II Taakstraf na knallende burenruzie Standje voor tunnel wegens sponsoring Expositie van kunstenaar Folkert de Jong in de Grote Kerk in Veere 8 ZEELAND Symbolen Want het kunnen schepen zijn, maar ook symbolen van mensenle vens. Op weg naar een mooie, rijke toekomst, zoals de VOC-schepen van weleer, of zeilend naar hun on dergang. De toeschouwer mag het verhaal zelf verzinnen, zegt De Jong, al stuurt hij het stiekem wel een beetje. ,,Ik ben de regisseur." De Jong heeft zijn tentoonstel ling Ex voto genoemd. Dat betekent gebedsoffer. ,,Ik ben religieus opge voed", verklaart hij. ,,In Egmond aan Zee zat ik als jongetje in de kerk. Daar hingen ook scheepsmodellen. Die waren gedoneerd door de schippers uit het vissersdorp. Als zij op zee waren, gingen hun vrouwen naar de kerk en ze hoopten en ba den dat hun mannen levend terug zouden komen. Als kind vond ik dat al heel fascinerend." De installatie van De Jong hangt midden in de deze zomer geopende experience van de Grote Kerk, de multimediale presentatie die het verhaal van de kerk en het stadje Veere aanschouwelijk maakt. Aan de ene kant past de kunst van De Jong daar goed bij, want ook hij laat zich graag door de geschiedenis in spireren. Maar hij wijst ook op een duidelijk verschil. ,,Ik probeer mijn werk visueel aantrekkelijk te ma ken. Dat betekent niet dat het en tertainment is. Het is met de hand gemaakt, dat doet iets met mensen. Ze realiseren zich dat het een ver haal in zich draagt. Voor mij zijn deze schepen lichamen. Ze hebben een ziel. Ik vind dat de essentie van kunst, dat materiaal bezield wordt. Dat kan kaarsvet zijn of purschuim, wat ik ook graag gebruik. Als ik daar een poëtisch verhaal mee kan ma ken, als mensen emotioneel wor den van iets van purschuim, dan is dat toch geweldig?" De Jong (Egmond aan Zee, 1972) is de eerste kerkmeester van de Grote Kerk. Hij is niet de eerste de beste. Zijn werk is bekroond met onder meer de prestigieuze Charlotte Köhlerprijs en de Prix de Rome en hij heeft overal ter wereld geëxpo seerd. Nu heeft hij het middenschip van het imposantste bouwwerk van Zeeland naar eigen inzicht mo gen invullen. ,,Deze ruimte is zo monumentaal en groot", zegt De Jong. ,,Daar kun je als kunstenaar niet tegenop." Toch is het hem aardig gelukt. Drie jaar geleden is hij al gevraagd. Deze ruimte is zo monumentaal en groot. Daar kun je niet tegenop Hij is een aantal keer in Veere ko men kijken en piekerde over wat hij zou gaan doen. Tot hij in de metro in Amsterdam ineens een ingeving kreeg. Het moest een armada aan schepen worden, niet uitgestald op de vloer, maar hangend in de lucht. Mede door het materiaal dat hij heeft gebruikt, lijken ze vederlicht. Een kaars en een kerk, die horen bij elkaar. De Jong is een enthou siast verteller die zich graag laat meeslepen door zijn eigen gedach ten. ,,Het is een ritueel om in de kerk een kaarsje aan te steken. Stel je voor dat we dat met deze schepen zouden doen. Zou het niet gewel dig zijn om dat kaarsvet te zien druipen? Het materiaal roept dat op. Het draagt het verhaal in zich MIDDELBURG De provincie gaat de NV Westerscheldetunnel aan spreken op het gebruik van tol geld voor sponsoring. Op kleine schaal mag dat wel, maar het moet in ieder geval verantwoord wor den in het jaarverslag. Vorige maand bleek dat de Westerscheldetunnel geld steekt in sportieve en culturele evene menten. Het gaat om maximaal 50.000 euro per jaar. Forum voor Democratie heeft het dagelijks provinciebestuur gevraagd daar een stokje voor te steken. Dat gaat niet gebeuren. Sponso ring op kleine en lokale schaal valt onder de reguliere bedrijfsvoering van een onderneming en is een bevoegdheid van de directie, ant woordt het provinciebestuur. Het gaat de kwestie wel aan de orde stellen in de aandeelhoudersver gadering. De Westerscheldetun- nel heeft de sponsoring zelf be kendgemaakt op de eigen site, maar voortaan moet het expliciet worden verantwoord in het jaar verslag. Gratis passages door de tunnel zijn alleen incidenteel weggege ven, blijkt verder uit de antwoor den. Het ging dan om wielrenners en fietsers van de Delta Ride for the Roses en begeleidende moto ren en auto's. Niet met O., maar met anderen en daar had de Nieuwerkerker die 15e september 2019 genoeg van. Hij had nog wat oud professioneel knal vuurwerk liggen. Een deel werd knallend in de achtertuin van de buurvrouw gegooid, een deel in de voortuin en één knaller werd door haar brievenbus geduwd. Het resultaat beperkte zich ge lukkig tot een verschroeide deur mat, maar het had volgens de offi cier van justitie heel anders kunnen Het resultaat beperkte zich tot een verschroeide deurmat aflopen. O. was het met iedereen eens: het was niet bepaald slim ge weest. Het gevolg van die 'aanslag' was dat de buurvrouw een dikke week niet of nauwelijks kon slapen en daar wilde ze dan wel duizend euro smartengeld voor zien. ,,Een beetje veel geld voor een weekje niet slapen", reageerde O. Ook min der slim vond O. dat hij begin de cember 2019 bij Kats onder invloed van drugs had gereden. Hij had net een tattoo laten zetten, had nog wat napijn en had wat pilletjes geslikt. ,,Ook niet handig geweest", stelde hij vast. Inmiddels is de relatie met de buurvrouw weer redelijk hersteld, zij het dat die zich beperkt tot een hand opsteken en 'hoi'. Met alle plussen en minnen kwam de aan klager tot haar eis: 80 uur taakstraf, één week voorwaardelijke celstraf, een voorwaardelijke rijontzegging van één jaar plus toezicht en behan deling door de reclassering. Uitspraak 22 oktober. vrijdag 9 oktober 2020 Folkert de Jong tussen zijn scheepsmodellen van kaarsvet in de Grote Kerk in Veere. foto dirkjan gjeltema van de tijdelijkheid van het mense lijk lichaam." De expositie Ex voto van Folkert de Jong is vanaf zaterdag te zien in de Grote Kerk van Veere, tot en met 28 februari. Scheepsmodellen van kaarsvet Kunstenaar Folkert de Jong maakt zijn beelden graag van materiaal dat mensen niet snel met kunst associëren. Voor de Grote Kerk in Veere heeft hij 25 scheepsmodellen gemaakt van kaarsvet. ,,Ik heb er 400 kilo voor moeten smelten." Ernst Jan Rozendaal Veere -Folkert de Jong, kunstenaar De 34-jarige P. O. uit Nieuwer- kerk die gisteren voor het hekje van de Middelburgse rechtbank zat, gaf toe een beetje dom te zijn geweest en hij had zijn lesje wel geleerd. O. verkeerde in onmin met zijn buurvrouw. Vol gens hem was ze in zijn gezicht aardig, maar achter zijn rug sprak ze beduidend minder lovend over hem. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36