LINDA AKKERMANS Coronawet: ingrijpen met spoed blijft mogelijk Hotelovernachtiig inpakken en wegwezenJU ©Kruidvat FLETCHER 03 HOTELS Alleen te koop t/m 18 oktober 2020 bij Kruidvat of via kruidvat.nl/hotelovernachting 6 ca. 100 hotels Column Ga jij maar eens even zitten, zou ik zeggen als mijn kind in maart voor het eerst naar de stembus zou mogen. Want die zou natuurlijk kiezen voor Jesse Klaver, met dat plan van 'm om alle 18-jarigen een startkapitaal van 10.000 euro te geven, waarmee ze mogen doen wat ze willen. College geld betalen of opzuipen tijdens een wereldreis, de GroenLinks-leider vindt het allemaal prima. En dat riekt naar zieltjes winnen. hij wel eens van valse verkie zingsbeloften heeft gehoord? Vervolgens zou ik zeggen dat hij die 10.000 euro meteen kan inle veren, want hé: onze hypotheek moet ook gewoon worden be taald worden, hè. Grapje!, zou ik dan roepen als ik dat beteuterde gezicht zag, maar in gezinnen die in de fïnanci ële shit zitten, is dit natuur lijk een reëel risico. En het is ook wel érg popiejopie van onze Jesse, om te roepen dat 'de miljonairs' dit maar moeten betalen. Waarom is dat geld trouwens ook voor jon- geren, die een pappie en mammie hebben bij wie het geld tegen de plinten klotst? Zij zullen toch niet met een stu dieschuld van hier tot Tokio aan de rest van hun leven beginnen, omdat de basisbeurs - mede door Groen Links - is afgeschaft. Zij kunnen wél een huis kopen. Maar voor de meeste starters is een hypotheek krijgen ondoenlijk. Of een huurwoning. Of een vaste baan. Verrèk, zou ik mijn kind dan zeg gen: eigenlijk heeft die GroenLinks goeroe in de grond gewoon gelijk: kansenongelijkheid staat veel jongeren in de weg. En in dat licht is die 10 mille voor velen van hen natuurlijk niet meer dan een fooi. Dus daarom: doe niet zo populistisch, Klaver, met je 'geld afpakken van miljonairs'. Maak rijke jonge ren niet nog rijker. En zorg dat de rest het geld niet mag ver brassen. Pas dan maakt dit plan een kans. Wel hoopt de minister dat het 'uitzonderingen' blijven. ,,De be doeling is juist dat we voorspel baarder worden in welke maatre gelen we toepassen. Maar dat het nodig blijft, zoals destijds met de sluiting van de horeca, om met een in te grijpen, sluit ik niet uit. Ik heb geen profetische gaven'' De noodwet kan op de steun van een meerderheid in de Tweede Kamer rekenen. Zeker omdat deze onder druk van het parlement flink is verbouwd. De partijen GroenLinks, PvdA, SGP en 50Plus werkten achter de schermen aan aanpassingen die De Jonge maar wat graag over nam. De wet moet er namelijk juist voor zorgen dat de Tweede Kamer een week de tijd krijgt om maatregelen die het kabinet wil nemen, af te keuren of ermee in te stemmen. Dat stond aan- vankelijk niet in de wet, maar om ook voldoende steun te krijgen in de Eerste Kamer, moest het kabinet wel draagvlak krijgen (van enkele) van die partijen. Verder gaat de wet korter gel den (drie maanden in plaats van zes) en wordt de coronaboete verlaagd naar 95 euro. Er zit geen strafblad meer aan zo'n boete vast. Van de vierduizend mensen die al een boete hebben gekre gen, wordt het strafblad ge schrapt. Het geld van de boete krijgen ze niet terug. Al die toezeggingen kon niet de hele Tweede Kamer bekoren. Bijvoorbeeld PVV, Forum voor Democratie en SP blijven tegen. De PVV hekelde het feit dat straks in de wet staat dat er 1,5 meter afstand moet worden gehouden. En in extremis ook de plicht kan worden opgelegd om een mondkapje te dragen. ,,Dat perkt de vrijheden van de burger in, disproportioneel vooral'', al dus PVV'er Gidi Markuszower. De eerste versie werd alleen naar experts gestuurd voor hun commentaar, maar daardoor lekte uit dat er vergaande plan nen in stonden. Dat heeft, er kende minister De Jonge, veel protest tegen de wet uitgelokt. Een deel daarvan werd later te ruggedraaid, zoals het plan om ook bij mensen thuis te kunnen controleren. ,,We hadden meer tijd moeten nemen en gewoon de eerste versie openbaar ter le zing beschikbaar moeten stel len'', aldus De Jonge. Het plan is dat de wet vanaf 1 december geldt, hoewel de Eer ste Kamer ook nog moet instem men. De wet kan daarna iedere drie maanden, na instemming van de Tweede Kamer, worden verlengd. Al hoopt De Jonge dat een vaccin alle discussie en de wet overbodig gaat maken: ,,Vac- cinatie is toch onze beste troef.'' Kijk voor uitgebreide actievoorwaarden op kruidvat.nl/hotelovernachting Actievoorwaarden: - Koopje activatiecodes tussen 28 september 2020 t/m 18 oktober 2020. - Je kunt tussen 28 september 2020 t/m 31 mei 2021 in de hotels overnachten incl. feestdagen. - Boekje hotelovernachting voor 28 februari 2021 - Per reservering wordt eenmalig 5,95 reserveringskosten in rekening gebracht. - Toeristenbelasting betaal je in het hotel. - Per hotel is een deel van het totaal aantal kamers beschikbaar gesteld voor deze actie. - Per kamer zijn 2 activatiecodes nodig. vrijdag 9 oktober 2020 GO 10.000 euro Daarom zou ik mijn kind vragen of Het blijft onder de nieuwe co ronawet mogelijk dat het ka binet snel maatregelen afkon digt en de Tweede Kamer deze pas achteraf ongedaan kan maken. Dat zei minister Hugo de Jonge (Zorg) giste ren in het debat over de spe ciale wet. Tobias den Hartog Den Haag Minister De Jonge in debat over de noodwet. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6