Zonnepark mag vijftien jaar blijven Theaterdiner in Ouwerkerk 6 Dorp wil zelf onderhoud doen MIJN DORP, MIJN STAD i •-& PAARDRIJLES IN DE WEI Klein onderhoud kan prima door een dorp zelf worden opgepakt, zeggen Ingrid Katilas-Linssen en Rosalinde van Ingen Schenau uit Zonnemaire. Zij pleiten ervoor dat de gemeente in dorpen of steden waar dit speelt om de tafel gaat met dorps- of stadsraad of - nu in Zon- nemaire - met hen. ,,Dan gaan we dat zelf wel organiseren als het daar om draait. Maar haal die stenen niet weg." Dit is de representatie van mensen die hier geleefd hebben Dat de gemeente af wil van de ongelijkheid tussen nabestaanden die wel betalen en zij die dat niet doen, kunnen ze begrijpen. ,,Als er sprake zou zijn van ruimtegebrek. Maar dat is er niet. En nu gooi je een stuk historie weg, zeker als dit ei- landbreed speelt. Straks heb je geen erfgoed meer op je begraafplaatsen. Maar dit is wel je oorsprong hè", zegt Van Ingen Schenau - die zich als kunstenaar heeft gespecialiseerd in gedenkmonumenten en herin neringssculpturen. Een website als online-begraaf- plaatsen.nl, waar alle namen van de begraven personen zijn terug te vinden, is geen alternatief. ,,Wan- delen door een digitale omgeving vind ik toch iets heel anders dan een begraafplaats. Dit is de repre sentatie van mensen die hier ge leefd hebben." Al die grafzerken zijn historisch waardevol, bena drukt ook Katilas - die bij heel wat namen op de begraafplaats dorps verhalen weet te vertellen. ,,Ik vind het gewoon onbeschoft dat dit wordt gedaan. Het is een begraaf plaats, geen voetbalveld." Administratie Bij de 708 graven op de Zonne- mairse dodenakker staan op dit moment 427 bordjes met de oproep aan rechthebbenden contact op te nemen met de gemeente. Het gaat niet altijd om graven waar de rech ten al van zijn verlopen. De ge meente Schouwen-Duiveland werkt ook aan een zo goed moge lijke administratie. Van sommige graven zijn de gegevens niet compleet of is de rechthebbende overleden. Ook kan het zijn dat er nog bordjes staan bij graven waar nabestaanden al van hebben gerea geerd. Pas na administratieve ver werking worden ze eens in de maand weggehaald, laat de ge meente weten. Van Ingen Schenau en Katilas la ten het leeghalen van de begraaf plaats hoe dan ook niet zomaar ge beuren. Het plan is om binnenkort alle mensen die er begraven zijn op persoonlijke titel te gedenken. ,,Met bloemen en lichtjes. Een eerbetoon aan de mensen die er liggen." Wie mee wil doen, kan contact opnemen met Ingrid Katilas via 06 - 5123 6361. Het zonnepark, pal tegen het Poel- bos aan, wordt aangelegd door Eneco. ,,Begin volgend jaar leggen we rondom het park nog bloem rijke akkers, een Zeeuwse haag en knotwilgen aan'', laat een woord voerder van het energiebedrijf we ten. Het zonnepark is normaal ge sproken geen heel lang leven be schoren, want van de gemeente mag het maar vijftien jaar blijven liggen. Dat heeft alles te maken met de komst van een nieuw be drijventerrein aan de westkant van de Deltaweg, pakweg tussen hotel Van der Valk en snelweg A58. De De grond wordt op termijn gebruikt als bedrijventerrein grond waarop nu de zonnepanelen worden gezet, is later bedoeld voor bedrijven. Maar de eerste kavels van het nieuwe 'Bedrijventerrein Deltaweg', die binnenkort worden uitgegeven, zijn wat meer oostelijk gelegen, tegen de Deltaweg aan. Het bedrijvenpark komt er, omdat de bestaande terreinen zo goed als vol zijn. Tweede park Het is de bedoeling dat het zonne park van Eneco nog dit jaar stroom opwekt. Aan de Ongereedweg lig gen straks ruim twaalfduizend pa nelen. Het is het tweede zonne- park binnen de grenzen van de ge meente Goes. Aan de Vlaamseweg bij 's-Heer Arendskerke, pal langs de snelweg, werd een kleine twee jaar geleden het eerste aangelegd. Dat park voorziet ongeveer 850 huishoudens van stroom. Het nieuwe park was aanvanke lijk een project van Delta. Maar dat bedrijf heeft inmiddels een groot deel van z'n wind- en zonneacti- viteiten ondergebracht bij Eneco. Bezoekers schuiven eerst aan voor een driegangen theaterdiner in Knipcafé de Barbier. Daarna is het oversteken naar het dorpshuis waar Theater TzT de voorstelling Met mijn vader in bed (wegens omstandig heden) speelt. De aftrap van moge lijk nog veel meer moois. ,,Dat is ze ker onze bedoeling", zegt Stèpha- nie Fennet van het dorpshuis Ou- werkerk over deze samenwerking. Met haar moeder Lineke Rieteco ('Zij is de beheerder, ik ben een ex tra cadeautje') zet Fennet vanaf juli de schouders onder het Ouwerk- erkse dorpshuis. ,,We zaten toen Allemaal met hun eigen protocol. En dat gaat hartstikke goed volop in de corona en nu nog steeds natuurlijk. Maar inmiddels zijn alle groepen weer begonnen: yoga, koersbal, darters en de ouderen- gym. Allemaal met hun eigen pro tocol. En dat gaat hartstikke goed." Ook de kennismaking met Mar- tijn Boonman van de Barbier liep gesmeerd. Deze coronabestendige avond, met ruimte voor maximaal dertig bezoekers, is het resultaat. Het stuk dat Theater TzT brengt gaat over een vader en dochter die, ondanks hun goede band, niet in staat zijn elkaar te troosten na het verlies van hun vrouw en moeder. Het is een ontroerend, af en toe te nenkrommend, maar vooral ook voor velen herkenbare voorstelling. vrijdag 9 oktober 2020 'Grafzerken zijn ons erfgoed' SD Al 166 mensen hebben contact opgenomen met de gemeente, nadat ze een bordje aantroffen op het graf van een familielid op de begraafplaats in Zonnemaire. Het protest tegen de voorgeno men ruiming van grafstenen zwelt aan. ,,Als maaien het pro bleem is, laat het dorp dat dan doen." Esme Soesman Zonnemaire - Rosalinde van Ingen Schenau, dorpsbewoner Onder een grijs wolkendek werd gisteren weer hard ge werkt aan de aanleg van een zonnepark bij Goes. Aan de On- gereedweg wordt nog dit jaar voor pakweg 1500 huishou dens stroom opgewerkt. Rob Paardekam Goes Heb je een knus dorpshuis én een gezellig eetcafé op het dorp. Dan moet je daar natuurlijk wel wat mee doen. Op Ouwerkerk doen ze dat met een theaterdi ner. Zaterdag 7 november kun je daar een avondje lang uit. Esme Soesman Ouwerkerk - Stèphanie Fennet, dorpshuis Ouwerkerk Reserveren en meer info via: ouwerkerkdorpshuis@gmail.com of bel naar Lineke Rieteco 06-2737 9020 of Stèphanie Fennet 06-1235 0722. BROUWERSHAVEN Brouws museum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling Schou- wen-Duiveland Be vrijd; Tonnenmaga- zijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Bin nendijk; BURGH-HAAM- STEDE De Schutse, 10.00 uur: Schilderclub Mondragon, 16.30 uur: Herensociëteit, 19.00 uur: Klaverjasvereniging; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-20.00 uur: Biljartvereniging RENESSE Onder Vrienden; Landgoed Slot Moermond, gehele GOES dag: Wandelroute Zeelandhallen, Kabouterbos; 13.00-23.00 uur: SEROOSKERKE Kermis; Theater de Dorpshuis, 18.45- Mythe, 19.30 uur: 22.30 uur: Stijldans- The Wieners bren- lessen; gen ode aan Buddy ZIERIKZEE Holly; FiZi, 10.30 uur: Alles is zoals het zou NIEUWERKERK moeten zijn, 20.00 Theetuin de Stok- uur: The Tobacco- roos, 11.00-20.00 nist; Gebouw 4SD, uur: Wandeling door 19.00 uur: het maïsdoolhof; Jongerencentrum NOORDGOUWE open. Dorpshuis, 09.30- 09.45 uur: Trombo- Voor veel activiteiten sedienst, 19.45 uur: moet worden gere Aikido; serveerd. ;7 i' - BURGH-HAAMSTEDE Snertweer of niet, Angelique Stoppelenburg van Angels Horses uit Burgh-Haamstede wordt er niet warm of koud van. Elke dag is ze buiten met haar pony's Charlie, Eagle en Sugar in de weer. Ook gisteren, toen ze een kennismakingsbijeenkomst hield in een wei aan de Vroonweg in Burgh-Haamstede. Daar geeft ze, naast twee lesdagen in Barendrecht en een aantal losse locaties, sinds kort les. ,,Het is een heerlijke plek. Je komt hier helemaal tot rust." Ook vandaag, vanaf 15.00 uur, kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49