Mijn man heeft voor het eerst het toilet ;epoetst, maar de lelft vergeten... Moet mijn zoon, die best gelukkig is, per se vlottere vrienden maken? JOOST MAG 'T WETEN 'Begin de dag na je huwelijksreis je man op te voeden, anders ben je te laat', aldus mijn vrouw. Ik heb dat op deze plek ooit eerder geschreven. Ik denk niet graag terug aan de manier waarop zij die regel in de praktijk heeft gebracht. Mag ik daar een eigen regel aan toevoegen: 'schoonmaken is een vak'. Een enkele keer geef ik de werkster weleens een aanwijzing. Dan kijkt ze me geringschattend aan, schudt haar hoofd en gaat verder met haar werk. Wees eerlijk mevrouw, beide regels hebt u met voeten getreden. Het feit dat uw man anderhalve week kan wachten met de uitvoering van uw orders, lijkt me tekenend voor uw gezag. Dus om hem nu als enige schurk van het verhaal op te voeren, gaat me te ver. Twee zware taken wachten u. De heropvoeding van uw man en hem leren hoe huishou delijke zaken verricht moeten worden. Iemand die met emmer en sop en een heel klein doekje aan de slag gaat, is van goede wil. Mijn raad: denk aan hem als aan een kind. Dat is hij namelijk in schoon- maakopzicht. En geef hem les met het geduld waarmee je een kind de tafels van vermenigvuldiging leert. Dan kwijt u zich eindelijk van de taak die u vijfentwintig jaar hebt verwaarloosd. Wat een stralende generatie is onze jeugd. Kort geleden hadden we hier nog het ventje dat de ober om de wijnkaart vroeg en de biologiestudent die wilde afstuderen zonder hulp van vader: gewel dige jongens! Maar beiden worden ruim geklopt door uw zoon: 16 jaar, puber en gelukkig! Een gelukkige puber, dat klinkt als een bescheiden Rotterdammer of een goudeerlijke makelaar. Ook uw vrouw is een uitzonderlijk persoon die ik graag zou leren kennen. Een moeder die haar zoon de studeerkamer uit jaagt en zijn studievrienden wil ruilen voor vlottere jongens. En daarbij het risico van verkeerde vrienden, bestaat die treurige uitdrukking nog, voor lief neemt. Wie wil zo'n moeder niet? Natuurlijk mag hij zelf weten met wie hij omgaat. Tenminste zolang de keuze zich beperkt tot serieuze jongens of vlotte jongens. Het kan mij weinig sche len wat uw zoon kiest. Hij heeft een ruimdenkende vader, een nog ruimdenkender moeder en zelf is hij gelukkig! Waarom wonen die gelukkige gezinnen toch nooit op hetzelfde adres als ik? Voor ik het vergeet meneer: onder de oppervlakte sluimert een ruzie met uw vrouw, geloof ik. Over de opvoeding van uw zoon. Niet aan beginnen. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (78) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Mijn man heeft anderhalve week nadat ik het hem vroeg voor het eerst in vijfentwintig jaar de wc 'schoongemaakt' Hij heeft de pot, bril en vloer met een heel klein doekje afgenomen. De stortbak, tegeltjes, vensterbank, klink, wc- rolhouder en toiletborstel zijn aan zijn aandacht ontsnapt. Hoe maak ik hem dit duidelijk zonder ruzie? Met misschien als gevolg dat hij het de komende vijfentwintig jaar weer niet doet. Mijn puberzoon van 16 is een gelukkig persoon, maar erg op zichzelf. Hij zit graag op zijn kamer te lezen, of te gamen met anderen. Afspreken of naar een feestje gaan doet hij zelden. Hij heeft een paar vriendjes en dat zijn nerds. Mijn vrouw vindt dat hij vlottere vrienden moet zoeken. Maar hij mag toch zelf weten met wie hij omgaat? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 123