Woningen haven Breskens erg gewild Sint Bavodijk verbreden voor veiligheid kan niet zomaar 6 Lange termijn is onzeker MIJN DORP, MIJN STAD HERDENKINGBIERVLIET M Slecht doet Terneuzen het financi eel niet. De belasting hoeft niet ex tra verhoogd te worden en de ko mende vier jaar worden er geen schulden gemaakt. Frank van Hulle, wethouder financiën houdt desondanks nog een flinke slag om de arm. Hoe duur corona gaat wor den voor de gemeente, valt niet te berekenen. ,,Het is een weekkoers, je kunt er niks van zeggen. Als er weer een lockdown komt, kun je op je vingers natellen dat dat weer be drijven de kop kost. Wat doet dat met de horeca, met de kunst- en cultuursector? Waar moeten we aan denken? Valt het podium in Zaamslag om of het Scheldetheater? Het valt niet te voorspellen." Ondanks de onzekere tijden is er wel al een bedrag voor de corona tegenvallers opzijgezet. Dik acht ton voor volgend jaar en vier ton voor het jaar erna. Of het genoeg is en wat de steun van het rijk gaat worden? Van Hulle durft zich niet aan een voorspelling te wagen. Schrapen De sociale taken die de gemeenten in 2015 van het rijk hebben overge nomen, blijft een hoofdpijndossier. Terneuzen gebruikt het geld dat ze uit Den Haag krijgt en moet schra pen om ermee uit te komen. Net als iedere Nederlandse gemeente wor stelt ook Terneuzen met de steeds groeiende kostenpost, met name jeugdzorg. Den Haag blijft tot er gernis van Van Hulle doof voor alle noodkreten. ,,Het kan niet langer zo. Misschien moeten we eens een signaal geven. Dat de Vereniging Nederlandse Gemeenten bij de on derhandelingen wegloopt." Niettemin benadrukt de finan- ciënwethouder dat het college de plannen niet drastisch hoeft te wij zigen. ,,Onze ambities blijven staan. De opwaardering van de Axelse- dam is al eenmaal door de gemeen teraad goedgekeurd en gaat gewoon door." Aan het sluiten van zwem baden, vaak genoemd als potentiële post om op te bezuinigen, denkt de Als er weer een lockdown komt, kun je op je vingers natellen dat dat weer bedrijven de kop kost wethouder dan ook niet. ,,We zijn een dunbevolkte gemeente en zo veel voorzieningen zijn er niet voor de mensen. Soms is het zwembad het enige dat er nog is." Van Hulle waarschuwt dat de toekomst nog spannend gaat wor den. ,,Den Haag gaat het geld dat ze verdeelt over de gemeenten op nieuw herijken en we verwachten dat we minder krijgen. Na 2024, als we moeten denken aan een inves tering van vijftig miljoen voor het voortgezet onderwijs, huisvesting voor het Lodewijk College bijvoor beeld, dan zullen er toch echt ingre pen in de begroting nodig zijn. Het nieuwbouwproject aan de Westhavendam bestaat uit drie woontorens. De eerste schiet als een paddenstoel uit de grond. ,,Het gaat heel voorspoedig", geeft di recteur Ron van Pamelen van aan nemingsbedrijf Van der Poel aan. De coronacrisis hindert de bouw nauwelijks. Alleen de wind is af en toe een spelbreker, met name voor de hoge bouwkranen. ,,Bij wind kracht 6 is het lastig werken, bij 7 of 8 kunnen we de kranen niet ge bruiken. Maar dat weet je van te voren als je aan de kust bouwt." De bouw vordert desondanks gestaag. ,,De parkeergarage van de tweede toren is klaar, waardoor we Bij windkracht 6 is het moeilijk werken, bij 7 of 8 kunnen we de kranen niet gebruiken begin november aan die toren kunnen beginnen." Eerst moeten daarvoor de silo's van De Hoop ge sloopt zijn. Over twee weken zal het zo ver zijn. In de derde toren zijn genoeg appartementen ver kocht om de bouw te starten. Bin nenkort wordt een begin gemaakt met de parkeerkelder. De woningen gaan inmiddels als warme broodjes over de toonbank. 112 zijn er verkocht, er zijn er nog 47 over. De kopers komen uit alle windstreken, aldus Van Pamelen. Bressiaanders en overige inwoners van de gemeente Sluis, Belgen en Duitsers hebben een appartement gekocht. Van der Poel heeft dan ook over de landsgrenzen geadver teerd. ,,Belgen en Duitsers kopen vooral een appartement voor re creatie of om te verhuren." De oplevering van de eerste woontoren is in de zomer van vol gend jaar. Daarna is ieder half jaar een nieuwe toren klaar. Dat schrijft het college van burge meester en wethouders aan de ge meenteraad. De raad heeft B en W enkele maanden geleden de op dracht gegeven te onderzoeken of de smalle Sint Bavodijk verbreed kan worden. De rijbaan en het fiets- pad zouden van elkaar gescheiden worden. Dat fietspad is ingetekend op gronden die nu niet van de ge meente zijn en Sluis zou dus de por temonnee moeten trekken om die in bezit te krijgen. Bovendien heb ben die gronden een andere plano logische bestemming. Het kost veel tijd om dat te veranderen, aldus het college. Ook vindt Sluis het noodza kelijk eerst verkeerstellingen op de Sint Bavodijk te doen. De afgelopen zomer zou niet representatief zijn, omdat vanwege de coronacrisis meer mensen in eigen land op va kantie gingen en het daardoor veel drukker dan normaal zou zijn. De dijk krijgt hoe dan ook een fa- celift. Het is de hoofdweg door Nieuwvliet naar de kust en kan de enorme stromen toeristen nauwe lijks aan. Daardoor ontstaan gere geld gevaarlijke situaties. Masterplan De dijk is als prioriteit opgenomen in het Masterplan Nieuwvliet. Daarin is de dijk vooralsnog ingete kend als een fietsstraat, waar auto mobilisten fietsers elkaar makkelijk kunnen passeren. Verder zou de snelheid omlaag gaan naar dertig kilometer per uur. Die oplossing zien veel omwonenden echter ook niet zitten. Ze vrezen dat de dijk juist onveiliger wordt als fietsers naast auto's rijden. Zaterdag Zondag zaterdag 10 oktober 2020 Terneuzen vreest voor toekomst Terneuzen lijkt rond te komen de komende jaren. In de meerja renbegroting heeft de gemeente geen tekorten. Veel is echter on zeker. Wat wel zeker is dat er heel flinke kosten aan gaan komen. Guido van der Heijden Terneuzen -Frank van Hulle, wethouder Het gaat vooruit met de ver koop van appartementen in de haven van Breskens. Van de 159 woningen in het project Pharos zijn er 112 verkocht. Ook met de bouw gaat het goed. Bob Maes Breskens -Ron van Pamelen, directeur aannemingsbedrij Van der Poel De Sint Bavodijk in Nieuwvliet verbreden als oplossing voor de onveilige verkeerssituaties? Dat is niet zomaar gepiept, geeft de gemeente Sluis aan. Die zou om liggende gronden moeten kopen en procedures zouden lang in beslag nemen. Bob Maes Nieuwvliet AXEL Museum Het Warenhuis, 11.00 17.00 uur: Open, ex positie textiel; Cen trum, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Handelstraat en om geving, 08.00-12.00 uur: Garage sale; CLINGE Malpertuus, 10.00 uur: Internet café; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open; SLUIS Struisvogel boerderij Monniken- werve, 10.30-17.00 uur: Open, rondlei ding (ook zondag); TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: Rondleiding (ook zondag); Museum Schooltijd, 13.30 16.30 uur: Open; Scheldetheater, 19.30 en 21.00 uur: Maikel Harte speelt De Coronasessies; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Mauritshof, 08.00 uur: Herfstwandel- tocht over 6, 13, 21 en 28 kilometer; GROEDE Grote kerk, 14.00 en 15.30 uur: Concert Il Gardellino; OOSTBURG Ledel- theater, 10.00 uur: Kindervoorstelling Lappie Lapstok; SINT-JANSTEEN De Warande, 09.30 uur: Postzegelclub; TERNEUZEN Porgy Bess, 15.00 uur: Die ter en Eric van der Westen Acoustisch duo - Folk en Ameri cana. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. BIERVLIET Kalm lezen de leerlingen van 't Geuzennest ze op, de namen van de Bier- vlietse slachtoffers van de Tweede Wereldoor log. Precies 76 jaar nadat de Canadezen het dorp bereikten voor de bevrijding. In de voor malige gemeente Biervliet vielen 42 slachtof fers. De jongste was zes maanden oud, de oudste 83. Veruit de meeste doden vielen in 1944, in 1940 waren vijf doden te betreuren. Leerlingen van de basisschool, zoals Manoa den Dekker (foto), stonden daar gisteren bij stil. Aan het monument op de Markt lazen ze de namen voor en legden ze bloemen. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 133