II 7 HULSTER KERK OPKNAPBEURT Schilders waren aan het werk, er reden busjes van werklui af en aan en de laatste tijd stond er zelfs een hoogwerker bij de kerkmuren. De afgelopen vijf jaar gebeurde er van alles in en rond de Hulster basiliek. Hans van der Zijden legt uit wat precies en waarom. Als je in de basiliek om je heen kijkt of een rondje rond de kerk in hartje Hulst loopt, zie je niet direct iets opvallends. Dat is ook precies de bedoeling, zegt Hans van der Zij den (77). Als je héél goed kijkt, zie je hier en daar nieuwe voegen of sommige stenen die vervangen zijn. ,,Dat wordt zo goed gedaan, dat je het niet ziet." Het staat nog in het geheugen van menig Hulstenaar gegrift: van 1987 tot 1999 werd de kerk ingrij pend gerestaureerd. Het dak en hele ornamenten werden vervan gen. Onderhoud blijft nodig, be nadrukt Van der Zijden. Hij kent de basiliek inmiddels op zijn duimpje. Hij is coördinator van het vijfjarige BRIM-onderhoudsplan 2015-2020. BRIM staat voor Besluit Rijkssubsidiëring Instandhouding Monumenten. Rijksmonument De kerk is een rijksmonument en krijgt daarom subsidie van het Rijk om het in stand te houden. De andere helft van het bedrag dat nodig is, komt van de parochie. ,,Dit gebouw wordt dus groten deels onderhouden door de paro chianen zelf. In cultureel en spiri tueel opzicht is het meer dan de moeite waard om zo'n gebouw te onderhouden." De parochie kan het niet zonder de financiële hulp van parochianen en wil dan ook graag uitleggen wat er precies is gebeurd de afgelopen vijf jaar. Die werkzaamheden gaan niet over een paar tientjes. Ter vergelijking, het kost al duizend euro per week om de basiliek open te kunnen houden. Voegen uit 1400 Voor het onderhoud van de afgelo pen vijfjaar werd, samen met een architectenbureau BBM Restaura tiearchitectuur, een groot onder houdsplan gemaakt. ,,De architec ten lopen hier dan een paar dagen rond en bekijken wat er moet ge beuren. Ze kijken bijvoorbeeld naar voegen uit 1400 en als een voeg nog enigszins goed is zeggen ze: 'Laat hem alsjeblieft zitten. Zit alléén aan het gebouw, wanneer het niet anders kan'." Uit het plan komen werkzaamheden voort, en die worden heel precies omschre ven. De lijst gaat vervolgens naar drie aannemers. ,,Het is net als wanneer je thuis iets laat doen: je wil niet op één prijsopgave afgaan, maar vraagt er drie op. We kijken speciaal naar bedrijven die gespe cialiseerd zijn in monumenten." Schimmel op de biechtstoel Het Loys Isoré-orgel uit 1766 werd als eerste aangepakt in 2015. ,,De pijpen zijn eruit gehaald en naar de orgelbouwer gebracht." De firma Flentrop in Zaandam keek de pijpen na en restaureerde deze waar nodig. Een precisiewerkje, zegt Van der Zijden. ,,Dat orgel is echt een mechanisch wonder. Nu is het weer voor tien jaar goed." Ook de biechtstoel kreeg een op knapbeurt, op de achterkant zat schimmel. ,,Die is helemaal be handeld tegen schimmel en er komt nog een soort boenwas op." De meeste werkzaamheden Dat orgel is echt een mechanisch wonder. Nu is het weer voor tien jaar goed vonden de afgelopen jaren plaats aan de buitenkant van het ge bouw. Schildersbedrijf De Ruiter uit Hank begon in de zomer van 2017 aan het schilderwerk. Zo kre gen de rode luiken een nieuwe laag verf. De laatste fase was het bouwkundig onderhoud, door aannemersbedrijf Cauwenborgh uit Bergen op Zoom. Stenen wer den vervangen of gerepareerd, aanslag op stenen werd verwijderd en de voegen gecontroleerd. Deze week wordt alles opge- ruimd: de hoogwerker verdwijnt en de werkbusjes rijden naar de volgende klus. Volgende week ko men de architect en de aannemer om een afsluitend controlerondje te doen. Vanuit de hoogwerker zijn foto's gemaakt om de werk zaamheden op moeilijk bereikbare plekken te controleren. Hans doet dat voor het laatst, hij stopt na dit jaar als coördinator. Lachend: ,,Dit is mijn zwanenzang." Kan de kerk er nu weer jaren tegenaan? Het antwoord daarop is nee: ,,Het on derhoud houdt nooit op. Het is een continue proces. Volgend jaar moet er weer een meerjarenplan voor de toekomst ontworpen wor den." vrijdag 9 oktober 2020 Vijf jaar poetsen, schilderen, voegen: de basiliek ziet er weer uit als vroeger Sophie Stockman Hulst Hans van der Zijden heeft de onderhoudswerkzaamheden de afgelopen jaren begeleid. Het meeste werk is aan de buitenkant uitgevoerd en vaak was daar een hoogwerker bij nodig. foto anne hana -Hans van der Zijden Alle informatie is te vinden in het document 'Na 5 jaar is het onder houdsplan BRIM 2015-2020 vol tooid' op de website rk-kerk- ozvl.nl (door te zoeken op 'BRIM'). Het schoonspuiten van de gevel, met zichtbaar ver- Op hoogte worden voegen uitgebikt door aanne- Stenen van de schoorsteen. Met cijfers erop wordt dui- schil. foto's aannemersbedrijf cauwenborgh mersbedrijf Cauwenborgh. delijk gemaakt waar ze lagen. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54