Felle brand verwoest schuur in Oud-Vossemeer Overvaller snackbar voor rechter: 'Ik zou me moeten schamen' ZEELAND 13 Hedwigepolder proefgebied m Frank Balkenende Emmadorp Het onderzoek maakt deel uit van het landelijke Hoogwaterbescher mingsprogramma. In de komende dertig jaar wordt door dat pro gramma ruim 1300 kilometer aan dijken in Nederland versterkt. Een derde van alle dijken in Nederland is een zeedijk. Net als bij het Friese Marrum gaan Deltares en Frugo in de Hed wigepolder specifiek testen op pi ping. Dat is een verschijnsel dat kan optreden als er sprake is van ver schil in waterdruk aan de zeezijde en de landzijde van een dijk. Bij voorbeeld bij een zware storm staat het water hoog aan de zeekant en laag achter de dijk. Door het druk- Het is goed dat andere waterschappen van de proef in Zeeland gaan profiteren verschil wil het water onder de dijk door stromen. Als het kwelwater te veel zanddeeltjes meesleurt, kun nen er in de bodem onder de dijk kanaaltjes ontstaan die de dijk ver zwakken. In het ergste scenario be zwijkt de dijk. Bekend probleem Piping is een bekend probleem bij rivierdijken. Ze worden daardoor vaak afgekeurd. Dijken waar getij- denzand voor ligt, zijn twee maal minder gevoelig voor piping, blijkt uit de Friese proef. Zulke zeedijken worden eerder afgekeurd omdat ze niet sterk genoeg of te laag zijn. ,,In Zeeland speelt piping nauwelijks", zegt bestuurder Philipp Keller van waterschap Scheldestromen. ,,We juichen het onderzoek in de Hed- wigepolder wel toe, want in N eder- land delen de waterschappen al hun kennis. Het is goed dat andere waterschappen van de proefin Zee land gaan profiteren. Wat dat be treft scharen we ons vierkant achter het Hoogwaterbeschermingspro gramma." Wetterskip FryslSn gaat de onder zoeksresultaten meenemen in het aanstaande dijkversterkingsproject bij het Lauwersmeer, dat begroot is op ongeveer 300 miljoen euro. De praktijkproef in de Hedwige, waar de ontpoldering is begonnen, biedt mogelijk extra informatie. Tot nu toe waren alleen rekenmodellen bekend voor dijken met rivierzand. Het proefgebied in de Hedwige- polder wordt een voetbalveld groot, zegt projectleider Marc Hijma van Deltares. ,,We gaan hoogwater na spelen, dus in feite piping forceren. We leggen buizen in de zandlaag onder dijk. Daar doorheen voeren we water naar een soort ventiel in de bovenliggende kleilaag. Met sen soren kunnen we meten hoe de druk opbouwt. Om ervoor te zor gen dat er voldoende druk kan wor den opgebouwd, worden er dam- wanden rond de proeflocatie gesla gen." Miljoenen besparen Volgens Hijma kunnen de reken modellen van piping op getijden- zand helpen om kosten op dijkon- derhoud te besparen. ,,Eén kilome ter dijkverzwaring kost 6 miljoen euro. Veel dijken worden echter on nodig versterkt. Dat is weggegooid geld. Als aan de hand van onze on derzoeksresultaten een halve kilo meter niet hoeft te worden ver sterkt, heeft de praktijkproef zich al terugverdiend. Het kan er zomaar toe leiden dat veel dijken wel wor den goedgekeurd. Dat zou de over heid honderden miljoenen bespa ren." De Hedwigepolder is al een in ternationaal 'levend laboratorium'. Onder de vlag Polder2C's onder zoeken dertien instellingen uit Ne derland en Vlaanderen onder meer hoe robuust de dijken zijn en hoe noodhulp moet worden gegeven na een dijkdoorbraak. Ze zetten deur wij d open voor de praktijkproefvan Deltares/Frugo. h H es: De melding van de brand, in het buitengebied ten noordwesten van Oud-Vossemeer, kwam rond 14.00 uur. Omdat er werd opge schaald naar 'zeer grote brand', werd er heel veel brandweer opge roepen. De blusploegen van Sint- Annaland, Sint Philipsland, Sint Maartensdijk en Tholen gingen er- W., schuchter en zachtjes ant woordend, wordt ervan verdacht op 8 juli van dit jaar snackbar De Friethoek aan de Johan van Rei gerbergstraat in Middelburg te hebben overvallen. W. was op fa- heen, net als gespecialiseerde voertuigen uit onder meer Goes, Bruinisse en Borsele. Er was ook nog gevaar dat het vuur zou overslaan op een tweede schuur Uit die laatste gemeente werd een CAFS-bluswagen op pad ge stuurd. Die is in staat met veel schuim te spuiten, vanaf een grote afstand. De CAFS wordt vooral in gezet als er kans is op explosies. In miliebezoek in Middelburg ge weest en liep rond acht uur 's avonds met een vuurwapen op zak langs de snackbar. Hij liep wel va ker met een vuurwapen op zak, er kende hij. Hij stapte de snackbar binnen, riep 'Kassa! geld!', haalde het geld - zo'n 600 euro - zelf uit de kassalade en nam de benen richting Meiveld. Tijdens de over val wist de vrouw achter de toon bank de politie te bellen. Kort daarna deden die een zoekslag en troffen W. aan in het riet langs de waterkant. Wat hem allemaal bezielde om de snackbar te overvallen, bleef in het ongewisse. Hij had door de co ronacrisis geen werk meer, had dit geval kwam dat doordat er een grote dieseltank naast de schuur staat. Er was ook nog gevaar dat het vuur zou overslaan op een tweede schuur. Net na 16.00 uur meldde de Veiligheidsregio dat dat gevaar geweken was en werd het sein 'brand meester' gegeven. Machines De ongeveer zestig meter lange schuur is helemaal afgebrand. Er waren geen mensen en waar schijnlijk ook geen dieren binnen. Wel stonden er enkele machines in. Vanwege de brand waren de Vrijberghsedijk en de Broeksedijk afgesloten voor doorgaand ver keer. geld nodig en in een impuls ging hij over tot de overval. ,,Ik zou me moeten schamen", zei hij. ,,En had u ook geschoten als u geen geld had gekregen?'', wilde de onder zoeksrechter weten. ,,Nee'', ant woordde W. ,,Ik had het eigenlijk ook terug willen geven.'' Volgens de gedragsdeskundigen was W. zwakbegaafd, wat maakt dat hij makkelijk was te beïnvloe den en als een magneet naar de verkeerde vrienden trok. Oktober vorig jaar werd W. al veroordeeld voor enkele straatroven en werd er rekening met zijn situatie gehou den. ,,En nu flikt-ie het weer", stelde de officier vast. vrijdag 9 oktober 2020 Onderzoek naar schade aan dijken Het getijdenzand dat voor zee dijken ligt, is beter bestand tegen lekken onder de dijk dan het rivierzand voor waterkerin gen. Dat blijkt uit een onderzoek dat Wetterskip Fryslan, onder zoeksinstituut Deltares en ge- otechnisch bureau Fugro heb ben uitgevoerd voor de Friese Waddenkust. Een dergelijk on derzoek wordt medio volgend jaar in Zeeland herhaald in de Hertogin Hedwigepolder. - Philipp Keller, waterschap Scheldestromen Vlaamse overheid De Vlaamse rJL Waterweg™ Aanleg estuariene natuur in de Hedwige-Prosperpolder Kostprijs: 52 miljoen Einddatum: maart 2024 m m w De Vlaamse Waterweg NV Opdrachtgever: TO1. Tijdelijke Maatschap Opdrachtnemer: i,U(nWktn MmHim -1» d< nUi w ,ii mm at m H IT" Het bouwbord aan het begin van de Hedwigepolder. foto camile SCHELSTRAETE Op een boerderij aan de Vrij- berghsedijk bij Oud-Vossemeer heeft gistermiddag een zeer grote brand gewoed in een schuur. De brandweer rukte uit met groot materieel. Martijn de Koning Oud-Vossemeer De 19-jarige Goesenaar J. W. zei het maar voordat een ander het hem zou uitleggen: ,,Wie zijn billen brandt moet op de blaren zitten." En dat was te vens zijn reactie op de vieren half jaar gevangenisstraf die de officier van justitie in Middel burg gisteren tegen hem eiste. Ad Roos Middelburg Uitspraak 22 oktober. Er was veel brandweer opgeroepen om het vuur te bestrijden. foto hv zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41