7 Schaduwoperatie advocaten moet in alle haast zijn opgezet Advocaten Nico Meijering en Leon van Kleef werden in juni 2019 door de politie tot in Dubai gevolgd. De politie had een tip gekregen dat Meijering daar Ridouan Taghi zou ontmoeten. Die informatie bleek niet juist. Advocaten Nico Meijering en Leon van Kleef vlogen op 19 juni 2019 naar de oliestaat om hun cliënt Khalid J. te ontmoeten. Tijdens het gesprek met Khalid J., in een hotel lobby in Dubai, schoof nóg een persoon aan. Dat die man bijna is gearresteerd omdat hij op Ridouan taghi leek, blijkt uit een nieuw proces-verbaal van de politie dat aan het Marengo-dossier is toege voegd. Het OM heeft achteraf niet kunnen vaststellen dat het om Taghi ging. De advocaten werden in de jacht op Taghi door de politie geschaduwd. De schaduwoperatie van de ad vocaten moet in alle haast zijn op gezet, blijkt uit het relaas van de politie. Pas twee dagen voordat de advocaten op het vliegtuig stap pen, ontvangt de inlichtingen dienst van de politie, het TCI, het volgende bericht: 'De advocaat van Dino, de heer Meijering, vertrekt overmorgen, 19 juni 2019, met vlucht EK0148 om 15.20 uur vanaf Schiphol naar Dubai. Het is hoogstwaarschijnlijk dat hij daar de gezochte Ridouan Taghi gaat ontmoeten.' Over de betrouwbaarheid van deze tip kan niet worden geoor deeld, meldt het proces-verbaal. Met Dino wordt de levenslang ge strafte Dino S. genoemd, die wordt verdedigd door Nico Meijering. Wie de tip aan het TCI heeft ver strekt, blijft onduidelijk. Helikopter Een dag voordat de advocaten naar Dubai afreizen, neemt de politie contact op met de eigen liaisonof ficier (contactpersoon) ter plaatse. Uit het proces-verbaal: 'In dit ge sprek is besproken welke hande lingen in het kader van de obser vatie zouden kunnen worden ver richt.' De liaison wordt gevraagd of het in Dubai een probleem kan vormen dat de twee te observeren personen advocaten zijn. Die ant woordt dat het 'geen belemmering zou zijn'. Bij de politie leefde het idee dat Taghi mogelijk met een helikopter naar het bewuste hotel kan ko men, want de politie vraagt om in de gaten te houden naar welke ho tels Meijering gaat en of die be schikken over een helikopterlan dingsplaats. Het doel van de ge heime operatie is helder: zodra Ri- douan Taghi in beeld komt, moe ten er opsporingshandelingen worden gepleegd om Nederlands meest gezochte crimineel van dat moment te arresteren. De politie raakt op vrijdagmid dag 21 juni overtuigd dat Taghi daadwerkelijk bij de advocaten en Khalid J. in de hotellobby is aange schoven. 'De andere persoon be trof een man die qua uiterlijk overeenkomsten vertoonde met Ridouan Taghi. Verder bestond het vermoeden dat deze persoon bewust een bril en pet droeg om zijn identiteit te verhullen. Gezien deze bevindingen in combinatie met het voornoemde TCI-proces- verbaal heb ik via de liaisonofficier De persoon betrof een man die uiterlijk overeenkomsten vertoonde met Taghi aan de Dubai Police verzocht om tot aanhouding over te gaan van de onbekende man met bril en pet', schrijft een verbalisant in het pro ces-verbaal. Twijfels Maar in Dubai zijn er twijfels of het inderdaad wel om Taghi gaat. 'Op vrijdag 21 juni 2019 omstreeks 19.00 uur vernamen wij van de liaisonofficier dat Meijering en Van Kleef samen met de twee voornoemde mannen de lobby van het hotel hadden verlaten. Verder werd ons medegedeeld dat men niet tot aanhouding was overgegaan, omdat men onvol doende overtuigd was dat de on bekende man met bril en pet, de gezochte Ridouan Taghi betrof.' Het OM noemde het schaduwen van de twee advocaten eerder ge oorloofd, omdat zij niet de raads mannen van Taghi waren. Dat is de Rotterdamse advocate Inez Weski. Volgens het OM had de jacht op Taghi topprioriteit, niet in het minst omdat de angst bestond dat hij meer moorden zou plegen. Zowel Nico Meijering als kan toorgenoot Leon van Kleef vinden dat er met hun veiligheid is gepo kerd. ,,De flinterdunne grond om tot observeren over te gaan in Ne derland en Dubai, de gevaarzet ting die in Dubai heeft plaatsge vonden door bijna tot aanhouding van een gesprekspartner over te gaan omdat men ten onrechte dacht dat het Taghi was, en het volledige gebrek aan normale ver slaglegging is schokkend.'' Vijf kantjes Het nieuwe proces-verbaal over de schaduwoperatie, dat vijf kantjes telt, roept volgens advocaten Meij- ering en Van Kleef meer vragen op dan het beantwoordt. Zo heeft de politie in Dubai over vier dagen tellende operatie geen verslag uit gebracht. Het document blijkt ver der pas opgemaakt nadat deze krant de operatie onthulde. Onlangs beklaagde ook Khalid J., met wie Meijering en Van Kleef een afspraak hadden in Dubai, zich in de rechtbank over de gang van zaken. Hij werd in februari dit jaar aangehouden in Dubai en daarna naar Nederland overge bracht. Hij wordt verdacht van be trokkenheid bij liquidaties. In een brief aan de rechtbank in Dubai schreef hij dat hij met een smoes uit zijn appartement is ge lokt en daarna dagenlang is vast gezet en verhoord. In die verhoren zouden lokale rechercheurs hem hebben voorgehouden dat ze 'alles van hem weten', en dat zij wisten dat hij bij de groep van Taghi hoorde. Ook wordt hem medege deeld dat de politie weet dat hij in juni contact heeft gehad met Ne derlandse advocaten. ,,Waarop zij lachend zeiden: 'wij weten precies wat voor advocaten dat zijn.'" Het Marengo-proces draait om zes moorden en nog een aantal moordpogingen. Ridouan Taghi is hierin de hoofdverdachte. vrijdag 9 oktober 2020 TEKENING ALOYS OOSTERWIJK Politie arresteerde bijna de 'verkeerde Taghi' Yelle Tieleman Koen Voskuil Amsterdam M Ridouan Taghi, zoals hij er op dit mo ment uitziet.. FOTO NIEUWSUUR - Uit het proces-verbaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7