s? Welkom gasten, maar let op! Brand in Huize Marja mogelijk aangestoken Aantal eerstejaars HZ opnieuw gegroeid Wachtmuziekje Peulvruchten zijn niet alleen lekker, maar ook eiwitrijk en daarom een goede vleesvanger. Zeeuwse bonen spelen een week de hoofdrol. 2 HOOFDROL DUTCH FOOD WEEK Commentaar De herfstvakantie staat voor de deur. En net als in het voorjaar zijn er zorgen over het grote aantal coronabe smettingen in Nederland en in grote delen van Europa. Opnieuw is de vraag: gaat dat wel goed met al die toeristen die naar Zeeland komen? De VVV schat dat het minder druk wordt dan vorig najaar, maar het zit 'm niet alleen in de aantallen mensen, het foute gedrag van een enkeling kan veel verpesten. Wordt de herfstvakantie een probleem? In het begin van dit jaar versoepelde de veiligheidsregio de coronaregels zodra het kon. Toen het mooi weer werd, kwa men er behoorlijk wat binnen- en buitenlandse toeristen naar Zeeland. In Cadzand leek even een besmettingshaard te ont staan, maar contact- en brononderzoek leidde al snel naar Bel gië. Van de zomer ging het ook goed. Het afsluiten van boule vards en duinovergangen was meestal genoeg om mensen te spreiden. Met deze ervaring kan Zeeland met een gerust hart aan de herfstvakantie beginnen. Wellicht zijn er weer maatre gelen nodig. Bijvoorbeeld bij slecht weer, om te zorgen dat het niet te druk wordt in de steden. Geen probleem, alternatieven genoeg. Plaatsen waar je anders niet komt, of de natuur in. Het is wel te hopen dat alle herfstvakantiegasten, waar zij ook vandaan komen, beseffen dat hier iets te verliezen is. Zij moeten hun eigen gezondheid en die van hun gastheren be schermen door zich strikt aan de coronaregels te houden. Goede ervaringen in voorjaar en zomer geven vertrouwen dat de herfstvakantie ook goed zal gaan De brand in het vrijstaande pand, waar op dat moment niemand aanwezig was, werd donderdag rond 04.10 uur ontdekt. Er kwa men blusvoertuigen uit Zoute lande en Koudekerke ter plekke om te blussen. De brandweer van Middelburg assisteerde met de in zet van een ladderwagen. Binnen vijf minuten werd opgeschaald naar middelbrand. Het vuur was enige tijd uitslaand aan de achter- ALMANAK zijde van het gebouw. Rond 05.15 uur kon de officier van dienst van de brandweer het sein 'brand meester' geven. De politie heeft sporenonder zoek gedaan waaruit blijkt dat er vermoedelijk sprake is van brand stichting. De eigenaar van het pand heeft aangifte gedaan. De brand in het vrijstaande pand werd donderdag rond 04.10 uur ontdekt Getuigen die rond het tijdstip van de brand iets verdachts is op gevallen aan de Langendam of om geving worden verzocht om con tact op te nemen met de politie. De Vlissinger hing al een poos aan de lijn met de Westerschel- detunnel. ,,U bent de eerstvol gende", klonk het aan de tele foon en het geautomatiseerde wachtsysteem schakelde weer door naar het wachtmuziekje van Zeeuwse makelij. De tekst stemde hem weinig hoopvol dat hij een eerlijk antwoord op zijn vraag zou krijgen. ,,Er is ver rekte veel te zeggen", zong Bart van Racoon. ,,En te liegen nog veel meer." Een klik. Stille hoop dat hij nu eindelijk iemand aan de lijn kreeg. IJdele hoop, en Bart zong verder: ,,Heel veel bagger bloot te leggen." Goesenaar vast na 'bommengrap' op Schiphol Theatercollege filmmaker Martin Koolhoven afgelast AXEL Inbraken bij bedrijven Een burger van zwarte bonen of ka pucijners. Bij café-restaurant De Vriendschap in Middelburg staat de verantwoorde snack een week lang op het menu. Vandaag begint de Dutch Food Week. Daarin staan voeding, voedselproductie en inno vatie centraal. In Zeeland wordt tot en met aan staande zaterdag vol ingezet op pro motie van peulvruchten. De pro vincie is de aanjager. Zij wil het ver grootglas leggen op wat met een duur woord 'eiwittransitie' heet. In simpele bewoordingen: we moeten meer plantaardige eiwitten en min der dierlijke eiwitten eten. Dat is nodig voor een beter milieu en om klimaatdoelen te halen. Bonen, of het nu bruine, zwarte of kidneybo- nen zijn, bevatte veel eiwitten. Peulvruchten worden dan ook ge zien als vaandeldrager bij de over stap naar plantaardige eiwitten. Foodcurators Maar hoe breng je dat verhaal naar de consument? Daarvoor schakelde de provincie het Middelburgse be drijf Foodcurators in. Digna Kosse en Lucas Mullié zijn ontwerpers die nieuwe concepten bedenken voor met name de foodsector. Zij ont wikkelden de campagne Bonen van Zeeuwse Bodem. Wat hen betreft is Zeeland een week lang in de bonen. ,,In Zeeland worden al veel peul vruchten geteeld, met name in Zeeuws-Vlaanderen, maar inmid dels ook steeds meer boven de Westerschelde. In onze campagne gebruiken we bonen van lokale te lers. Dat zijn kapucijners van Gillis Klompe in Dreischor, kidneybonen van Rinko de Koeijer uit Aarden burg, pintobonen van Pieter Ris- seeuw uit Schoondijke en zwarte bonen van Alex de Kock uit Kloos- terzande. Met die bonen gaan drie restaurants die op zichtlocaties zit ten een week lang bijzondere ge rechten bereiden. De koks weten dan ook precies waar hun bonen vandaan komen! Korte ketens - van boer naar bord - passen in het nieuwe landbouwbeleid van de rijksoverheid." Speciale borden Om het behapbaar te houden, is het aantal deelnemende restaurants beperkt tot drie. Dat zijn proeflo kaal Op d'n Oek in Zierikzee, De Fonteyn in Groede en De Vriend schap in Middelburg. Digna: ,,Het Consumenten kunnen op onze menukaart alles lezen over bonen zijn alle drie restaurants op zichtlo- caties. Buiten zetten we een infor matiebord neer. Binnen treffen gas ten een speciale, zeer uitgebreide menukaart aan waarin ze alles over peulvruchten kunnen lezen. Van de teelt, de bodem, korte ketens tot de wereldhandel. Die kunnen ze mee naar huis nemen. Er staan ook diverse recepten in, zelfs brood met bonen. Ook hebben we speciale borden voor de bonencampagne De HZ ziet dit jaar vooral een stij ging in het aantal mbo'ers dat door studeert. Van alle nieuwe studen ten kozen er 186 voor een zogeheten associate degree-opleiding in Roo sendaal. Dat zijn tweejarige prak- tijkgerichte hbo-opleidingen, die qua niveau tussen mbo en reguliere hbo-bacheloropleidingen in zitten. De HZ biedt deze opleidingen sinds 2017 aan, samen met de Avans Hogeschool. De groei van het aantal eerste jaars studenten komt onder meer door de verbreding van het onder wijsaanbod. Naast de associate de- gree-opleidingen heeft de HZ ook meer deeltijdopleidingen en mas- terstudies opgezet. Het aantal inter nationale studenten ligt iets lager dan vorig jaar, maar ongeveer gelijk aan het niveau van 2018. Dit jaar be gonnen 184 buitenlandse jongeren aan een opleiding aan de HZ. Vorig jaar waren dat er 201. zaterdag 10 oktober 2020 De politie is een onderzoek ge start naar de brand in groepsac- commodatie Huize Marja aan de Langendam in Zoutelande. Het eerste onderzoek heeft uitge wezen dat er vermoedelijk sprake is van brandstichting. De politie is op zoek naar getuigen. Wendy de Jong Zoutelande Tip? redactie@pzc.nl SCHIPHOL De Koninklijke Mare chaussee heeft gister middag een 62-jarige man uit Goes aangehou den, nadat hij in de ver trekhal van Schiphol had geroepen dat hij bommen bij zich had. Een deel van de vertrekhal werd tijde lijk afgezet, zodat een speciale speurhond en mensen van de Mare chaussee onderzoek konden doen. Tijdens het onderzoek riep de Goesenaar dat het om een grap zou gaan, waarop hij werd aangehouden. Vrij snel na het onderzoek werd de afzetting opgeheven en werd de vertrekhal vrijge geven. HULST Martin Koolhoven komt volgende week niet naar Hulst. Het theatercollege dat de bekende filmma ker zou geven, is door Hulst Cultureel afgelast vanwege de nieuwe coro narichtlijnen. Koolhoven werd bekend met Oor logswinter en Het Schnit zelparadijs. Met western thriller Brimstone ver gaarde de filmmaker we reldwijde roem. Het is nog niet duidelijk of ge plande voorstellingen worden verzet. Ook de voorstellingen de Weg en de Grens gaan niet door. De politie kreeg in de nacht van donderdag op vrijdag rond 01.00 uur meldingen van inbraken in de omgeving Drie- schouwen/Axel. De da ders sloegen onder meer toe in een bedrijfspand in Axel. Een diensthond heeft naar de verdach ten gezocht, maar er is niemand aangetrof fen. Wel zijn er op de looproute van de daders voorwerpen aangetrof fen die mogelijk dna- sporen bevatten. Wie iets verdachts heeft ge zien of gehoord tussen 01.00 en 01.30 uur wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Zeeland is Frank Balkenende Middelburg - Digna Kosse, Foodcurators Het aantal eerstejaars studen ten op de HZ is voor het vijfde jaar op rij gegroeid. Dit studie jaar zijn 1656 jongeren begon nen aan een opleiding op de Zeeuwse hogeschool. Dat zijn er bijna 90 meer dan vorig jaar. In 2015 begonnen 1334 studenten aan een opleiding. Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30