5 Homoseksualiteit en de Bijbel ROZE 50+ ORGANISATIE ZOEKT NIEUWE AMBASSADEURS Het werk van Roze 50+ houdt eigenlijk nooit op. Vijf jaar geleden maakte de organisatie een vliegende start. Zeeland werd in het land geroemd als een goed voorbeeld. Maar nu slaakt Roze 50+ een noodkreet. Er zijn dringend mensen nodig die zich willen inzetten voor verbetering van de positie van LHBTI-ouderen. eel mensen die voor hun beroep of als vrij williger met ouderen te maken hebben, zijn zich nauwelijks be wust dat er ook niet-hetero senio ren zijn. Veel ouderen zijn bang of terughoudend om zichzelf te zijn. Daar wilde (en wil) Roze 50+, een samenwerkingsverband van ANBO en COC, wat aan doen. Vijf jaar geleden deed de van oor sprong Oost-Souburgse Eveline van de Putte een oproep voor am bassadeurs. ,,Dat leverde een stroom van reacties op. Het leek wel of iedereen zat te wachten op dit moment om er samen de schouders onder te kunnen zetten. Er kwam een groep van twaalf ambassadeurs", vertelt Van de Putte. Cleijenborgh De ambassadeurs voerden ge sprekken met zorginstellingen, ge meenten, cliëntenraden, huisart sen en studenten. Personeel werd getraind, op zorgopleidingen voorlichting gegeven. En met suc ces. ,,Een bijzonder goed voor beeld is Cleijenborgh in Colijns- plaat, die als eerste in Zeeland een Roze Loper kreeg. Dat is het kwali teitskeurmerk voor LHBTI-vrien- delijke zorg. Die instelling is er echt voor gegaan. Alle medewer kers hebben een training gekregen hoe om te gaan met seksuele di versiteit." Volgens Van de Putte is het heel belangrijk dat organisaties laten zien dat ze openstaan voor ieder een. Dat heteroseksualiteit niet als een vanzelfsprekende norm wordt aangenomen. ,,Ouderen moeten zich binnen een zorgorganisatie ROZE LOPERS veilig voelen, zodat ze zichzelf durven te zijn en niet terug de kast in gaan. Een training als in Cleij- enborch zorgt ervoor dat iedereen in de organisatie erover praat. En dat is niet alleen voor de roze be- Een ieder moet in vrijheid over de liefde kunnen praten woners van belang, ook voor per soneel en de ouders die het soms nog moeilijk vinden over hun transgender dochter of homosek suele zoon te vertellen. 'Mijn zoon komt met zijn collega', wordt er dan gezegd, uit angst voor de re actie, die lang niet altijd negatief hoeft te zijn." - Wm Volgens Van de Putte is het on zin als een instelling denkt 'dat soort mensen hebben wij niet'. ,,Zorginstellingen moeten uitstra len open te staan voor iedereen. Veel LHBTI-ouderen denken an ders: laat ik maar niets zeggen, want misschien pakt het wel ver keerd voor mij uit. Daarmee ont kennen ze een belangrijk stuk van hun leven. Dat is pijnlijk. Een ie der moet in vrijheid over de liefde kunnen praten." De meest kwetsbare groep zijn de 'oudere ouderen', zeg maar mensen van boven de 80. ,,Zij zijn opgegroeid in een periode dat er nergens over gesproken kon wor den. De 70-plussers zijn al mon diger en de jongere ouderen heb ben zoiets van: ik laat me niet meer terug in de kast jagen." Veel geduld Vooral voor de oudste groep zou den zorgverleners oog moeten hebben. ,,Denk aan bijvoorbeeld een oude ongetrouwde man die altijd op de boerderij bij zijn ou- Joël Mommers, de 'theoloog op snea kers', geeft zondag vanaf 11.00 uur een online talkshow over homoseksuali teit in de Bijbel. Mommers gaat aan de hand van weten schappelijk theolo- gisch onderzoek in op de vraag of de uitleg die sommige kerken aan Bijbelse teksten geven, wel klopt. Ook in Zeeland worstelen gelovige LHBTI'ers met het uitgangspunt dat al- les behalve hetero seksualiteit zondig is. De talkshow is, evenals eerdere vlogs over dit on derwerp, te volgen via de Facebookpa- gina van LHBT Net werk Zeeland. ders is blijven wonen. Die gaat echt niet uit zichzelf het gesprek aan. Daar is veel geduld en een lange adem voor nodig. Maar als roze ouderen door hebben dat ze zich niet meer anders hoeven voor te doen, zijn ze dolblij dat ze met gelijkgestemden bijvoorbeeld een borreltje kunnen gaan drinken." Er is in relatief korte tijd heel veel bereikt, maar zo voortvarend Roze 50+ in Zeeland uit de start blokken ging, zo stil dreigt het nu te worden. Van de twaalf ambassa deurs zijn er nog maar drie echt actief. De anderen zijn vanwege leeftijd of gezondheid gestopt. Nieuwe ambassadeurs zijn hard nodig. ,,Dit is eigenlijk een nood kreet. Het verloop onder zorgme- dewerkers is groot, dus we moeten steeds mensen bewust blijven ma ken van de diversiteit onder oude ren. Negen van de tien keer staan zij er niet bij stil dat niet alleen jongeren LHBTI'er kunnen zijn." vrijdag 9 oktober 2020 GO Ouderen moeten uit de kast blijven Theo Giele Middelburg V Roze 50+ wil meer Roze Lo pers in Zeeland. Nieuwe am bassadeurs kunnen mensen zijn met een goed netwerk binnen de zorg en welzijnswe- reld in de provincie om met onder meer zorginstellingen, overheden, scholen en kerken in gesprek te gaan. Ook men sen die goed zijn in het orga niseren van allerlei recreatieve activiteiten en mensen die het leuk vinden om pr-werk te doen, zijn welkom. Wie meer wil weten over het ambassadeurschap voor Roze 50+ kan zich melden via e-mail: info@roze50plus.nl. - Eveline van de Putte, Roze 50+ t. Eveline van de Putte van Roze 50+: „Zorginstellingen moeten uitstralen open te staan voor iedereen. Veel LHBTI-ouderen denken anders: laat ik maar niets zeggen." foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33