c* 'Kom maar op met die 'Investeren in een goede opleiding' 'Ik wil een eigen onderneming starten' 'Een bijdrage van de overheid zou eerlijk zijn' 'Dit komt er toch niet door in de Tweede Kamer' Jongeren zien plan van Jesse Klaver wel zitten 'Succes moet je verdienen' Roze 50+ wil ouderen uit de kast houden 10.000 euro voor alle jongeren die 18 jaar worden, betaald door Nederlandse miljonairs: Sarah, Hedse, Melle en Daphne - leerlingen van de SSG Nehalennia in Middelburg - zouden wel raad weten met zo'n startkapitaal. Zeelands bekendste miljonair Salar Azimi slaat er steil van achterover: „Zijn we een communistisch land aan het worden?" -GroenLinks-leider Jesse Klaver lanceerde woensdag het plan om alle 18-jarigen een 'startkapitaal' te geven. Miljonairs moeten dat geld via de belasting gaan betalen. Zeeuwse jongeren willen het geld niet over de balk smijten, zeggen ze, maar gebruiken voor hun toekomst. Melle Wijkhuijs (17) uit Seroos- kerke (W): ,,Ik wil volgend jaar biofarmaceuti- sche weten schappen gaan studeren in Lei den. Studeren is duur. Ik zit nu in 6 vwo, maar ik ben al een tijd aan het sparen, omdat ik me niet in de schul den wil werken. Dat leenstelsel is gewoon waarde loos. Met zo'n studieschuld sta je meteen op achter stand. Dus als ik 10.000 euro zou krij gen, dan zou ik dat geld gebruiken voor mijn opleiding. Nee, ik zou geen auto kopen of op reis gaan. Ik kan het geld beter investeren in een goede opleiding. Als ik dan later een goede baan heb, dan kan ik die auto en die reis toch zelf betalen. Of ik op Jesse Klaver zou stemmen? Nee, ik vind het een leuk idee, en op deze manier kunnen jongeren toch nog wat voor deel halen uit de politiek. Maar hij gaat dit plan toch niet waarmaken." Sarah van Gel der (17) uit Mid delburg: ,,Het liefst zou ik met een nieuwe kle ding kopen als ik zoveel geld zou krijgen, omdat ik kleding heel leuk vind. Maar als ik echt 10.000 euro zou krij gen, dan zou ik er iets slims mee willen doen. In vesteren in aan delen ofzo. Maar het lijkt me inte ressant om een eigen onderneming te starten. Ik heb daar al wat ervaring mee: een tijdje geleden ben ik bezig geweest met sie raden. Ik kocht de onderdelen, zette de sieraden in elkaar en verkocht ze dan door. Ik wil eigen baas zijn, en doorgroeien. Maar een eigen bedrijf Daphne Hart man (16) uit Ar- nemuiden: ,,Oh ja, dat plan van Jesse Klaver. Die is van Groen Links toch? We hebben het er net bij maat schappijleer over gehad. Met 10.000 euro zou ik natuurlijk wel een scooter wil len kopen, of een reis willen maken buiten Europa. Maar ik zou het toch be waren voor mijn studie. Ik zit nu in 5 havo, maar ik wil daarna vwo doen en geneeskunde studeren. Dat kost veel geld: ik moet dan collegegeld betalen, een kamer en eten. Ik denk er best vaak aan hoe dat ik moet betalen. Ik ben bang dat ik straks een hele hoge studieschuld heb. Ik werk nu in een restaurant en zet een groot deel van mijn salaris opzij. Mijn ouders heb ben vroeger studiefinanciering ge kregen. Ik zou het eerlijk vinden als wij ook een bijdrage van de overheid zouden krijgen." beginnen kost veel geld, daarom zou ik die 10.000 euro goed kunnen ge bruiken. Ik denk dat ik ook een deel zou gebruiken voor een opleiding. Ik weet nog niet wat ik wil gaan stude ren: misschien toegepaste psycholo gie of bedrijfskunde." Hedse van der Wel (17) uit Mid delburg: ,,Ik zou het geld zeker niet verbrassen. Ik zou die 10.000 euro voor mijn studie gebrui ken. Ik zit in 6 vwo, dus ik denk er veel over na. Ik weet nog niet wat ik wil studeren: iets economisch, of iets aan de bèta kant. Ik weet in elk geval zeker dat ik het huis uit ga, want ik heb geen zin om een paar jaar lang met de trein te reizen. Ik ben vrij zuinig, dus ik ben nu ook al veel aan het sparen, omdat ik een buffer wil hebben. Ik heb nu iets meer dan 1000 euro op mijn rekening staan. Da's niet zo veel natuurlijk, dus die 10.000 euro zou zeker gunstig zijn. Want als ik straks niet hoef te le nen, dan geeft dat toch meer financi ële zekerheid. Ik zou niet op Jesse Klaver stemmen vanwege dit plan. Ik denk dat het er toch niet doorheen komt in de Tweede Kamer." SALAR AZIMI 1% I vrijdag 9 oktober 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 10.000euro' Cornelleke Blok en Martijn de Koning Melle Wijkhuijs. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Daphne Hartman. Sarah van Gelder (links) met vriendin Fleur Huegen. Hedse van der Wel. Salar Azimi, miljonair uit Aardenburg: ,,Is dit een serieus plan? Ik kan het bijna niet gelo ven. Je zou denken dat dit idee uit Cuba of Noord-Korea of een ander communistisch land komt. Daar probe ren ze dit soort dingen ook al tientallen jaren lang door te voeren. En daar gaat het ook niet al te best, of wel?" Azimi is dankzij tv-op- tredens inmiddels een bekende Nederlander. Hij neemt daarin geen blad voor de mond, ook niet over zijn eigen mil- jonairsstatus. ,,Ik heb die vanuit het niets be reikt door heel erg hard te werken. Het succes kwam ons niet zomaar aanwaaien." En dus moeten ook 18-jarigen het geld niet in de schoot geworpen krij gen, vindt hij. ,,Je moet mensen, zeker jonge ren, juist stimuleren en motiveren om alles uit zichzelf te halen. Met dit soort signalen ver stuur je een tegenover gestelde boodschap: dat je niet hoeft te pus hen, dat het niet nodig is boven jezelf uit te stijgen. Slechte boel." Daarnaast, vreest Azimi, jaag je met een belastingverhoging de rijken het land uit. ,,Dan slaan ze op de vlucht, naar belastingparadij zen. Dat moet je niet willen." Kijk op de site bij /video Shoppen dankzij GroenLinks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29