II Ontsnapt aan een snertmiddag 10 ZEELAND WILLIAM VERSTRAETEN EERSTE DEEL ONDERZOEK IN HULST GEPRESENTEERD Monnikenwerk Begin 2017 las William Verstraeten dat veel vroege schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh, uit zijn Nederlandse periode, nog niet zijn ontdekt. Ze zouden achtergebleven zijn in zijn ouderlijk huis toen hij naar het buitenland vertrok. Verstraeten (Hulst, 1951) leek het mooi zo'n werkje te vinden. Maar hoe? Het idee kwam toen hij met zijn jong ste dochter in de auto zat. Zij riep 'gele auto' en gaf hem een stomp. Dat bleek een leuk spelletje en na in korte tijd zagen ze er nog drie. Op basis van die ervaring koos Verstraeten ervoor zijn intuïtie te volgen. Hij besloot dat hij tussen mei en november 2017 minstens 3 van die oude werkjes zou tegenko men. Hij gaf het project de werkti tel oranje Volvo. Het vond er drie, waarvan één bij het Zeeuws Veilighuis. Het meest aansprekende was een schilderijtje met twee voorwerpen waarvan de verticale lijnen enigs zins hellend zijn geschilderd. Dat is volgens M.M. van Danztig, die in 1953 een boek uitbracht om het werk van Van Gogh van vervalsin gen te kunnen onderscheiden, een belangrijk kenmerk van zijn werk. Verstraeten besluit dat verder te onderzoeken, nadat het van Gogh Museum aangeeft mogelijke vond sten alleen op basis van foto's te beoordelen. Dat vind Verstraeten te vrijblijvend. Eerst wil hij weten of het klopt wat Van Dantzig be weert. Met behulp van zijn doch ter Charlie analyseerde hij alle be kende werken van Van Gogh op die kenmerken. Het resultaat van dat onderzoek is het eerste deel van de zoektocht naar de echtheid van de aangekochte werkjes. Het resultaat bevestigt de stel ling: van de 1061 werken met per spectief staan er op 817 werken één of meer vormen schuin die nor maal rechtop zouden staan. Op 703 werken is sprake van naar links overhellen en op 114 hellen de vor- Je kunt nooit meer een Van Gogh zien zonder te denken aan de schuine lijnen men naar rechts over. De resulta ten van dat onderzoek zijn in een lijvig boek samengebracht. Alle werken zijn afgebeeld en op elke reproductie is het overhellen met lijnen aangeduid. Ook het aantal graden van de afwijking wordt steeds vermeld. In de benedenzaal van 's Lands Huis toont Verstrae- ten een aantal reproducties waar op het hellen duidelijk zichtbaar is, plus een aantal vitrines met do cumentatie. In de bovenzalen heeft hij het overhellen verbeeld. Haartjes Hij speelt verrassend met Stilleven met kruiken door 4 reproducties volgens een door het overhellen bepaald systeem op de wand te hangen. Ook hangt hij van een aantal werken twee versies naast elkaar: het origineel én een versie waarin de voorwerpen zijn 'recht- gezet'. Dan valt op dat die laatste spanning missen. Het lijkt daarom aannemelijk dat Van Gogh het overhellen als bewust stijlmiddel inzette. Het onderzoek is nog niet afgerond. Zo loopt er een traject waarbij de haartjes die op het schilderijtje zijn aangetroffen worden geanalyseerd. Zijn ze af komstig van een marterharen pen seel of wellicht van Van Gogh zelf? P loing. Er valt een berichtje in mijn brievenbus. Een welkome afwisseling op uit het raam staren en denken over de pasvorm van mondkapjes. Aha, van het werkgezelschap gods dienstsociologie en godsdienstan- tropologie, die berichtjes lees ik al tijd gelijk. 'De coronatijd raakt ook ons vakgebied: de studie van reli gie, spiritualiteit en zingeving. Welke impact heeft de coronatijd en welke rol kunnen religie, spiri tualiteit en zingeving spelen in de huidige 'ontwrichte' samenleving? Deze en andere vragen verdienen onze wetenschappelijke aandacht.' 'Het tijdschrift Religie en Samen leving wil een platform bieden voor onderzoek naar 'Religie in tij den van corona' en wel in de vorm van een publiekssymposium, ge baseerd op een themanummer. Medio 2021 wordt dit symposium gehouden (vermoedelijk beperkt fysiek toegankelijk maar dan ook online).' Halverwege volgend jaar een online symposium, ik mag toch hopen van niet. Wie haalt het in zijn hoofd om nu zoiets te schrijvenWe zitten nauwelijks in de herfst. DSt helpt zo'n zin, mopper ik tegen niemand in het bijzonder. Interessant is het wel, zo'n sym posium, en het gezelschap is aan genaam. Zou ik een bijdrage kun nen leveren aan het themanum mer van Religie en Samenleving? Het onderzoek moet wetenschap pelijk zijn, dus theoretisch moet het ook kloppen. In de praktijk zie ik genoeg. In Zeeland zijn online kerkdiensten met veel bezoekers, offline kerkdiensten waarbij ie dere zondag een beperkt aantal bezoekers op naam wordt uitgeno digd (wie niet komt, moet zich af melden). Kerkdiensten waar zoals in (hoe grappig klinkt dat: 'her steld') Staphorst wordt gezongen of niet. Andere kerken vragen vooraf te reserveren voor een plek bij een kerkdienst. In mijn bele ving kiezen vooral ouderen (risi cogroep!) daarvoor. En wat zegt dat? Gaan ouderen relaxter om met dreiging van het virus? Of zijn zij zo gelovig als de Staphorster Jasper Schaapman die voor de ca mera van RTV Oost zei: „Geloof beschermt niet per se tegen een virus. Ik kan ook ziek worden. Maar God bestuurt alle dingen, ook als we moeten sterven, is ons leven in Zijn hand." Of vinden zij sterven een aanvaardbaar risico, kijken zij terug op een mooi leven, dat voltooid genoemd zou kunnen worden? Geestelijke nood Er is geestelijke nood. Daarover stond op 6 oktober in de krant: 6 procent van de Zeeuwen die de enquête van de PZC invulde, voelt zich droevig of depressief. 71 pro cent van de ondervraagden heeft minder sociale contacten. Kerken hebben zich gespecialiseerd in zingevingsvragen, pastorale en diaconale zorg. Geloofsgemeen schappen bieden inspiratie op ba sis van bronnen van wijsheid, hulp aan armen en bezoek aan zie ken. De behoefte daaraan lijkt mij zonneklaar, maar kerken moeten op dit gebied dan niet ook aan banden worden gelegd. Het aantal kerkgangers beper ken, daar is wat voor te zeggen. Maar ik denk dat kerken nu voor een groter publiek dan de eigen geloofsgenoten van waarde kun nen zijn en daar ruimte voor ver dienen. Langzaamaan schemert het, merk ik op als ik naar buiten kijk. Ik speel met ideeën en ben dankbaar. Hoe simpel heeft één mailtje kunnen voorkomen dat deze middag een snertmiddag werd. zaterdag 10 oktober 2020 Een nieuwe Van Gogh ontdekt? Nico Out Hulst Wiliam Verstraeten, Tweemaal stilleven met bierpullen. fotos nico out oranje Volvo is weer zo'n onder neming waarbij Verstraeten je an ders laten kijken. Je kunt nooit meer een Van Gogh zien zonder te denken aan de schuine lijnen. Zo als veel van wat wij zien wordt be paald doordat we ooit door de ogen van een kunstenaar keken. T/m 1/12. oranje Volvo, William Verstraeten. 's Landshuis, Steen straat 37, Hulst. Ma. t/m za. 10.00-12.00 en 13.00-16.00 uur. Zo. 14.00-16.00 uur. Benedenzaal 's Landshuis in Hulst. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38