Waanzinnige woonaccessoires voor weinig? éérst ReclameFolder.nl checker! Personeel Ikea krijgt 3 procent meer loon GroenLinks stuurt wet naar Kamer ECONOMIE 17 ARBEIDSMARKT WERKLOOSHEID Nu er een golf van werkloosheid aankomt is omscholing meer dan ooit belangrijk. Maar de aanpak ervan is te veel versnipperd, stelt hoogleraar Ton Wilthagen. Geld komt vaak niet waar het het hardste nodig is Er heerst nog een relatieve rust op de arbeidsmarkt. De werkloosheid loopt op, maar is nog steeds laag. Dat kan snel veranderen nu het ka binet de steunmaatregelen lang zaam afbouwt en het coronavirus aan een comeback bezig is. ,,Het is cruciaal dat we mensen straks van werk naar werk kunnen begeleiden", zegt Ton Wilthagen, hoogleraar arbeidsmarkt aan de universiteit van Tilburg. ,,De grote vraag is: kunnen we dat organise ren? Geld is niet het probleem, dat is er voldoende. Maar hoe handig zijn we om mensen over te brengen naar ander werk? We hebben geen goed ingespeeld systeem.'' Omscholingsafspraken worden nu vaak per sector gemaakt. ,,We zijn in Nederland goed om de scho ling binnen sectoren te regelen. Elke sector heeft ook zijn eigen pot jes voor om-, bij-, of herscholing'', aldus de hoogleraar. Daardoor komt het geld vaak niet terecht waar het het hardst nodig is. Om het hele systeem om te gooien ontbreekt de tijd. Wiltha- gen pleit daarom voor een pragma tische oplossing. ,,Zet een voortent voor de arbeidsmarkt; met één lo ket waar je alles kunt vragen. Daar achter zitten dan allerlei instanties voor specifieke hulp. Zo zorg je dat mensen beter geholpen worden. We moeten toe naar sectoroverstij gende omscholingstrajecten.'' De noodzaak voor meer samen werking is groot, volgens Wiltha- gen. De tweede golf aan corona-uit braken geeft bedrijven een nieuwe klap, terwijl ze nog herstellen van de eerste. Veel bedrijven houden hun mensen nu nog in dienst, mede dankzij de steunmaatregelen vanuit de overheid. Toch zijn al ve len hun werk kwijtgeraakt, vooral zzp'ers en flexwerkers. De ver wachting is dat ook veel mensen met een vaste baan werkloos wor- den als de tweede golf doorzet. De werkloosheid loopt in sombere sce nario's op tot 11 procent. Ondernemersorganisatie ONL herkent zich in de kritiek op de ver snipperde aanpak. ,,Nu blijft in de ene sector geld liggen, terwijl een andere sector schreeuwt om extra geld'', zegt Eveline Smith, beleids medewerker bij ONL. ,,Het wordt hoog tijd dat de schotten tussen de sectoren verdwijnen.'' ONL vraagt nadrukkelijk aandacht voor de zzp'ers. Die kunnen geen gebruik maken van de potjes die sociale partners hebben opgebouwd. Vakbond FNV wijst erop dat al actie wordt ondernomen om de omscholing toegankelijk te maken en maatwerk te kunnen bieden. ,,We zijn bezig regionale mobili teitsteams op te tuigen'', zegt Judy Hoffer, bestuurslid van FNV. ,,Die teams moeten mensen het advies op maat geven.'' Hoffer ziet ook dat de scholingsfondsen van de ver schillende sectoren beter moeten samenwerken. UTRECHT De circa zesduizend werknemers van Ikea in Neder land gaan er het komende jaar 3 procent in salaris op vooruit. Dat is vakbond FNV na cao-onder handelingen overeengekomen met de meubelgigant. Naast de loonsverhoging zijn werknemers en werkgevers het ook eens geworden over het vastzetten van de pensioenpre mie. Ook hebben ze afspraken gemaakt over een betere balans tussen werk en privéleven. Ikea boekte in Nederland het afgelopen boekjaar, dat tot au gustus liep, een hogere omzet. Dat is opvallend, aangezien de winkels een tijdlang gesloten bleven als maatregel tegen het nieuwe coronavirus. DEN HAAG GroenLinks zet door met de spoedwet waarmee de partij hoopt te voorkomen dat Unilever zijn hoofdkantoor naar Londen verplaatst omdat het le vensmiddelenconcern daar geen dividendbelasting hoeft te beta len. Ondanks kritiek van de Raad van State stuurt GroenLinks het voorstel naar de Tweede Kamer. De wet regelt dat aandeelhou ders aan wie winst (dividend) wordt uitgekeerd, een 'boete' moeten betalen als het bedrijf verhuist naar een land waar geen sprake is van zo'n dividendtax. GroenLinks-Kamerlid en initia tiefnemer Bart Snels drukt Uni lever op het hart 'deze wet zeer serieus te nemen'. Unilever denkt dat het wets voorstel in strijd is met Europese afspraken en belastingverdragen. De voorbereidingen voor de ver huizing gaan vooralsnog dus ge woon door. B App Store zaterdag 10 oktober 2020 GO Omscholing naar ander werk strandt Peet Vogels Tilburg Ton Wilthagen pleit voor meer samenwerking tussen sectoren. foto hollandse hoogte —Ton Wilthagen, arbeidsmarktdeskundige m ONTDEK HET OP Google Play Download in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17