Nieuwe app laat zien waar het virus zit Prossie 5 Nederlanders denken het altijd beter te weten, daar komt het op neer deze kan het tegen ons werken. ,,Het lijkt wel of sommige Neder landers niet goed begrijpen waarom afstand houden nodig is. Alsof het alleen henzelf be schermt, en niet de ander. Ik vind dat heel vreemd. Hebben ze geen vertrouwen in de maatregelen van de overheid, nemen ze ze niet seri eus of snappen ze het gewoon niet?'' Spaanse griep Rijkers stuitte recent op een Ame rikaanse krant van meer dan 100 jaar geleden, met een lijstje do's- and-don'ts voor de Spaanse griep. ,,Die hele lijst is nu ook weer van toepassing. Doe je masker op. Luister naar het advies van specia listen, ook als je het niet begrijpt. Denk niet dat je het niet kunt krij gen, of dat je recht hebt op speciale privileges.'' De vraag is of we in Nederland onze volksaard nog eens aan de kant kunnen schuiven, iets wat volgens experts nodig zal zijn om erger te voorkomen. Misschien kunnen we voor een laatste stich telijke aansporing nog eens terecht bij Utopia. Eigenbelang nastreven is niet slecht, schreef More ruim 500 jaar geleden. ,,Maar als je eigen plezier ten koste gaat van dat van anderen, is het onrechtvaardig.'' CORONALOCATIE IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 15 Een van de nadelen van ouder wor den is dat je altijd verhalen over vroeger vertelt. Een van de voorde len van ouder worden is dat je altijd ver halen over vroeger kunt vertellen. De kleine kinderen aan mijn tafel vinden dat reuze interessant. ,,Papa, vertel nog eens van dat je als baby in een bureaula lag omdat je ouders geen wiegje konden betalen. En dat jullie de hele winter in je korte broek naar school moesten.'' Het zijn vooral verhalen uit het genre 'geen geld en toch gelukkig' met de boodschap: jullie moeten niet zeuren, want vroeger was het erger. Ik weet het. Maar dat is ook een beetje de rol die je als ouder hebt, vind ik: sommige clichés moet je glimlachend invullen. Zo mag ik de kleintjes ook graag vertellen dat wij vroeger met zijn vijven op een slaap- Kijk meiden, die brokken gedroogd brood bewaarde mijn moeder in een groot blik kamer lagen (en de andere vier kinderen op de overloop) en dat we alleen heel soms op zondag drie gangen aten: kip pensoep, kip met aardappelen en als toetje vla met vel. ,,Maar dat ging dan van een en hetzelfde bord, jongens.'' Jaah. Enge pandemieën hadden wij vroeger niet. Dus de verhalen die mijn kinderen later aan hun kinderen gaan vertellen over corona (zo zal onze tijd dan heten), dat wordt ook heel bijzonder. Stel je voor, mijn twee meisjes later als moeder aan de ontbijttafel met hun kinderen. ,,En moesten jullie dan de hele dag binnen blijven, mama? Al die jaren?'' ,,Nee, wij niet. Maar onze papa en mama wel.'' ,,Wow. En werden die daar dan niet helemaal gestoord van?'' ,,Eh, jawel Enfin, gek zijn de kleintjes ook op ver halen over 'armeluisvoedsel', vooral als ik daarna daadwerkelijk havermoutpap of stamppot maak. Van de week had ik brood over en, indachtig wat mijn moe der daarmee deed, besloot ik dat in de oven te drogen. Ik riep ze erbij. ,,Kijk meiden, die brokken gedroogd brood bewaarde mijn moeder in een groot blik. Dat noemden wij prossie. Ik heb geen idee waarom, het is in geen enkel woordenboek terug te vinden). Als dan alle eten in huis op was, dan maakte ze melkkoffie of warme chocolademelk in een kom en dan ging die prossie erin. Heeerlijk.'' Grote ogen; gedroogd brood en choco- melk. Een wonder. Dus dan weet je, als hun kinderen later vragen: en wat aten jullie dan tijdens corona? Dat de mijne, dan zeggen: Prossie. ,,Prossie? Wat is dat mama?' Nou, je opa et cetera.'' DAN MAG AMSTERDAM MEER OPEN vrijdag 9 oktober 2020 GO land de das om Nederlanders zijn stijfkoppig en negeren vaker de regels in vergelijking met inwoners van andere Europese landen. FOTO GETTY IMAGES - Marie-Therese Claes, emeritus-hoogleraar De coronalocatie-app laat in een oogopslag zien hoe het coronavirus zich in uw buurt, of de plek waar u naartoe wilt, ontwikkelt. Coronalocatie laat een kaart van Nederland zien, met daarop oplichtende of uitdo vende brandhaardjes, die symbool staan voor de mate waarin het virus op verschil lende plekken in het land actief is. De tool is vanaf nu exclusief te raadplegen op de site en app van deze krant. De applicatie doet precies waar het corona dashboard van de overheid niet in slaagt, zegt bedenker en ontwikkelaar André van der Veen. ,,Het geeft je ant woord op de vraag: hoe zit het met corona in mijn eigen buurt? Wordt het erger, wordt het minder? Ik miste zo'n tool vanaf het moment dat het coronavirus in Ne derland om zich heen begon te slaan. Toen ben ik hem maar zelf gaan ontwikke- len.''De applicatie werkt het best op desktop, op mobiel kan het laden enige tijd duren. De gebruiker ziet de ontwikkeling van het virus in een straal van 2,5 kilometer om zich heen, niet belem merd door geografische grenzen van bijvoorbeeld een gemeente. De applicatie maakt gebruik van de meest actuele besmettingscijfers per gemeente van het RIVM, gecombineerd met CBS-ge- gevens over de bevolkings dichtheid van iedere plaats in Nederland. Ga voor een overzicht van de coronabrandhaarden bij u in de buurt naar onze website /coronalocatie Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Gemeente Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5