W IRENE VAN DEN BERG ALLES HELFT! 14 De ensuite-kamer van ons ja ren 30-appartement zou mijn nieuwe werkplek wor den. Met een comfortabele bureau stoel en het antieke bureau van mijn overleden opa. Vijftien jaar geleden werd ik freelance journalist na een paar jaar op een rumoerige krantenredactie te hebben gewerkt, met immer het achtergrondgeluid van nieuwstelevisie en het gebel van collega's. Een rustige werkplek, waar ik geconcentreerd aan mijn verhalen kon werken, leek me heer lijk. Ik had twee weken nodig om te ontdekken dat thuiswerken niets voor mij is. De stilte in huis vloog me aan en ik miste het contact met collega's. In mijn mooie werkkamer kreeg ik geen letter op papier. Sindsdien deel ik een werk ruimte met andere zzp'ers. Mijn al lergie voor thuiswerken is geble ven. Ik wil 's ochtends de voordeur achter me dichttrekken. De rol van mama en partner laat ik thuis. Op de fiets ben ik even in niemands land en zodra ik over de drempel van mijn werkruimte stap, voel ik mij journalist. Die scheiding van werk en privé heb ik nodig; net als collega's aan wie ik trots mijn nieuwste publicatie show, en die geduldig luisteren naar geklaag over lastige geïnterviewden. Buiten de deur werken houdt mij mentaal gezond. Tijdens de (eerste) lockdown verhuisde mijn vaste computer naar huis; geen apparte ment meer, maar een eengezinswo ning, waar mijn man en ik omste beurt werkten en voor ons dochter tje zorgden. Al mijn rollen liepen thuis door elkaar en de dagen voel den lang en zwaar. Toen mijn doch tertje weer hele weken naar school ging, keerde ik terug naar mijn werkruimte en kreeg ik weer lucht. Sinds vorige week is de politiek weer strenger op thuiswerken. 'Het advies blijft om thuis te werken tenzij het echt niet anders kan', lees ik op de website van de Rijksover heid. Dat een tandarts en een stra tenmaker niet thuis kunnen wer- ken, is duidelijk. Maar hoe zit het als je fysiek wel thuis kan werken, maar mentaal niet? Of telt dat niet? Mentale kneusjes zoals ik kun nen naar Arboportaal.nl, een web site van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, voor tips, zoals: creëer regelmaat en structuur, zorg voor ontspanning en denk positief. Ja maar, dat lukt nu juist niet als ik thuis ben. Het is alsof je tegen de tandarts zegt: creëer thuis een tandartspraktijk, zorg voor voldoende patiënten en probeer ze te behandelen. Succes! Één opmerking op de website is wel interessant: 'zorgen voor je Thuiswerken is voor veel mensen geen gezonde situatie, dat los je niet op met tips mentale gezondheid is net zo be langrijk als voor je fysieke gezond heid.' Het is misschien goed als het kabinet dat zelf ook even leest. Thuiswerken is voor veel mensen geen gezonde situatie; niet alleen omdat ze geen goede werkplek heb ben of omdat er kleine kinderen in huis zijn, maar omdat ze het psy chisch niet redden. Dat los je niet op met een paar flauwe tips. Ik heb geen baas waarmee ik mijn situatie kan bespreken, en dus moet ik zelf beslissen of ik écht niet thuis kan werken. Dat heb ik gedaan, maar de uitkomst ga ik niet aan de grote klok hangen. Besi Basic-Fit BAM Air France- KLM 1^ DREIGENDE ONDERGANG MODEKETEN Kan Miss Etam over drie jaar haar 100-ste verjaardag vieren? In ieder geval niet in de huidige vorm. Van de kleine honderd winkels zijn er recent dertig gesloten en het is de vraag of ze ooit nog opengaan. ,,De boel dondert in elkaar.'' odeketens Miss Etam, Steps, Expresso en Claudia Strater behoor den tot afgelopen zo- I mer bij de Nederlandse tak van het Belgische bedrijf FNG. In augustus bezweek de modereus aan financiële malversaties, ook de Neder landse ketens werden meegesleept in een faillissement. Sindsdien regeert de chaos bij veruit de grootste en oud ste winkelformule: het 97-jarige Miss Etam. Martijn Rozenboom is met zijn NXT Fashion sinds september eige naar van de keten, die is gespeciali seerd in damesmode. ,,Ik ben zeer ver heugd dat ik de doorstart mag finan cieren en ben ervan overtuigd dat er een mooie toekomst voor de winkels in het vooruitzicht ligt'', verklaarde Rozenboom vorige maand. Die mooie toekomst lijkt in een paar weken tijd compleet vervlogen. De zeshonderd medewerkers van Miss Etam klagen steen en been over reke ningen die niet worden betaald, het ontbreken van nieuwe collecties en - niet te vergeten - het achterblijven van hun loon. Ze dreigen via vakbond AVV naar de rechter te stappen om het faillissement aan te vragen, zodat ze via het UWV alsnog salaris ontvan gen. Rozenboom heeft gisteren een deel van het loon overgemaakt, laat zowel winkelpersoneel als AVV weten. ,,Me- dewerkers, niet allemaal, hebben sa laris over een deel van september ont vangen. Het ging dus om een achter stallige betaling'', zegt vakbondsbe stuurder Martin Pikaart. Of hiermee een gang naar de rechter is voorko men, kan Pikaart nog niet zeggen. ,,De eigenaar heeft nog steeds niet alle lo nen betaald. We hebben bijna zeshon derd loonvorderingen binnengekre gen. Die claim blijft overeind staan zo lang niet iedereen krijgt uitbetaald. Want dan kan er alsnog een faillisse ment worden aangevraagd.'' Rozenboom zelfheeft het over 'mis communicatie'. Volgens hem krijgt ie dereen netjes betaald. ,,Ik begrijp de zorgen van het personeel als geen an der'', zegt hij in het FD. ,,Wat ik niet begrijp, is dat er een partij is, zoals de vakbond, die de zorgen van die men sen alleen maar groter maakt.'' Rozen- boom zegt dat hij van plan is betrok ken te blijven bij Miss Etam. Dat er tientallen winkels zijn gesloten, ligt volgens de 'bedrijvendokter' aan on derhandelingen die hij voert met de verhuurders van de panden. Bronnen binnen Nxt Fashion mel- VOOR DE zaterdag 10 oktober 2020 ^0 @ivandenberg We moeten 't hebben over thuiswerken Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O GO De maker van semiconductors was de grote winnaar in de MidKap. Mooie cijfers voor de uitbater van sportketens. m De grootste bou wer van Neder land leverde iets in. De luchtvaart maatschappij gaat een moeilijk najaar tegemoet. a> E o Het is mis Sanne Schelfaut Diemen TA Etam dreigt uit het straatbeeld te verdwijnen. fotos rob voss, anp TOT OPHEFFINGSUITVERKOOP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14