ECONOMIE 15 Ook nu ik een andere maat heb, past Miss Etam mij als gegoten 2.45 L"Hïfc f den dat niet alleen in de winkels, maar ook op het hoofdkantoor in Diemen chaos heerst. „Directeuren zijn opge stapt of zijn niet meer welkom. Je merkt dat mensen bang zijn voor Mar- tijn Rozenboom. Niemand durft openlijk kritiek te spuien. Helaas heb ben we Rozenboom nog niet kunnen betrappen op een doorwrocht beleids plan. Er wordt totaal geen richting ge geven aan het bedrijf. Het lijkt er we derom op dat hij wil verdienen op de voorraden die worden verkocht en dat hij daarna Miss Etam aan haar lot over laat. Nog even en de boel dondert he lemaal in elkaar. Ontzettend triest, want Miss Etam is een icoon in de Ne derlandse winkelstraat. De keten wordt helemaal uitgekleed'', aldus een anonieme medewerker. De 49-jarige zelfverklaarde bedrij vendokter Rozenboom verkocht een paar weken geleden twee van de vier winkelformules (Expresso en Claudia Strater) aan de Van Uffelen Groep. Di recteur Pieter Cox daarvan laat weten dat hij niet van plan is ook Miss Etam en Steps over te nemen. ,,Nee, met name Miss Etam is een te grote kluif voor ons. Daarnaast passen de collec ties van Strater en Expresso beter bij ons dan de kleding van Miss Etam en Steps.'' Het gaat Cox aan het hart wat er momenteel gebeurt met de winkel keten met het paarswitte logo. „Triest, het is sowieso een moeilijke tijd voor kledingwinkels. Zeker na een overname van een failliete boedel. Toch hoop je dat er alles aan wordt ge daan om een deel overeind te houden." Cox zet erop in om zeker dertig winkels van Claudia Strater (35 vestigingen) en Expresso (30 vestigingen) open te houden. ,,Helaas zijn twee Claudia Strater-vestigingen in Amsterdam en Breda gesloten. We kwamen er niet uit met de verhuurders. Want we wil len graag verder, maar dan zal de huur overal omlaag moeten. Anders is het niet vol te houden.'' Volgens Cox han- gen de nieuwe collecties over een paar weken in de rekken. ,,Dat had tijd no dig, maar we hebben inmiddels alles onder controle.'' Of Rozenboom die controle kan te rugpakken, valt te bezien. Tientallen winkels zijn al dicht doordat hij er niet uit kwam met de huurbazen. Want ook NXT Fashion eist dat de huur om laag gaat gezien de terugloop van de omzet door de coronacrisis. Als ze niet tot een akkoord komen, gaat in steeds meer winkelstraten het licht uit bij Miss Etam. FAILLIET Verdwenen winkels Therese Buys (70) uit Wijchen is fan van het eerste uur. ,,Mijn hele garderobe komt uit die winkel, dus Miss Etam mag helemaal niet ver dwijnen. De pasvorm van hun kle ding is voor mij ideaal, hun maatta- bellen zijn top. Ik had eerst maat XXL, maar ben door ziekte veel afgevallen en heb nu maat L. Ook nu ik een an dere maat heb, past Miss Etam mij als gegoten. Het zou een ramp zijn als die winkel wegvalt." Buys is niet de enige fan, de Facebookpagina van Miss Etam telt ruim 240.000 leden. Die vrou wen zijn, gezien de reac ties, begaan met het lot van de modeketen. „Hier kun je goed terecht voor kleding in grotere maten. Als Miss Etam het niet redt, zijn er bijna geen fy sieke winkelketens meer die mode met een maatje meer verkopen'', al dus een van de leden in een reactie op de huidige chaos. Sjaaltjes Therese Buys laat foto's zien van haar Etam-outfits. ,,Ik hou van combineren, vooral de kleuren groen en rood staan me goed. En bij Miss Etam heb je ook veel bijpas sende sjaaltjes. Ik ben dol op sjaal tjes. Laatst heb ik er nog eentje zo van een paspop afgetrokken. Die moest ik per se hebben'', lacht de Wijchense. Ze hoopt het 100-jarige jubileum over drie jaar te kunnen meemaken. ,,Deze winkel heeft veel vaste klanten, er is toch wel één investeerder die dat ook ziet?'' Miss Etam beleefde vaker roerige tijden. De onderneming komt uit Duitsland en heet voluit Etablisse ment Mayer. De keten met de naam Etam opent in 1923 de eerste winkel in Amsterdam en is gespecialiseerd in de verkoop van kousen. Aan het hoofd staat Julius Korijn. De familie heeft een Joodse achtergrond en al leen de zoon van Julius, Ed Korijn, overleeft de Tweede Wereldoorlog. Hij heeft na deze oorlog nog één fi liaal over, in Den Haag. Het bedrijf wordt weer opgebouwd en in 1970 wordt de naam Miss voor Etam ge zet om een jonger publiek aan te spreken. De kredietcrisis in combinatie met de opkomst van online shop- pen en prijsvechters als Primark en H&M, wordt Miss Etam in 2015 fa taal. De keten gaat failliet. Van de 140 winkels sloten 80 filialen defi nitief de deuren en een groot aantal medewerkers kwam op straat te staan. R&S Retail Group, later gefu seerd met de Belgische branchege noot FNG Group, kwam uiteinde lijk met een reddingsplan. De afge lopen jaren werden weer tientallen nieuwe zaken geopend. Afgelopen zomer ging het echter faliekant mis met FNG en de toekomst ziet er na de overname door NXT Fashion nog steeds onzeker uit. Retailexpert Paul Moers heeft een hard hoofd in de toekomst van de bijna 100-jarige. ,,Het gaat lastig 1 worden, terwijl de formule op zich potentie heeft. Miss Etam richt zich op vrouwen vanaf een jaar of 40, en dat is een heel interessante en grote doelgroep. Alleen, die vrouwen willen zich over het algemeen jon ger voelen en zich dus ook zo kle den. Dan kom je bij Miss Etam van een koude kermis thuis, want mijn hemel wat verkopen ze daar toch suffe spullen.'' Volgens Moers is het ook zaak dat het interieur van de winkels een opfrisbeurt krijgt. ,,Als je daar voor bijloopt, heb je toch niet de neiging naar binnen te gaan? Wat een droefheid.'' Moers vindt dat Miss Etam flink moet investeren in het imago van de modewinkel. ,,Dat is op dit moment natuurlijk een pro bleem, dat begrijp ik ook wel. Maar nogmaals, deze winkel heeft echt potentie; en nog steeds veel vaste klanten als ik afga op zijn Facebook- pagina.'' zaterdag 10 oktober 2020 GO bij Miss Etam (UKhU.N c:« fr nachthemden van f.jnt pope- lir.e Mr: g*wt. JQC. «inr, van 11.5J0 voor... ZWARE CHARMKU. SE ZIJDEN HEMDEN i'N PANTA LONS vaa 1.05 PVA MA'S van fijne tEsr- nvcujc, 9- 50 voor.. 2,95 ON DER PANTALONS ïfrfen ,n ««r*"ry bustehouders «fisnr.easc r~r-.. 0.95 55" PJJNF. CHAR ME USE o.'PANTALONS p.f. twrrfD" *WARB CHAR MEU- Sfc ONDERJURKEN' «e; kant of Een oude advertentie van - toen nog - Etam. FOTO JOODS AMSTERDAM De zeshonderd medewerkers van Miss Etam dreigen via de vakbond naar de rechter te stappen voor hun loon. Deze winkelketens verdwenen uit het straatbeeld. De lijst is niet compleet: Didi, dit jaar failliet, 500 medewerkers, 81 winkels. Op=Op Voordeelshop (2019), 1164 werk nemers, 130 win kels. CoolCat (2019), 1450 werk nemers, 80 vesti gingen. Kijkshop (2018), 400 werk nemers, 70 filialen. Charles Vögele, (2017), 700 werk nemers, 95 filialen. MS Mode (2016), 660 werknemers, 130 filialen. Sca- pino (2016), 190 fi lialen, 2000 werk nemers. V&D (2015), 10.000 werknemers, 62 fi lialen. Modeketen heeft vaste schare fans Wie is Miss Etam? Volgens stylis ten die bij het bedrijf werkten, is de Miss Etam-vrouw 'geïnteres seerd in mode, maar wil ze niet voorop lopen'. Daarnaast is ze gehecht aan een goede service. ,,Die winkel mag helemaal niet verdwijnen.'' Sanne Schelfaut Wijchen —Therese Buys (70)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15