Kansen voor groene waterstof in Zeeland ZEELAND 3 WETHOUDER SGP „Enerzijds met je ambitie en de er varing die je hebt opgedaan met het lijsttrekkerschap in Amster dam en in de steunfractie van Gouda. Maar ook met de porte feuilles onderwijs en arbeids markt die ik van Cees overneem, die liggen mij helemaal. Dat is iets waar ik in mijn huidige werk (Es- senzo, een praktijkgerichte bussi- nessschool, red.) heel erg mee be zig ben. Als ik had kunnen kiezen, had ik die portefeuilles zelf ook uitgekozen. Verder vind ik het een voordeel dat ik nog jong ben en ook een eigen kijk op dingen kan inbrengen." ,,Niet per se. Bij de jongeren be staat denk ik wel de overtuiging dat zulke dingen geleidelijk gaan en van onderaf moeten komen. Zo zie je maar wat er gebeurt als je jezelf kandidaat stelt. Het zal nog niet bij elke fractie kunnen. Maar dat is dan de geleidelijke manier. Volgens mij ook de jmste manier. Door dat soort dingen te forceren, creëer je alleen maar meer tegenstand. Dit heeft ge woon wat meer tijd nodig en dat is prima. Neem die tijd ook als partij zijnde." ,,Het is thuiskomen, een veilige haven. Daarom zei ik ook, als dit in een willekeurige andere gemeente was geweest, had ik daar wel an ders ingestaan. Nu heb je familie en vrienden in de buurt. Dat helpt natuurlijk wel heel erg." Frank Balkenende Terneuzen Consultantbureau Arthur D Little heeft op hun verzoek plekken in kaart gebracht waar elektrolysefa- brieken zouden kunnen verrijzen. Dat zijn onder meer verschillende locaties in de haven van Vlissingen, Sluiskil (Yara) en het Rodenhuize- dok in Gent. Toekomstige elektro- lysefabrieken moeten groene wa terstof maken met stroom van on der meer windparken op zee. Nu wordt waterstof gemaakt uit aardgas. Daarbij komt het broeikas gas CO2 vrij, het gas dat verant woordelijk wordt gehouden voor de opwarming van de aarde. Het Rijk wil juist dat de industrie op termijn van het gas afgaat. In Zeeland zijn de industrie en de energiesector nu verantwoordelijk voor zo'n 70 pro cent van de uitstoot van koolstofdi oxide (CO2). Om de klimaatdoelen van Parijs te halen, is het noodzake lijk dat met name de industrie schoner gaat produceren. Die kansen liggen er, blijkt uit het onderzoek waar ook de provin cie geld in heeft gestoken. Omscha- keling naar groene waterstof kan snel en op een grootschalige ma nier. Er is een fors industrieel clus ter dat moet en ook wil vergroenen. Op verschillende plekken zouden elektrolysefabrieken kunnen verrijzen En duurzame energie is op een steenworp afstand (onder meer windpark Borssele voor de Zeeuwse kust) beschikbaar. Om die stroom aan land te ont vangen en verder te transporteren, is er al een hoogspanningsstation (38okV) bij Borssele gebouwd. Groene waterstof kan dus direct door de industrie worden gebruikt. De tijdens de elektrolyse geprodu ceerde zuurstof kan lokaal worden benut door staalproducent Arcelor- Mittal, Zeeland Refinery, en de chemiebedrijven Dow en Yara. North Sea Port ziet ook mogelijk heden voor import, opslag en door voer van waterstof. Zeeland telt de grootste water stofeconomie van het land. Groot verbruikers nemen per jaar 520.000 ton waterstof af. Dow en Yara be nutten waterstof als grondstof voor chemische producten. Zeeland Re finery gebruikt waterstof in de hy- drocracker om brandstoffen scho ner te maken. Inmiddels zijn er vier plannen voor de productie van groene waterstof in het havenge bied van North Sea Port. Groene ammoniak Energiebedrijf 0rsted en kunst- mestfabrikant Yara bundelen bij voorbeeld de krachten om in Sluis kil groene ammoniak te gaan pro duceren. Dat maakten de twee be drijven afgelopen maandag bekend. Yara gebruikt nu fossiele waterstof voor de ammoniakproductie, maar wil overstappen op groene water stof. Het project vergt de bouw van een 100 megawatt elektrolysefa- briek die over vier jaar moet draaien op stroom van Borssele 1 en 2, 0r- steds windpark voor de Zeeuwse kust. VoltH2 heeft plannen voor een elektrolysefabriek van 25 mega watt in Vlissingen. ,,Nee, het was een zorg vuldige procedure. En dat is ook heel goed. Nee, dat was zeker niet snel geregeld." meen geen zetje nodig. Die weten heel goed wat ze willen." ,,Ik heb zelf gebeld. Ik las dat Cees wegging en toen dacht ik 'nou, dan komt er wel een héél mooie functie vrij'. En ook nog eens in de gemeente waar ik vandaan kom. Als het een willekeurige andere gemeente was geweest had ik daar misschien minder interesse voor gehad. Maar hier komen gewoon veel dingen samen. Mijn ouders wonen in de buurt. Bas, mijn man, heeft ruimte om wat minder te werken. Dus ik heb Florus (van der Paauw, fractievoorzitter, red.) wel vrij snel gebeld." Was dat, denk je, omdat er een extra barrière moest worden ge nomen om het vrouw zijn, of was het puur om te kijken of jij de ge- schikste kandi daat bent? ,,Vooral dat laatste. Het is gewoon een sollicitatieproce dure. Als je meer dere kandidaten hebt, moet je dat goed afwegen. Dus dat heeft de fractie in overleg met het bestuur gedaan. En ze zullen vast en zeker ook gesproken hebben over het vrouw zijn. Maar de procedure is ver der gewoon gevolgd zoals anders." hele leuke, super uitdagende func tie. Ik ben zelf minder bezig met 'de eerste vrouwelijke wethouder namens de SGP'. Dat speelt voor mij persoonlijk wat minder. De reuring die dat dan gaat geven, zien we dan wel weer." ,,De dames die ik ken hebben over het alge- vrijdag 9 oktober 2020 gebeld voor deze functie' Hoe verkoop je jezelf dan in zo'n gesprek? Heb je het er binnen de jonge renvereniging vaak over gehad wat er moet gebeuren om de SGP mee te nemen in moderni sering van de partij; om ruimte te maken voor meer vrouwen op de voorgrond? Hoe zie jij Schouwen-Duiveland? Paula Schot wordt naar ver wachting in november geïnstal leerd als wethouder. Het havengebied van North Sea Port is uitermate geschikt voor grootschalige productie en ge bruik van groene waterstof. Dat blijkt een onderzoek dat de indu striële en energiebedrijven Dow, Yara, Zeeland Refinery, PZEM, ENGIE, ArcelorMittal, 0rsted en havenbedrijf North Sea Port heb ben laten uitvoeren. Was het ook vrij snel ge regeld? Ben je benaderd of heb je zelf een hengeltje uitgegooid? zetje in de rug voor die an dere jonge vrouwen die de po litiek in willen? Paula Schot (27) is de eer ste vrouw als wethouder voor de SGP. Ze wordt naar ver wachting in november geïn stalleerd in het college van de gemeente Schouwen-Dui veland. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31