II 9 vrijdag 9 oktober 2020 Eno, Paul McCartney, Luciano Pava- rotti, David Bowie, Oasis, Radiohead. Dat geeft de organisatie een enorme impuls. War Child kan leunen op het geduld van een hondstrouwe achter ban van donateurs, commerciële partners en ambassadeurs. War Child groeit, maar weet ook dat ze resultaten moet laten zien. ,,We hoorden verhalen van ouders en leerkrachten dat kinderen 's nachts beter sliepen, minder gestrest waren en betere schoolresultaten behaal den. Maar het duurde jaren voordat we wetenschappelijk bewijs hadden dat onze aanpak effect had.'' Minder stress Mersiha profiteerde ervan. Na de oor log had ze nachtmerries. Ze schrok soms wakker, omdat ze dacht dat mi litairen op de deur klopten. Dat is dankzij de workshops weg. ,,Op het moeilijkste moment van mijn leven was War Child er. Ik had minder stress en dacht niet meer aan oorlog.'' Mersiha is verpleegkundige en heeft drie kinderen. De oudste is 14, net zo oud als Mersiha was toen de oorlog uitbrak. ,,Ik vertel haar dat ze gelukkig moet zijn dat ze niet het zelfde meemaakt als ik. Ze heeft alles en hoeft geen angst voor oorlog te hebben.'' War Child heeft een sterke reputa tie. De methodes worden nu weten schappelijk getest en gedeeld met an dere hulporganisaties, zodat nog meer oorlogskinderen bereikt wor den. Er zijn modules voor verschil lende doelgroepen, en ook ouders en leerkrachten worden meegenomen. Steeds zoekt War Child naar ver nieuwing, zoals met het programma Can't wait to learn, waarbij kinderen in vluchtelingenkampen via tablets leren rekenen en schrijven. ,,Ik ben megatrots dat we vanaf een zolderkamer een methode hebben ontwikkeld die nu wereldwijd door hulporganisaties wordt ingezet'', zegt Verloop. Vorig jaar bereikte War Child bijna 270.000 kinderen in zeventien landen. Het is een fractie van de 149 miljoen kinderen die opgroeien met de gevolgen van oorlog en ge weld, van wie er 84 miljoen kinderen psychosociale hulp nodig hebben. Dat is een wrange constatering. ,,Ik heb veel heftige verhalen gehoord van kinderen en ouders. Die verhalen laten je nooit los. Maar je moet het omzetten in een kracht, niet in moe deloosheid.'' Verloop ziet dat er ook landen zijn waar het inmiddels beter gaat. Haar droom van een Generation Peace - een generatie kinderen die hun land naar een vreedzame toekomst helpen - blijft de drijfveer van War Child. Voormalige oorlogskinderen, die ooit in een programma van War Child zaten, helpen nu zelf getrau matiseerde kinderen. ,,Het ultieme doel is dat je als orga nisatie niet meer nodig bent. Maar mijn realiteitszin is groot genoeg om te weten dat we er nog lang niet zijn. Ik heb nooit getwijfeld of het nut had wat we deden. Wel of wat wij doen wel voldoende is'', zegt Verloop. ,,Het is naïef om te denken dat we over 25 jaar geen kinderen meer hebben die ons nodig hebben. Maar ik ga ervan uit dat het er dan wel substantieel minder zijn.'' Willemijn Verloop in Libanon. War Child bereikte vorig jaar 270.000 kinderen in zeventien landen. fotos war child offers en traumaverwerking. ,,Ik wilde zeker weten dat we iets toe voegden. Het psychosociale aspect werd door niemand opgepakt. Dat werd gezien als een luxe frivoliteit, niet als noodzaak.'' Idealistisch, tegendraads en een beetje naïef begint War Child aan de missie. Vanuit een gehuurde zolder kamer bij een advocatenkantoor in een Amsterdams grachtenpand ont wikkelt Verloop met een klein team methodes om oorlogskinderen psy chosociale steun te geven. Vrijwilli gers trekken conflictgebieden in en bieden kinderen muziekworkshops. Verloop: ,,Muziek verbindt en is grensoverschrijdend. Zo organiseer den we in Mostar een dj-workshop voor tieners. We hadden de nieuwste plaat van U2 bij ons. Die wilden ze allemaal horen. Kroaten, Serviërs en Bosniërs stonden gezamenlijk in de ruimte.'' Later breidt War Child de activitei ten uit naar meer landen en andere creatieve therapievormen, zoals dans, toneel, tekenen, sport en spel. ,,De activiteiten zijn laagdrempelig'', zegt Verloop. ,,We willen kinderen niet stigmatiseren en het gevoel geven dat ze een probleem of trauma hebben, maar juist dat ze krachtig zijn en nog alle kansen in de wereld hebben.'' Een van de Kosovaarse kinderen over wie War Child zich ontfermde, is Mersiha Ejupi (34) uit Rahovec. Ze herinnert zich hoe het Servische leger haar dorp aanviel. De familie zat in de kelder. ,,We bleven vier da gen beneden zonder dat we wisten wat er buiten gebeurde.'' Het gezin vluchtte naar Celina. Daar zag Mersiha platgebrande hui zen en hoorde ze verhalen over een massamoord. Terug in hun eigen huis beloofden de Serviërs dat ze het dorp niet zouden aanvallen. Die be lofte werd na drie maanden verbro ken. Pas na Navo-bombardementen wordt de oorlog beëindigd. In de documentaire is te zien hoe Mersiha tijdens het bezoek van Borsato en Verloop een muziekwork shop van War Child volgt. ,,De beel den maken me emotioneel'', vertelt ze nu. ,,Ik zag mezelf als een kind dat net uit de oorlog kwam. Ik was ang stig, bezorgd en getraumatiseerd. Zelfs toen we bevrijd waren, was ik bang.'' De medewerkers van War Child kwamen naar haar school. ,,Het was een fantastische tijd. We deden spel letjes en maakten muziek. Nu heb ben kinderen mobiele telefoons. Het enige dat wij hadden, waren de workshops. Elke keer keken we uit naar de volgende bijeenkomst. Als ik thuiskwam, deed ik dezelfde activi teiten met mijn jongere broer en zus.'' Het psychosociale aspect werd door niemand opgepakt. Dat werd gezien als luxe frivoliteit -Willemijn Verloop, oprichter De gevestigde hulporganisaties be kijken dat gekke clubje uit Amster dam aanvankelijk met argusogen. Verloop: ,,Ze zagen ons als jonge hip pies die met een triangel en djembé het slagveld op gingen. Maar in de beginjaren kregen we veel steun van mensen die de Tweede Wereldoorlog hadden meegemaakt, bij wie psychi sche schade werd doodgezwegen. Ze zeiden: 'Hadden we wij toen maar zoiets gehad'.'' Het kleine War Child weet de mu ziekindustrie te mobiliseren. Grote nationale en internationale artiesten zetten zich in: Bono van U2, Brian Visar Buruqi met zijn vader, die tijdens de oorlog in elkaar werd geslagen voor de ogen van zijn zoon. Willemijn Verloop voor het kantoor van War Child in de Bosnische stad Mostar in 1996. GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9