Memorial 40-45opent deuren van tijdelijk oorlogsmuseum Pad over spoortunnel Goes open 6 School voor Goese kinderen Petje Af is een landelijke stichting met lokale afdelingen, die is opge richt voor kinderen die door een so ciale achterstandssituatie - bijvoor beeld armoede of sociaal-emotio nele problemen - niet alle kansen krijgen om zich optimaal te ont plooien. In Goes ontstond het idee om mee te doen op basisschool De Tweemaster. ,,Vijf dagen per week les krijgen van half 9 tot 2 uur is na- Wij stelden vast dat sommige kinderen meer nodig hebben dan vijf schooldagen tuurlijk leuk, maar wij stelden vast dat sommige kinderen meer nodig hebben'', zegt directeur Hennie Sheilds. Dertig zondagen Ze raakte daarover in gesprek met bestuurslid Pim van Kampen van de overkoepelende scholengroep Albero. Die had wel een ideetje. Met de komst van Petje Af naar Goes is dat idee werkelijkheid ge worden. In januari begint een eer- ste groep van achttien kinderen aan een traject van dertig zondagen (het kunnen ook nog zaterdagen worden) waarop ze van mensen uit de praktijk les krijgen over allerlei beroepen. Dat gebeurt steeds in blokken van vier weekenden waarin één be roep centraal staat. Op de eerste dag komt de gastdocent langs, de tweede keer wordt een bezoek afge legd aan diens werkplek en tijdens de derde les blikken de kinderen te rug en geven ze een presentatie voor de ouders. De vierde zaterdag of zondag wordt een uitstapje ge maakt, op het gebied van bijvoor beeld cultuur. ,,Dat doen we het liefst met het openbaar vervoer, want dat is ook weer leerzaam'', zegt Petje Af-directeur Brecht van Schendel. ,,Al met al ontwikkelen kinderen zich in zo'n blok van vier weken op allerlei gebieden.'' Vrijwilligers De lessen vinden plaats in basis school De Tweemaster, maar zijn bedoeld voor kinderen van alle ba sisscholen in de gemeente Goes. In eerste instantie zullen de scholen zelf een selectie maken van kinde ren die in aanmerking komen. Petje Af is bedoeld voor j ongens en meis jes van 10 tot en met 14 jaar. Ze kun nen gratis meedoen. Mensen met interessante beroepen die het leuk vinden daarover te vertellen, zijn welkom. Petje Af Goes is ook nog op zoek naar een zogeheten locatie manager, die als het ware de spin in het web wordt. Het is een functie van 16 uur en de enige die wordt be taald. Het lokale bestuur in Goes bestaat verder uit vrijwilligers. De gemeente Goes verstrekt een finan ciële bijdrage. Willem Adriaansens Kapelle ,,We hebben plannen voor een to taal nieuw museum aan de over kant van de weg", aldus Looijen. ,,Daar bij de Franse begraafplaats willen we nieuw bouwen. Maar dat duurt nog wel even. En omdat het niet goed is om als museum helemaal van de radar te verdwij nen gaan we hier tijdelijk open." De komende dagen wordt de laatste hand gelegd aan Memorial 40-45 Kapelle. ,,Met een grote groep vrijwilligers. Daarnaast wer ken we samen met een Belgisch professioneel bureau dat zich be zighoudt met de inrichting van tentoonstellingen en musea." Die samenwerking heeft geleid tot de laatste snufjes op technologie gebied. ,,We hebben papierdunne We krijgen regelmatig nieuw materiaal. Van de week nog; van de familie Kramer, compleet met twee verzetskruizen schermpjes waarop films en an dere beelden geprojecteerd kun nen worden. Daarnaast is alles te beluisteren in vier verschillende talen: Nederlands, Frans, Engels en Duits. Dat kan individueel aan het oor of per groep via een luidspre ker." In het museum zijn veel oude memorabilia te zien, afkomstig uit het vroegere Vitality aan de Vroonlandseweg. Maar er is ook veel nieuws. ,,We krijgen regelma tig nieuw materiaal. Van de week nog; van de familie Kramer, com pleet met twee verzetskruizen." Opening Volgende week zaterdag gooit het museum de deuren open. ,,Om 10.00 uur. Een officiële opening zit er door corona niet in. Misschien volgend jaar. Maar bezoekers zijn zaterdag van harte welkom. We werken dan in blokken van tien bezoekers per uur. Reserveren kan op onze site of aan de deur." Het pad ligt parallel aan het spoor en verbindt als het ware het zuide lijke stationsplein met het par keerterrein van de nieuwe Jumbo Foodmarkt. Nu het open is, hoe ven mensen die tussen deze twee gebieden reizen niet meer om te lopen of om te rijden. Langs het pad zijn drie grote wielstellen van oude treinen gelegd. Die markeren de route vanaf het stationsplein naar het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele. Het dek waarover het gisteren geopende pad loopt, werd ander half jaar geleden al over de toen nog in aanbouw zijnde spoortun nel heen gelegd, samen met het dek waarover de treinen rijden. De spoortunnel is alweer een halfjaar in gebruik, maar het fiets- en voet pad ging nu pas open, omdat het onderdeel uitmaakte van de herin richting van het zuidelijke sta tionsplein. Overkapping Dat is de afgelopen maanden flink op de schop gegaan. Zo is de be strating aangepast, kwamen er nieuwe fietsenrekken en is een zo geheten kiss&ride-zone aange legd, bedoeld om iemand snel af te zetten of op te pikken bij het sta tion. Momenteel wordt nog ge- bouwd aan een overkapping bij de ingang van het stationstunneltje. Daaronder staan straks onder meer de toegangspoortjes en de treinkaartjesautomaat. Groen De gemeente begint binnenkort met het aanplanten van groen in de omgeving van de nieuwe stati onstunnel. Daarmee nadert het zogeheten spoorproject zijn einde. De ondertunneling van het spoor was bedoeld om de doorstroming van het verkeer tussen het noor den en zuiden van de stad te ver beteren. In het verleden stonden automobilisten en andere ver keersdeelnemers vaak stil voor de spoorbomen aan de Van Hertum- weg. MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 10 oktober 2020 Weekendles van agent of dokter Les krijgen van een politieagent, advocaat, technicus of dokter en ook nog de werkplek van deze mensen mogen bezoeken. Voor achttien kinderen uit Goes wordt dat binnenkort werkelijk heid. De Stichting Petje Af be gint in januari met een Goese weekendschool. Rob Paardekam Goes - Hennie Sheilds, directeur basisschool De Tweemaster Meer informatie is te vinden op de website petjeaf.nl/goes. Andries Looijen is hard aan het werk om met een grote groep vrijwilligers museum Memorial 40-45 Kapelle op tijd klaar te krijgen. Volgende week moet het tijdelijke museum aan de Goessestraatweg 6 in Kapelle open. Maar waarom is het ei genlijk tijdelijk? - Andries Looijen, Memorial 40-45 Kapelle Kijk op de site bij /video Museum Memorial 40-45 tijdelijk op nieuwe locatie Het fiets- en voetpad dat over de nieuwe spoortunnel in Goes ligt, is gisteren opengesteld. Rob Paardekam Goes GOES Markt, 09.00 16.00 uur: Week markt; Bibliotheek, 13.00-15.30 uur: Leren programmeren 7-12 jaar; Zeelandhal len, 13.00-23.00 uur: Kermis; Historisch Museum de Bevelan- den, vanaf 13.00 uur: Speurtocht voor kin deren 'De brief voor de koning' KAMPERLAND Veer- weg 63, 16.00-21.00 uur: Mini Foodfestival met live muziek KAPELLE Hoek- seweg 3, overdag: Mini goede doelen fair KRABBENDIJKE Gymzaal Nieulande- straat, vanaf 09.30 uur: Ouder-kind gym voor kinderen van 2 tot 4 jaar SCHERPENISSE Kunstkamer Holland Huis, 14.00-17.00 uur: Groepstentoonstel ling 'Vrijheid' THOLEN Oude Stad huis, 20.15 uur: Con cert in het teken van Beethoven WEMELDINGE Cen trum, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt YERSEKE Haven, 14.00-16.30 uur: Zee- hondentocht GOES Zeelandhallen, 13.00-23.00 uur: Ker mis; Theater de Mythe, 15.00 uur: Op treden Volkmann Trio HANSWEERT Jeugd soos, Binnenhaven 25, 10.00 en 11.00 uur: Bootcamp door Big Difference Life style KAMPERLAND Veer- weg 63, 16.00-21.00 uur: Mini Foodfestival Yerseke Haven, 14.30-17.00 uur: Zee- hondentocht. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen. Het nieuwe (tijdelijke) Memorial 40-45 Kapelle gaat volgende week zaterdag open. Andries Looijen zet in het oorlogsmuseum nog even de puntjes op de i. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131