4^ €l22r scenes mm sony Canon 8 NIEUWS behind your 38 mln voor 'herfstscholen' tegen corona-leerachterstand WAR CHILD 25 JAAR Als eerste hulporganisatie bood War Child Nederland psychosociale hulp aan getraumatiseerde oorlogskinderen. Het clubje 'gekke idealisten' dat vanaf een Amsterdamse zolderkamer begon, is uitgegroeid tot een gerespecteerde organisatie, waarvan de aanpak wereldwijd wordt omarmd. Vandaag bestaat War Child 25 jaar. Scholen met leerlingen die door de wekenlange corona sluiting een achterstand heb ben opgelopen, krijgen extra geld om bijles te geven of bij voorbeeld 'herfstscholen' te openen in de herfstvakantie. Het kabinet trekt daar 38 mil joen euro voor uit. Voor de zomer werd er al 244 miljoen euro gestoken in het wegwerken van de onderwijs achterstanden. Hoewel de pot met geld voor basis- en middel bare scholen al leeg is, kunnen met het extra geld alle aanvra gen toch worden toegekend. Scholen kunnen zelf kiezen hoe ze het geld inzetten en kijken welke aanpak het beste past bij wat leerlingen nodig hebben. Ook kunnen scholen die samenwerken met het Rijk en gemeenten in de Gelijke Kansen Alliantie, gratis een beroep doen op een groep onderwijsexperts, die scholen helpen met het maken van effectieve bijspijkerprogram ma's. Er is hier sprake geweest van een kille afrekening 775.000 euro verstopt in bestelauto De politie heeft maandag in een verborgen ruimte in een bestelauto 775.000 euro aan contanten gevonden. In de wo ning van de 27-jarige chauffeur van de bestelauto vond de poli tie nog eens 100.000 euro en poeder om cocaïne mee te ver snijden. De bestuurder uit Hil versum, zijn 26-jarige partner en een 42-jarige man uit Soes- terberg zijn gisteren door de rechter in Utrecht voor veer tien dagen in bewaring gesteld. Visar Buruqi (39) heeft nog ergens een Ajax-shirt liggen. Een per soonlijk ca deautje van Marco Borsato, twintig jaar geleden. De zanger maakte in de zomer van 2000 als am bassadeur van War Child een reis naar Kosovo, waar de grotendeels Albanese bevolking net uit een bloe dige oorlog met Servië kwam. Borsato bezocht met Willemijn Verloop, oprichter van War Child Nederland, verwoeste steden, massa graven, oorlogskinderen en activitei ten van de hulporganisatie. Tijdens de reis, vastgelegd in de documen taire Vrij zijn, ontmoetten ze Visar. Onlangs zag Visar de documen taire voor het eerst. Daarin nam hij als 19-jarige jongen de Nederlanders mee naar zijn dorp Zahac. Zijn ouderlijk huis was door Servische militairen platgegooid. Alleen de be tonnen fundering was er nog. De familie was alles kwijt. ,,Ik kreeg flashbacks", vertelt Visar nu via Face- time. ,,Ik herinner me alles, alsof het gisteren gebeurd is. Ons dorp werd platgebrand, vier vrienden zijn ver moord. Mijn vader werd voor mijn ogen door politiemannen in elkaar geslagen. Wij konden niks doen.'' Visar zwierf tijdens de oorlog drie maanden met zijn familie in de bos sen. Ze leefden soms in zelfgegraven kuilen met takken eroverheen als geïmproviseerde schuilkelder. ,,Alsof we levend begraven waren. We leef den van maïsbrood en melk van de koeien. Als het brood op was, hadden we nog steeds honger.'' Nu is Visar 39 en vader van drie kinderen. Hij woont weer in zijn ouderlijk huis, dat hij na de oorlog Met mijn kinderen praat ik niet over de oorlog. Soms heb ik nog nachtmerries samen met zijn broer en met materi aal van het Rode Kruis heeft opge bouwd. Hij laat trots zijn gezin zien. Zijn vader zit op de bank. ,,We zijn in goede gezondheid. Ik ben gelukkig met mijn familie. Met mijn kinderen praat ik niet over de oorlog. Soms heb ik nog nachtmerries en angst. Daarom is het werk van War Child erg belangrijk.'' Vredesactiviste De kiem voor War Child Nederland wordt gelegd in een schuilkelder in het door oorlog verwoeste Bosnië. Willemijn Verloop werkt in 1993 als vredesactiviste in de Balkan. In Mostar ontmoet ze de Britse muziek- professor Nigel Osborne, die in schuilkelders muziekworkshops aan oorlogskinderen geeft. ,,Hij gebruikte muziek als middel om jongeren een uitlaatklep te bie den voor hun oorlogservaringen en ze samen te brengen'', vertelt Ver loop (50). ,,Dat inspireerde me. Dat moesten we structureel doen en voor veel meer kinderen.'' Aanvankelijk twijfelt Verloop of een nieuwe hulporganisatie nodig is. Er zijn er al zoveel, maar ze ziet ook dat ze vaak hetzelfde doen. In de noodhulp (voedsel, medicijnen en onderdak) is geen aandacht voor psychosociale problemen van slacht- vrijdag 9 oktober 2020 GO DEN HAAG Het OM eist in hoger beroep zestien jaar cel tegen Sidar D. uit Dordrecht voor het dood schieten van de Rotterdamse rapper en vlogger Parsa010 in 2017. HILVERSUM 'Ik heb heftige verhalen gehoord, die laten je niet los' Tonny van der Mee Amsterdam/Zahac Mersiha Ejupi met haar gezin. ,,Ik vertel mijn oudste dochter dat ze gelukkig moet zijn dat ze niet het zelfde meemaakt als ik.' -Visar Buruqi Veelzijdige spiegelreflexcamera met een ideale mix van foto- en videomogelijkheden. CANON EOS 250D 18-55mm IS STM Compact Starter Kit Art.nr: 12323434 Art.nr: 12338062 Prijs na €100 korting Met kantelbaar touch-screen, grote record-knop, record lampje aan de voorkant van de camera en een vaste lens. Sony Vlog Camera ZV-1 GP-VPT2BT Bluetooth VIogging Grip Speciaal ontworpen voor vloggers Nu met gratis vlogging grip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8