n ZEELAND 15 MILAN VADER ANNE TERPSTRA Het wereldkampioenschap mountainbiken is morgen in Oostenrijk. Zeeland leeft in weelde met Milan Vader en Anne Terpstra als de kopman en kopvrouw van de Nederlandse equipe. Zes vragen en zes antwoorden over het toernooi en hun kansen. Ja. Vader verkeert in een bloed vorm en staat sinds begin deze week op de vijfde plaats van de wereldranglijst. Bij de twee World Cups in Tsjechië, de enige twee grote internationale wedstrijden in 2020, werd hij tweede en derde en was het tijdsverschil met de winnaar gering. Terpstra staat bij de vrouwen zelfs tweede op de UCI-ranking. Zij werd tweemaal tweede in Nove Mesto. De top is evenwel breed. Zowel bij de mannen als de vrouwen zijn er zo'n tien serieuze podiumkandi daten. Vader en Terpstra staan er bovendien in hun Oranje-tricot helemaal alleen voor, terwijl met name de Fransen en de Zwitsers met sterke blokken aan het vertrek komen en nog enigszins kunnen samenwerken. Een podiumplaats is voor beiden dus al fantastisch. Absoluut niet! Iedereen is er juist. Bij de mannen komen er 96 deel nemers uit 35 landen aan de start, bij de vrouwen zijn er 64 rijdsters met 29 verschillende nationalitei ten. Er zijn zelfs mountainbikers uit Nieuw-Zeeland, Lesotho en Chili bij. De meesten deden afge lopen week ook al mee aan de World Cups in Tsjechië. Tja, dat weet je nooit helemaal ze ker. Maar er zijn wel goede voor waarden gecreëerd. Alle WK-deel- nemers zitten in een zogenoemde 'bubbel'. Ze hebben met weinig mensen direct contact, dragen mondkapjes als ze niet rijden en moesten maximaal 72 uur voor de wedstrijd nog negatief testen op corona. Voor onder meer de Ne derlanders geldt dat ze na het WK nog zeker tot het EK - een week la ter in Zwitserland - in zo'n be schermde omgeving zitten. Beiden wer ken al vele ja ren met een enorme toewij ding aan een nnon plan. Vader verhuisde in 2013 op z'n zeventiende naar Sittard om daar volop te kunnen trainen. Toen al zat hij met de Olympische Spelen van Tokio in zijn hoofd. Zijn voicemailtekst is al jaren: 'Ik ben waarschijnlijk aan het trainen voor Tokio. Spreek wat in na de piep'. In Limburg ontwikkelde hij zich gestaag. Elk jaar boekte hij progressie, totdat hij definitief doorbrak met zijn derde plaats op het EK van 2019 en zich ook daadwerkelijk plaatste voor Tokio. Hoewel de Spelen dit jaar niet doorgaan, is hij wel al we reldtop. Zijn ster is nog steeds aan het rijzen en hij staat niet langer in de schaduw van Mathieu van der Poel. Ook Terpstra nam kleine stapjes. Ze begon in Zeeland met moun- tainbiken, verhuisde naar Apel doorn, waar het beter trainen is, en trok vervolgens vier jaar gele den naar Duitsland, waar ze zich nog meer kon ontwikkelen. Toen ze in 2016 aan de Spelen van Rio de Janeiro meedeed en vijftiende werd, was ze eigenlijk nog geen hoogvlieger. Pas sinds 2019, toen ze als eerste Nederlandse ooit een World Cup won en naar de eerste plaats op de wereld ranglijst steeg, is ze een grootheid in haar sport. Hoewel ze be- gin dit jaar zelf C corona kreeg, heeft ze in 2020 niks hoeven inleveren. Milan Vader zeker. Buiten het sei zoen om is hij vaak in Middelburg te vinden; hij vindt hier zijn rust. Hij houdt van de zee en plukt graag mosselen bij de paalhoof den. Hij zet zich ook in voor de promotie van de Zeeuwse mosse len. Anne Terpstra is al wat langer weg uit Zeeland, maar steekt haar afkomst nooit onder stoelen of banken. Internationaal wordt er bewonderend naar beiden geke ken omdat ze op zeeniveau zijn opgegroeid en nu uitblinken in een bergsport. Zowel de wedstrijd van de vrouwen (12.15 uur) als de mannen (14.45 uur) is live te zien op red- W bull.com. Redbull TV 'f zendt het integraal uit, *-" geheel gratis en met com I mentaar van oud-olym pisch kampioen Bart Bren- tjens. SSm vrijdag 9 oktober 2020 GO Op zeeniveau geboren, nu grootheden in de bergen Roeland van Vliet Vlissingen Om maar met de deur in huis te vallen: kan Milan Vader of Anne Terpstra goud pakken? Milan Vader (rechts) brak in 2019 door met zijn derde plaats op het EK. Hij stond toen nog in de schaduw van winnaar Mathieu van der Poel (midden). Nu is de Middelburger zelf ook van wereldklasse, foto MIOHELEMONDINI Is het WK gedevalueerd omdat niet iedereen er vanwege het coronavirus bij kan zijn? Kan het WK coronavrij gehou den worden? Terug naar de twee Zeeuwen. Hoe komt het dat zij op dit moment zo goed zijn? Anne Terpstra op het podium bij de World Cup in Tsjechië. Ze greep daar het zilver. foto irmo keizer In de dertigjarige geschie denis van het WK mountain biken pakte Nederland vijf keer een medaille. Bart Brentjes (goud in 1995, brons in 1994 en 2000), Marcel Gerritsen (zilver in 1993) en Mathieu van der Poel (brons in 2018) zorgden daarvoor. Bij de vrouwen had Nederland nog nooit ie mand op het podium. De twee wonen buiten Zeeland. Zijn ze nog wel Zeeuws? Hoe is het WK te vol gen? .v.-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43