Medewerkers en cliënten De Wieken besmet Gouden idee: een hamsterrad om energie op te wekken 400 Bomen weg, 800teruggeplaatst 4 Maatregelen nodig voor vervuilde grond bij Perkpolder mi m Alleen monitoren - wat Rijkswa terstaat sinds 2017 doet - lijkt in ie der geval geen optie meer. Dat bleek al uit een brief die het dage lijks provinciebestuur deze week aan de Staten heeft gestuurd en het werd gisteren nog wat duidelijker tijdens een vergadering van de commissie ruimte. Daarin re ageerde Pijpelink op vragen van Wouter Versluijs van D66. Voor een nieuw buitendijks na tuurgebied heeft Rijkswaterstaat vijf jaar geleden een nieuwe dijk aangelegd. Daarbij is thermisch ge reinigde grond gebruikt, afgedekt met een kleilaag. De grond blijkt vervuild en vorige week werd be kend dat volgens ingenieursbureau Tauw niet overal wordt voldaan aan de bodemkwaliteitseisen. Wet overtreden ,,Er staat in het rapport van Tauw toch eigenlijk heel duidelijk dat de wet wordt overtreden en dat wij daarop moeten handhaven?", vroeg Versluijs. Hij verwees naar de Westdijk in Bunschoten, waar ver gelijkbare grond is gebruikt. Die dijk wordt nu afgegraven. Veiligheid voorop Pijpelink benadrukte dat bij alle betrokken partijen de veiligheid van de leefomgeving vooropstaat. ,,Ook bij Rijkswaterstaat. Dat staat als een paal boven water. Er zijn zorgen over en dat zijn terechte zorgen. Wellicht zijn er maatrege len te bedenken die maken dat het niet tot de meest vergaande stap moet komen, namelijk het afgraven van de dijk en die weer met nieuwe grond ophogen." De verantwoordelijkheid daar voor ligt bij Rijkswaterstaat, maar de provincie houdt toezicht of de Wet Bodembescherming in acht wordt genomen en de gemeente Hulst of het Besluit Bodemkwali- We hebben geen signalen dat er een onveilige situatie is teit wordt gevolgd. Er is intensief overleg tussen die partijen en ook het waterschap Scheldestromen. ,,We hebben geen signalen dat er een onveilige situatie is", aldus Pij- pelink. ,,Maar de waarden maken wel dat je hier heel scherp moet zijn. Ik verwacht ook wel dat er iets gedaan moet worden. Er ligt een kleilaag van meer dan anderhalve meter op de vervuilde grond. Als je daar loopt, is er geen gevaar. Er wordt onderzocht welke maatrege len mogelijk zijn. Er zitten nog wel wat stappen tussen de situatie nu en het afgraven en nieuwe grond gebruiken." Pijpelink beloofde de Staten op de hoogte te houden van de acties van Rijkswaterstaat. Omdat hij nog met veel vragen zit over de kwestie, wil Joan van Burg (SGP) er tijdens de volgende vergadering van de commissie ruimte, op 27 november, opnieuw over debatte ren. ZIERIKZEE Meerdere cliënten en een aantal medewerkers van De Wieken van Eilandzorg in Zierik zee zijn positief getest op het coro navirus. Zaterdag werd al een me dewerker positief bevonden. On danks extra maatregelen bleek donderdag dat ook cliënten en an dere medewerkers besmet zijn ge raakt. Exacte aantallen zijn nog niet te geven, omdat nog niet alle testuit slagen bekend zijn. Cliënten van de afdeling en de medewerkers verblijven in quarantaine. De be treffende cliënten en hun eerste contactpersonen zijn geïnfor meerd en de zorg en ondersteu ning worden samen afgestemd. Om het risico op een verdere verspreiding te verminderen, is het advies van de GGD om bewoners van De Wieken tijdelijk geen be zoek te laten ontvangen. Dit is een dringend advies, geen bezoekver- bod zoals eerder dit jaar. In de praktijk betekent dit dat Eiland- zorg één bezoeker per bewoner per dag toestaat voor locatie De Wie ken. In overleg kan van de regeling worden afgeweken in het geval van ernstig zieke bewoners. Directeur Marieke de Jong: ,,Dit bericht raakt ons zeer. Ondanks alle inspanningen zijn wij er niet in geslaagd het virus buiten de deur te houden. Hoe goed onze voorbereidingen ook zijn, het blijft schakelen van moment tot mo ment. Wij staan in nauw contact met de GGD over de te nemen stappen en alle medewerkers zet ten zich onverminderd in. We le ven mee met de cliënten en hun mantelzorgers in deze spannende tijd. De veiligheid en het welzijn van onze cliënten en medewerkers gaan ons allen aan het hart." Cornelleke Blok Zierikzee ,,Het rad is leuk voor de kinderen op het schoolplein. Je kunt er lekker in rennen en je wekt er ook nog elek triciteit mee op voor de lampen en de chromebooks in de school. Daarom leek het ons een goed idee", legt Lotte van den Bos (10) uit. ,,Op veel campings hebben ze ook zo'n rad. Ik heb er al vaak met mijn broertjes in gerend. Dat vin den we heel leuk." Samen met haar klasgenoten Manoa de Pagter, Mat- thijs Flikweert en Maritt Sluimer uit groep 7 stond Lotte aan de wieg van het hamsterrad. Gastlessen De Zeeuwse centra voor natuur- en milieueducatie bieden sinds de zo mer gastlessen aan over energie transitie. 35 scholen uit de hele pro vincie meldden zich aan. Gastdo centen leggen leerlingen uit groep 7 en 8 uit waarom de aarde op warmt, poolkappen smelten en hoe daardoor droogte en wateroverlast ontstaat. Tijdens de gastles mogen leerlingen ideeën aandragen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat en Janneke Donkers van het na tuur- en milieu-educatiecentrum kwamen de winnende leerlingen van de school in Zierikzee afgelo pen week verrassen op hun school. ,,We schreeuwden het uit, toen we hoorden dat we gewonnen had den", zegt Lotte. De kinderen mochten zelf een prijs kiezen. Hun wens? Dat het hamsterrad écht op hun schoolplein komt te staan. ,,Dat zou superleuk zijn." De leerlingen willen binnenkort een sponsorloop houden om extra geld in te zamelen voor hun ham sterrad. MIDDELBURG Het waterschap start eind oktober op zeven loca ties in Zeeland met het rooien van oude en zieke bomen en het aan planten van nieuwe bomen en struiken. Voorbeelden van rooilo- caties zijn de Reuzenhoeksedijk in Terneuzen en de Kijkuit bij Axel. Ook op Walcheren worden twee bospercelen omgevormd. De werkzaamheden lopen door tot eind maart 2021. In totaal worden er op zeven plekken 392 bomen en struiken gerooid en op 12 locaties worden bomen terug geplant. Het gaat om 841 exemplaren. Terugplanten is vaak niet direct mogelijk, omdat de grond waarop de gerooide bo- men stonden eerst tot rust moet komen. Dit kan een jaar duren. In overleg met de provincie en ge meenten worden compensatielo caties gezocht om bomen te plan ten. Verkeersveiligheid Het rooien van oude en zieke be planting is in de eerste plaats no dig vanwege de verkeersveilig heid. Daarnaast is het rooien no dig om het landschapsbeeld te verjongen en te vernieuwen. Het assortiment aan te planten bomen bestaat uit veldesdoorn, populier, wilg en linde. Deze soorten zijn kenmerkend voor het Zeeuwse landschap. zaterdag 10 oktober 2020 Afgraven dijk niet uitgesloten Rijkswaterstaat onderzoekt welke maatregelen mogelijk zijn om de verontreiniging van de nieuwe zeedijk bij Perkpolder te beperken of ongedaan te maken. Gedeputeerde Anita Pij- pelink (PvdA) sluit afgraven niet uit, maar zegt: ,,Daar zitten nog wel wat stappen tussen." Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Anita Pijpelink, PvdA Een levensgroot hamsterrad op het schoolplein om energie op te wekken: dat 'gouden idee' be dachten vier leerlingen van de Johan Louis de Jonge-school in Zierikzee. De kinderen deden mee aan een Zeeuws scholen project over energietransitie. K v. -It V. Bedenkers van het hamsterrad, Lotte van den Bos, Manoa de Pagter, Matthijs Flikweert en Maritt Sluimer van de Johan Louis de Jonge-school in Zierikzee, met Janneke Donkers van het natuur- en mi lieu-educatiecentrum (links) en gedeputeerde Jo-Annes de Bat. foto provincie zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32