Reddinasboe Vuurtoren van Haamstede blijft vuurrood Zeeland voor Duitsers nog geen risicogebied 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Iedere keer als de camera in- zoemt op het pokergezicht van de Amerikaanse vice-president Mike Pence ('ik ben een werktuig van de Heer') denk ik aan Zeeland. En als ik aan Zeeland en naburige dorpen Overisel, Harlem en Vries land in Michigan denk, bekruipt mij een beklemmende gedachte. Gaan de evangelicals, de ultra-con servatieve protestanten in de Ver enigde Staten, Trump opnieuw een overwinning bezorgen? Nee toch? even talrijk als amateur-virologen, beweren steeds stelliger dat corona Trump ook politiek zal vellen. Pei lingen zetten de snoever-in-chief op fors verlies. Ik twijfel. De tal rijke kijkers van 'God, Jesus, Trump!' van Tijs van den Brink zullen dat gevoel herkennen. Het meeslepende reisverslag van de EO-journalist en domineeszoon uit de Bible Belt van Amerika _Xi maakt duidelijk dat Trump nog al tijd over een hondstrouwe aan hang beschikt. 82 procent van de 60 miljoen evangelicals zien in hem 'God's President'. De nazaten van Zeeuwse en Hollandse 'afge scheidenen' bidden daarom hard om zijn herverkiezing, net als de nakomelingen van Britse Puritei nen, Duitse gereformeerden en diepgelovige, pro-life Latino's en Koreanen. sneue types zijn, moet toch even naar de knappe EO-documentaire kijken. Dit kerkvolk heeft echt geen bord voor de kop, ze vinden Trump ook een rare, hedonisti sche snoeshaan. ,,Maar we hebben geen zondagschoolleraar nodig om de klus voor ons te klaren", hoorde Van den Brink vaak. Het moest even tot mij doordringen: de hoeren en snoerende casino baas Trump als christelijke red dingsboei, als beschermer van hun levenswijze, als de ongelovige Per zische koning Cyrus die volgens het Bijbelboek Ezra de Joden uit hun Babylonische ballingschap bevrijdde. Van de bekende chris ten-activist Ralph Reed is de bou tade dat 'God wél over gevoel voor humor beschikte toen hij Trump en de evangelicals samenbracht'. Sommige grappen vat ik nooit. Ze vinden Trump ook een rare, hedonistische snoeshaan DE STELLING Vandaag: SGP is eindelijk op de goede weg Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Schade bij brand in Huize Marja AARDENBURG Het duurzaamste huis van Zeeland DOMBURG Langs de kust stop op evenementen De champagne kan open. ,,Sterker nog. Die is al op", reageert Siem van der Giessen die letterlijk aan de voet van de toren woont. De secre taris van de Belangenvereniging Nieuw-Haamstede kwam gelijk in actie toen hij het 'terracotta-ach- tige' oxiderood zag dat Rijkswater staat van plan was op de Wester lichttoren te smeren. Binnen korte tijd bleek een leger aan mensen te hechten aan het rood-wit dat al de cennialang de vuurtoren sierde. ,,We hebben circa duizend e-mails ontvangen, heel veel mondelinge reacties gehad en ook op de poll van de PZC is toen heel veel gerea geerd." Spiraal Rijkswaterstaat heeft, in samen spraak met de gemeente Schou- wen-Duiveland, besloten het hui dige onderhoudswerk uit te voeren met de kleur die de toren ook in 2018 had: vuurtorenrood. Ook wordt de spiraal tot onderen door getrokken, zoals ook het geval was in 2018. Na onderzoek is gebleken dat de in april door Rijkswaterstaat verkregen onherroepelijke vergun ning niet voorziet in een kleurwij- ziging. Rijkswaterstaat kreeg een ver gunning van de gemeente Schou- wen-Duiveland om de oude verfla gen eraf te halen. Op voorwaarde van de gemeente is een kleurhisto- risch onderzoek uitgevoerd door de Rijksdienst Cultureel Erfgoed, om vast te stellen welke kleuren in het verleden op de toren hebben geze ten. Daar kwam het oxiderood van daan. De garantie dat de toren voor eeuwig met een vuurtorenrood jasje wordt uitgerust, is er niet. ,,Met een volgende onderhouds beurt, over circa twaalf jaar, wordt opnieuw gekeken naar het kleur- historisch onderzoek en of wijzi ging van de kleur dan gewenst is. Daarvoor zullen de dan geldende procedures worden doorlopen", al dus een woordvoerder van Rijks waterstaat. Icoon Vooralsnog kan de vlag uit. ,,Dit is geweldig. We zijn zó blij", meldt Van der Giessen. De toren geldt als een icoon voor de buurt. Toeristi sche spulletjes, boeken: óveral zie je de rood-witte zuurstok terug. Met zijn buurtgenoten en andere be trokkenen was hij vastbesloten de strijd tot het einde toe te voeren. ,,We hadden alle registers open ge trokken, maar het wordt nu weer gewoon mooi vuurtorenrood." Woensdag maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend dat iedereen die vanuit Nederland Duitsland ingaat een negatieve Co- vid-19-test moet kunnen tonen die niet langer dan 48 uur eerder is af genomen. Anders moet je in Duits land een test ondergaan en in qua rantaine. Er is één uitzondering. Als je uit Zeeland komt hoeft dat niet. Vanwege het lage aantal be smettingen is dit de enige provin cie die nog niet tot risicogebied is verklaard. Zuiderburen België heeft ook het reisadvies aan gescherpt voor bijna alle Neder landse provincies. Alleen Zeeland houdt nog code oranje, de rest van het land kleurt rood. Dat betekent dat wie twee dagen of langer in een van de elf andere provincies is ge weest in België een coronatest moet ondergaan en in quarantaine gaat. Voor mensen die vanuit Zee land België ingaan zijn de test en de quarantaine niet verplicht, maar ze worden wel aangeraden. NÊ&ERLAN&SE PHARMACEUT LEVERT ZOO MILJOEN C0R0NAVACC1NS vrijdag 9 oktober 2020 Amerika-experts, tegenwoordig Jr Wie denkt dat de evangelicals Reageer op pzc.nl Gisteren: Alle kunst uit de voormalige kolo niën moet terug gegeven worden 787 stemmen ZOUTELANDE In groepsaccommodatie Huize Marja aan de Lan- gendam in Zoutelande heeft in de nacht van woensdag op donderdag brand gewoed. Er was niemand aanwezig. De brand in het vrijstaande pand werd rond 04.15 uur ontdekt. Blusvoertuigen uit Zoutelande en Koude- kerke hebben de brand geblust. De brandweer van Middelburg assis teerde met de inzet van een ladderwagen. De brand was enige tijd uit slaand aan de achterzijde van het gebouw. Over de oorzaak en de ontstane schade is nog niets be kend. SW!" Arno Rootsaert uit Aar denburg heeft de verkie zing Duurzaamste woning van Zeeland gewonnen. Zijn huis dingt volgende maand mee naar de lan delijke titel. Een van de dingen die Rootsaert heeft gedaan nadat hij de woning in 2012 kocht, is de verwarming verwerken in de leemmuur, die de luchtvochtigheid in de wo ning automatisch regelt. De afgelopen weken kon het publiek stemmen op vijf woningen in Zeeland. De Aardenburger won en krijgt een cheque van 500 euro. Op 20 november wordt de landelijke win naar bekendgemaakt. Tot en met 31 december mogen er in een groot aantal straten van de kustkernen van de ge meente Veere geen eve nementen worden ge houden. De gemeente wil voorkomen dat het daar te druk wordt. Vergunningaanvragen die nu binnenkomen wor den afgewezen, maar dat is niet onherroepelijk. Als de komende tijd het ri sico op besmetting door het coronavirus afneemt, geeft de gemeente wel licht toch toestemming voor een evenement. Met een goed draaiboek en druktescenario's pro beert zij zo goed moge lijk de drukte te regule ren en te spreiden. De vuurtoren in Haamstede blijft toch rood. Rijkswaterstaat wilde de toren een roestbruine kleur geven, maar fel protest van ver ontwaardigde omwonenden heeft geholpen: Rijkswaterstaat is van mening veranderd. Ook omdat het wat vergunningen be treft niet goed geregeld was. Esme Soesman Nieuw-Haamstede Net voor de herfstvakantie be gint is Zeeland nog de enige Ne derlandse provincie die door Duitsland en België niet tot risi cogebied is verklaard. Ernst Jan Rozendaal Middelburg ..NAMELIJK PAS EIN& MAART VOLSENB JAAR SELEVERt». CRITICI 21EN ECHTER IN TE VROES JUICHEN... ..EEN EERSTE BIJV/ERKlN®. OP ZIJN De vuurtoren met de mar kante rode spiraal in de steigers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2