10 NIEUWS Hoe lang kan Mark Rutte nog mee? Tien jaar is hij nu premier en in de peilingen doet hij het nog goed. Maar net als zijn voorgangers zijn de kiezers ook hem een keer zat. PREMIER TIEN JAAR et is zondag 27 september, waterig zon netje, een graad of 16. Premier Mark Rutte komt aangefietst bij het Catshuis. Het kabinet vergadert over nieuwe maatregelen om de corona-epidemie te temmen en er staan fotografen te wachten. Die week is er veel in de media geschreven over hoe moe Rutte en minister Hugo de Jonge van Volksge zondheid eruitzien. Rutte pakt dit moment aan om de beeldvorming te kantelen. En met succes. De volgende dag siert de foto van de leider van het derde kabinet Rutte de voorpagina's van bijna alle kranten: Rutte kauwt op een appeltje terwijl hij met zon nebril op, in shirt met korte mou wen, zijn biceps zichtbaar, komt aan fietsen. Het moet de indruk geven van een kerngezonde crisismanager. De ervaren Rutte is er op gebeten vooral geen 'moeheid' uit te stralen. Op 14 oktober zit hij precies tien jaar in het Torentje. En nu moet hij mis schien wel zijn moeilijkste beslissing nemen: gaat hij bij de komende ver kiezingen op voor nog een termijn? Zelf zegt hij 'enthousiast' te zijn om door te gaan, maar hij wil tijd om zich even goed te bezinnen voor hij die beslissing neemt. Tijd die hem door de coronacrisis nog amper is ge gund, zeggen zijn naaste medewer kers. Volgens hen heeft Rutte nog steeds niet gezegd wat hij gaat doen, al hoopt en verwacht iedereen in zijn partij dat hij doorgaat. Voor decem ber zal Rutte uitsluitsel geven. In elk geval op een goed moment, waneer bijvoorbeeld de coronacijfers er beter voorstaan. Maar een goed moment, is dat er wel? Zoals elke premier heeft ook Rutte een houdbaarheidsdatum. Het probleem is alleen: niets is zo on grijpbaar in de politiek als bepalen wanneer die verloopt. Het ene mo ment kun je nog torenhoog staan in de peilingen, het andere kan het sen timent zomaar zijn omgeslagen. Tien jaar is echt wel de limiet, zegt historicus Henk te Velde als hij naar Ruttes voorgangers kijkt. ,,Een pre mier heeft dan echt alles wel gezien. Niemand om hem heen kan zich nog een andere leider voorstellen.'' Daar door kun je weleens uit het oog ver liezen dat de buitenwacht er heel an ders over denkt. Ruttes voorgangers worstelden er ook mee. Jan Peter Balkenende ging één verkiezing te lang door en droop af via de zijdeur. Wim Kok en Ruud Lubbers dachten hun vertrek goed geregeld te hebben, maar zagen het na de aankondiging alsnog fout gaan met hun partij. Flets ,,De enige manier om dit goed te doen, is door vals te spelen'', zegt Te Velde. Hij noemt het voorbeeld van premier Dries van Agt. ,,Hij was nog een keer lijsttrekker voor het CDA in 1982. Incasseerde voor zijn partij de premierbonus, maakte zo het CDA de grootste en vertrok snel daarna.'' Kiezersbedrog, zeiden velen. ,,Maar hij gaf zijn opvolger Ruud Lubbers zo de tijd gezag op te bouwen als nieuwe premier.'' De VVD is de afgelopen tien jaar meer en meer op de persoon Rutte gaan leunen. Hij moet nu de afwe ging maken of hij de partij nog steeds kan dragen. Is hij na alle compromis sen die hij in die tijd met vrijwel alle andere partijen heeft moeten sluiten niet te flets geworden? En als hij gaat: wie moet het dan doen? „Eigenlijk heeft Rutte geen alternatief', zegt voormalig CDA-mi- nister Hans Hillen. Hij zag van dichtbij hoe het fout ging met Lubbers en Balkenende. ,,De grote volkspartijen waren ooit oerwouden met grote bomen. Nu is het vooral struikgewas. Als je één boom weghaalt, blijft er weinig bos over. Als Rutte vertrekt, zullen ze Edith Schippers smeken of ze terugkomt naar Den Haag. Als zij niet wil, dan moet Klaas Dijkhoff het doen. Dan begint de VVD al met tien zetels verlies.'' Bijna al Ruttes voorgangers zaten met hetzelfde dilemma: wanneer is de koek op? Van Rutte is vaker ge dacht dat zijn tijd voorbij was. Hij was de weglachpremier, de pinokkiopremier, de sorrypremier. Maar uiteindelijk beklijfden alle aan vallen op zijn geloofwaardigheid en verbroken beloftes niet. Rutte is na tien jaar nog steeds de teflonpremier, die door kiezers veel vergeven wordt omdat hij - meer en meer losgezon gen van zijn eigen partij - het land leidt in woelige tijden. Komend voorjaar zal Rutte Willem Drees voorbijgaan in het rijtje langstzittende pre miers. Zelfs over de ico nisch populaire Drees zei koningin Juliana in 1956, tijdens de for matie van zijn vierde kabinet, zaterdag 10 oktober 2020 GO Ook Rutte moet ooit vertrekken, maar wanneer? Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag Mark Rutte in (van boven naar beneden) 2010, 2011 (met Jan Kees de Jager), 2012 (met Edith Schippers, links, en Melanie Schultz van Haegen), 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10