hier te veel besmettin gen zijn. Daarom zitten veel vakan tieparken in eigen land bijna vol. Handig Is dat wel handig, nu het aantal be smettingen zo oploopt? Het hoeft op zich geen enorm probleem te zijn, zegt microbioloog Bert Mulder. Als die vakantiegangers zich maar aan de richtlijnen houden: afstand houden, bij klachten thuisblijven. En eigenlijk De herfstvakantie is aangebroken in het noorden van het land. Terwijl het aantal coronabesmettingen oploopt, zitten veel vakantieparken tjokvol. Hoe wordt het toch een leuke vakantie in deze gekke tijd? geldt dat voor alles wat we deze herfstvakantie willen ondernemen. Mulder: ,,Als je met een kleine groep gaat bowlen en goed afstand houdt, is er niets aan de hand. Maar je moet het volgens de richtlijnen doen. Houd je aan de regels die gelden.'' Voor wie iets wil gaan doen, is het bovendien handig op tijd te reserve ren. Het aantal bezoekers per activi teit is flink ingeperkt. Voor binnen- activiteiten, zoals bioscoop en thea ter, geldt een maximumaantal gasten van dertig, inclusief kinderen. Voor veel binnenspeeltuinen is het aantal bezoekers ook tot die dertig beperkt. Als je met een kleine groep gaat bowlen en goed afstand houdt, is er niets aan de hand Alleen als gemeenten een ontheffing hebben verleend, zijn meer bezoe kers welkom. In musea mogen veelal wat meer bezoekers komen, omdat ze zich door het gebouw bewegen. Weinig bezoekers of niet, de ex perts zien het liefst dat vakantievier- ders zoveel mogelijk thuisblijven. Het RedTeam, een groep deskundi gen die het kabinet scherp houdt, drong enkele weken geleden al aan op een week extra herfstva kantie. „Dit had een korte peri ode kunnen zijn, waarin we een harde klap op de verspreiding van het virus hadden kunnen geven'', stelt Mulder. Dat is nu te laat, stelt het RedTeam, nadat er gisteren bijna zesduizend besmettingen op één dag bij kwamen. Vakantiegangers moeten daarom goed nadenken over waar ze naartoe gaan. ,,Alles wat je doet en waar je an dere mensen ontmoet, is een risico. Het gaat niet goed, dus reizen gaat niet helpen om het aantal besmettin gen terug te dringen. Maar als je in een vakantiehuisje zit en verder nie mand ziet, kan het wel'', aldus arts- microbioloog Jan Kluytmans. De natuur in Microbioloog Marc Bonten viert de vakantie met zijn gezin. ,,We blijven veel thuis of gaan de natuur in. Ik kijk ernaar uit.'' Sober wellicht, maar vol gens Bonten het veiligst. ,,Dit is een goede vakantie voor een bezoek aan het bos.'' Ook een fietstocht met het gezin is prima, of uitwaaien op het strand. Blijf in de eigen sociale bub bel, mijd feestjes en bijeenkomsten met veel mensen, zeggen de experts. In het vakantiepark waar Jan en Edith met de kinderen verblijven, moet dat lukken. Hier oogt het rustig. Edith: ,,We zullen toch wat voorzich tiger zijn met uitstapjes en willen so wieso naar het strand. Deze vakantie voelt niet zo vrij als anders, maar het is toch lekker er even uit te zijn.'' zaterdag 10 oktober 2020 GO Dijkhoff stopt na verkiezingen Hij gold als de gedoodverfde op volger van Mark Rutte als deze ooit zou stoppen bij de VVD, maar dat gaat fractievoorzitter Klaas Dijkhoff nooit worden. Hij stopt na de volgende verkiezin gen als politicus op het hoogste niveau, liet hij gisteren tot ieders verrassing weten. Tobias den Hartog Den Haag - Klaas Dijkhoff Ik ga op vakantie en neem mee... de coronaregels Ellen van Gaalen Den Haag - Bert Mulder, microbioloog Een boswandeling lijkt geknipt voor een gezonde herfstvakantie. Jan Blijleven en Edith Wante met de kin deren gaan zeker genieten. FOTO'S ANP/HH.GUUSSCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3