m&m 'Coronabonus moet voor iederéén in de zorg zijn' NIEUWS 13 WFP NOBELPRIJS VOOR DE VREDE C- David Beasly, hoofd van het WFP, kan zijn geluk niet op. ,,Deze prijs is een beloning voor alle mannen en vrouwen die over heel de wereld elke dag hun leven in de waagschaal stellen'', zei de Amerikaan in een reactie vanuit Niger. Beasly staat sinds 2017 aan het hoofd van het WFP, op voordracht van president Donald Trump. Daarmee was hij de zoveelste Amerikaanse directeur op een rij. Stafleden van het WFP in Niger waren door het dolle heen toen Beasly hen toesprak na de bekend making. ,,Twee dingen. Ik kan het niet geloven dat ik in Niger ben en hier mag horen dat we de prijs krij gen. En ik heb hem niet gewonnen, jullie hebben gewonnen! Het is een erkenning voor het werk dat jullie doen! Jullie verdienen het!'' Volgens het Nobelcomité krijgt de in 1961 opgerichte VN-organisa- tie de prijs voor haar strijd tegen de honger in conflicthaarden en ramp gebieden over heel de wereld. Het WFP gaf afgelopen jaar hulp aan bijna honderd miljoen mensen in 88 landen. ,,Met het laureaat willen we de aandacht van de wereld rich ten op de miljoenen mensen die lij den aan honger of het gevaar lopen erdoor te worden getroffen'', aldus de toelichting van de voorzitter van het Nobelcomité, Berit Reiss-An- dersen. ,,Het Wereldvoedselpro gramma speelt een sleutelrol in de multilaterale samenwerking om van voedselveiligheid een vredes- instrument te maken.'' Hongersnood Het Comité hamert erop dat 'het probleem van de hongersnood de laatste jaren weer toeneemt', dit jaar voor miljoenen mensen nog eens extra aangewakkerd als gevolg van de coronapandemie. 'In 2019 hadden 135 miljoen mensen direct te maken met hongersnood, het hoogste aantal in jaren', aldus zijn toelichting. 'De stijging was vooral te wijten aan oorlog en gewapend geweld en ook de pandemie zorgde ervoor dat een groot aantal mensen In 2019 hadden 135 miljoen mensen te maken met hongersnood ten prooi viel aan de honger.' Het comité dicht het WFP een belang rijke rol toe in de strijd tegen Co- vid-19: 'Totdat er een vaccin is, is voedsel het beste medicijn tegen honger.' Volgens schattingen van het WFP lijden momenteel 690 mil joen mensen acute honger. Voor dit jaar heeft de VN-organisatie 6,4 miljard dollar ontvangen aan cash en goederen. Een groot deel daar van, 2,7 miljard, komt van de Ver enigde Staten. Het Nobelcomité roept regeringen op ervoor te zor gen dat de VN-hulporganisatie over voldoende financiële middelen be schikt opdat zij mensen in nood, van Afghanistan, Jemen, Congo, Nigeria, Zuid-Soedan tot Boerkina- Fasso, te kunnen helpen. Daarbij speelt de dit jaar opgerichte nood dienst voor hulp een steeds grotere rol. Met deze nooddienst slaagde het WFP erin om bijna 130 landen te kunnen voorzien van medicijnen en vaccins in de strijd tegen allerlei ziekten. Voor de Nobelprijs van de Vrede 2020 waren 211 individuen en 107 organisaties kandidaat gesteld. Wie voor 1 februari was aangemeld blijft een geheim. De jonge Zweedse kli- maatactiviste Greta Thunberg, de Nieuw-Zeelandse premier Jacinda Ardern en de Wereldgezondheids organisatie werden het vaakst ge noemd als kanshebber. Soms viel ook de naam van de Verenigde Na ties omdat zij dit jaar 75 jaar be staan, maar de organisatie of een onderdeel ervan werden niet echt grote kansen toegedicht. Het No- belcomité heeft die verwachting gisteren gelogenstraft. Aan de prestigieuze Nobelprijs zijn een gouden eremedaille en een geldprijs van 10 miljoen Zweedse kronen (935.000 euro) verbonden. De (dit jaar sobere) uitreiking is op 10 december in Oslo. Het kabinet beloofde eerder dit jaar dat de zorg voor het harde werken wordt beloond met een bonus van 1000 euro in 2020 en een bonus van 500 euro voor 2021. De uitgaven in de VWS-begro- ting daarvoor bedragen 1,44 miljard euro dit jaar en 720 miljoen euro volgend jaar. Afgelopen tijd ontstond er echter commotie doordat uit een lijst met gegadigden bleek dat bepaalde zorgberoepen niet in aanmerking komen voor een bonus, terwijl zij wél een bijdrage hebben geleverd tijdens de coronacrisis. Denk aan administratief personeel, apothe kers, thuisbegeleiders en laboran ten. Verdeeldheid Het is onacceptabel dat de huidige zorgbonus een 'vechtbonus' is ge worden die tot verdeeldheid leidt onder beroepsgroepen in de ge zondheidszorg, stellen PvdA en SP vast. ,,In de moeilijke coronatijd heb- ben verzorgenden, verpleegkundi gen en andere medewerkers een stap naar voren gezet. Met gevaar voor eigen gezondheid. Zij verdie nen allemaal die bonus. Zeker nu in de tweede golf weer een groot be roep op hen wordt gedaan", aldus Lodewijk Asscher (PvdA). Lilian Marijnissen (SP): ,,Zorg- verleners verdienen sowieso een eerlijke beloning. We hebben ie dereen in de zorg keihard nodig, la ten we onze zorgverleners de waar dering geven die ze verdienen." Om de zorgbonus toch voor alle zorgverleners veilig te stellen, wil len de oppositiepartijen de begro tingen van het ministerie voor 2020 en 2021, wijzigen. Er moet dan voor dit jaar 300 miljoen euro bij en voor volgend jaar 150 miljoen euro; geld m. dat wordt gevonden in de algemene was de Tweede Kamer meermaals middelen. precies gelijk verdeeld (75-75) bij Of de voorstellen het halen is af- stemmingen over extra beloning wachten: de afgelopen maanden van zorgpersoneel. zaterdag 10 oktober 2020 M VN-voedselhulp wordt verdeeld in Jemen, dat geteisterd wordt door oorlog, kli maatverandering en corona. foto ap Nobelcomité beloont VN in voor alle voedselhulo HBSfea Met de Nobelprijs voor de Vrede krijgen de Verenigde Naties ook tot hun eigen verrassing het ca deau waarop zij bij hun 75-jarig jubileum hadden gehoopt. Het Nobelcomité kende de Nobel prijs 2020 gisteren toe aan een belangrijke VN-organisatie: het Wereldvoedselprogramma (WFP). Hans van Zon Rotterdam/Niamey David Beasly, hoofd van het WFP, in 2017 in Havana, nadat de Cubaanse hoofd stad getroffen werd door een orkaan. foto afp - Nobelcomité Oppositiepartijen SP en PvdA willen het kabinet dwingen om alle zorgverleners met een inkomen tot twee keer modaal de beloofde coronabonussen te geven. Ze stellen daartoe wijzi gingen voor in de begroting van het ministerie van Volksgezond heid. Nu zijn bepaalde groepen uitgesloten van het extraatje. Edwin van der Aa Den Haag Er is meer geld nodig voor bonussen, vindt de oppositie. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13