tl I Nederland is uitgegroeid tot coronaparia van Europa. De tweede golf veroorzaakt hier meer besmettingen dan in andere landen, en wordt alleen maar groter. Hoe komt dat? Naar het zich laat aanzien, kunnen we alleen onszelf de schuld geven. 'Het lijkt wel of Nederlanders het gewoon niet willen begrijpen.' 4 CORONA NEDERLAND VERSUS EUROPA oen de coronare- gels op i juli ver soepeld werden, schreef een co lumnist van dag blad De Limbur ger dat we nu, met onze herwonnen vrijheid, de kans kregen een ideale samenleving te bouwen. Hij omschreef het - met een knipoog - als een 'levensechte variant op het klassieke meester werk Utopia (1516) van Thomas More'. Drie maanden later kunnen we allemaal zien hoe dat Utopia van de Nederlanders eruit ziet. In Europese lijstjes zijn we met een noodvaart op weg naar de koppositie. Spanje, de afgelopen maanden hét voor beeld hoe het niet moest, is inge haald. In onze ziekenhuizen was het lange tijd rustig, maar ook daar ne men de drukte en de nervositeit toe. Hoe kon het zo mis gaan? Waarom is juist Nederland het meest overvallen door de door ie dereen aangekondigde tweede golf? Vaak gaat het over ons gedrag: is dat echt de enige oorzaak? Een verklaring die soms geopperd wordt, is dat we zo'n beetje het dichtstbevolkte land van Europa zijn. Dan kom je elkaar vaker tegen, is het idee, en is de kans op besmet ting groter. Dat idee wordt onder steund door grote uitbraken in bij voorbeeld New York en Madrid. Toch bestaat voor dit vermoeden geen wetenschappelijke onderbou wing. De Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health onder zocht de cijfers van 913 Ameri kaanse regio's, en ontdekte dat de mate waarin corona toeslaat niets te maken heeft met bevolkingsdicht heid. Ook voor Nederland vonden onderzoekers (op basis van cijfers uit de eerste golf) geen duidelijk verband. Ger Rijkers, immunoloog aan Roosevelt University College, is daar niet verbaasd over. ,,We wonen in een dichtbevolkt land, inderdaad, maar dat wil niet zeggen dat je geen afstand kunt houden. Ook hier is ruimte genoeg.'' Het RIVM en de GGD melden dat binnenshuis de meeste besmettin gen plaatsvinden. Wonen we in Ne derland dan dichter op elkaar? Nee. Testen voorkomt geen besmettingen. Jezelf aan de regels houden wel. Dat is de sleutel Volgens cijfers van Eurostat wonen Nederlanders naar verhouding heel weinig in 'overbezette' woningen (4,1 procent van de bevolking). In Ita lië bijvoorbeeld is dat bijna 30 pro cent. De gemiddelde Nederlandse huishoudensomvang (2,3 personen) ligt iets onder het EU-gemiddelde, en bijna nergens wonen zo weinig mensen in flats. Het lijkt er dus op dat we onze woonsituatie niet de schuld kunnen geven. Hebben we in Nederland misschien een besmettelijker vari ant van het virus te pakken? Nee, koopjedeal.nl) DRINGEND GEADVISEERD DOOR DE OVERHEID! 50-PACK Mondkapjes Weg werp, Premium Comfort en Medical KEU7E Uil 3 SOOR v.a. slechts: 1 4." Bestel snel op www.koopjedeal.nl zegt Rijkers. ,,Er is niets wat daarop duidt.'' Sterker nog: het RIVM vermoedt dat de tak van het nieuwe coronavirus die nu in Nederland rondwaart door jonge ren is meegebracht van 'feestva- kanties' in Spanje en Zuid-Frank rijk. Dat wordt nu onderzocht door het Erasmus MC in Rotter dam. Viroloog Marion Koopmans zegt dat de Nederlandse virustak in elk geval heeft plaatsgemaakt voor varianten die eerder in het buitenland gevonden zijn. Als het virus niet anders is, en het ligt niet aan de bevolkings dichtheid: hebben we de situatie dan verkeerd aangepakt? Het ant woord is ongetwijfeld ja. Om nog even vrij te citeren uit More's Utopia: de wereld kan pas perfect zijn als de mens perfect is, en dat zal nog wel een paar jaar duren. De vraag is of we méér fouten maken dan andere landen. De Go vernment Response Index van de universiteit van Oxford meet hoe stevig overheden met hun beleid reageren op het virus. Van de 184 onderzochte landen staat Neder land 84ste. Maar wat zegt dat? Ar gentinië prijkt bovenaan de rang lijst, en daar rijst het aantal be smettingen de pan uit. Duitsland en Italië staan in de index net zo hoog als wij, hebben een verge lijkbaar pakket aan maatregelen, maar tellen veel minder besmet tingen. Testcapaciteit Misschien ligt het aan de testca paciteit. Experts zien dat als cru ciaal onderdeel van een succes volle corona-aanpak. Nederland test fors minder dan bijvoorbeeld het Verenigd Koninkrijk, Frank rijk, België en Spanje. Qua be smettingsaantallen scoren deze landen echter helemaal niet zo veel beter dan wij. Duitsland en Italië, de twee beste jongetjes van de klas, testen niet bijzonder veel meer dan Nederland. Een belangrijkere factor is op het oog de efficiëntie van het testproces. Een rondgang langs correspondenten in Italië, Duits land en ook Portugal - landen waar het relatief goed gaat - leert dat het testproces daar vloeiend verloopt. Angelo van Schaijk meldt dat er in Rome 26 drive- through teststraten zijn, en dat er maximaal drie dagen tussen aan vraag en uitslag zit. In Portugal, zegt Marlies van Leeuwen, is de uitslag er na een test eigenlijk al tijd binnen 24 uur. Hoe anders is dat in Spanje. ,,Het is echt per streek verschil lend'', vertelt Edwin Winkels. ,,In Madrid, de brandhaard, kun je wel snel een test ondergaan, maar probleem daar is dat je juist da gen, soms wel een week, op het resultaat moet wachten. En er zijn veel te weinig mensen voor bron- en contactonderzoek.'' In Engeland is de situatie 'dra matisch', meldt correspondent Geert Langendorff. ,,Nog maar twee weken geleden konden mensen uit Londen alleen in Schotland terecht.'' Frank Renout meldt dat er ook in Frankrijk veel kritiek is. ,,Er zijn enorme wacht tijden. Soms moet je dagen wach ten vóór je getest kan worden, dan weer dagen wachten op de uitkomst.'' De sleutel Toch vindt Rijkers het veel te makkelijk om de Nederlandse si tuatie volledig af te schuiven op het testproces. ,,De opschaling van het testproces was voor alle landen een enorme klus. En daar bij: testen is prima, maar je voor komt er geen besmettingen mee. Met jezelf aan de regels houden wel. DSSr ligt dus de sleutel.'' Zo zien ook de corresponden ten het. In Italië, zegt Van Schaijk, houden de mensen zich heel erg aan de regels. ,,Tot mijn stomme verbazing, eerlijk gezegd. Organi satietalent en discipline zijn nou niet echt zaken waar Italianen om bekend staan. Maar je merkt ge woon dat ze heel erg geschrokken zijn dit voorjaar, en bezorgd zijn om hun gezondheid." In Portu gal, ziet Van Leeuwen, respecte ren mensen de (verplichte) qua rantaine. Daarnaast draagt ieder een 'braaf' een mondkapje. Dan Nederland. De Belgische emeritus-hoogleraar Marie-The- rese Claes ziet onze mondkapjes discussie met verbazing aan, net als de communicatie vanuit de overheid. ,,Als mensen een rood stoplicht zien, weten ze dat ze moeten stoppen. Zo werkt het bij llliiliiiiiHiiijiiiiiiiiiiilii» dit soort maatregelen ook. Als je vindt dat het nodig is, moet je dat duidelijk vertellen.'' Zeker het Nederlandse volk kan wel wat richting gebruiken. Het vooroordeel dat we eigenwijs zijn, klopt volgens Claes hele maal. Ze schreef een aantal jaar geleden een boek over het ver schil tussen de Nederlandse en Vlaamse volksaard. ,,Nederlan- ders denken het altijd beter te weten, daar komt het op neer. Ze zijn meer individualistisch. In Vlaanderen zie je meer gemeen schapszin.'' Vrijheidsdrang heeft soms voordelen, maar in een crisis als Coronagevallen per dag vrijdag 9 oktober 2020 GO Eigenwijsheid doet ons Sander van Mersbergen Rotterdam - Ger Rijkers, immunoloog aan Roosevelt University College ri Geadviseerd: mondkapjes in publieke ruimtes V Veilig, betrouwbaar en filteren uitstekend Verplicht in het OV en op steeds meer plekken Adviesprijs £59,99 Bespaar nu €45 flPberPay' 5? Nederland heeft na Tsjechië relatief de meeste nieuwe gevallen per dag. Nieuwe patiënten per 1 miljoen inwoners (voortschrijdend 7-daags gemiddelde). 200 100 Tsjechië I Nederland Spanje Frankrijk VK I België Zweden Duitsland 091020 BRON: okt OUR WORLD IN DATA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4