O J. het verhaal achter dé solo 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Het gebeurt me niet vaak, maar woensdagavond schaamde ik me terwijl ik tv keek. Voor ons land. Nee, correctie, ik schaamde me niet, ik schaamde me dood. Kennelijk is het zo ver met ons gekomen dat een stel artsen na een werkdag van twaalf uur of langer (tenminste, dat is wat ik altijd zie in Topdokters) naar de Opt-studio moeten fietsen om het onwillige, mor rende volk bijna op hun knieën te smeken of ze zich alsjeblieft weer strak aan de coronaregels willen hou den. Zodat zij hun teleurgestelde patiënten niet hoef den te melden dat de heup-, knie- of hartoperatie waar ze al weken op wachten, voorlopig niet door kan gaan. Omdat de ziekenhuisbedden opnieuw volstro men met coronapatiënten. Dit keer niet de schaarse ic-bedden, zoals in maart, maar de gewone. Ik dacht terug aan die gekozen volksvertegenwoor diger die eerder deze week aan dezelfde tafel als een klein kind zat te mokken, omdat het kabinet (terecht) forse kritiek heeft op een kerkdienst van zeshonderd man. En maar bleef drammen dat zijn hardwerkende achterban er gewoon recht op heeft. Ik heb het natuurlijk over Kees van der Staaij van de SGP. Ik gun hem van harte twee keer per zondag een driepuntenpreek, maar die kan hij prima thuis aan de eettafel beluisteren. Scheelt behalve besmet tingen ook nog een paar pepermuntjes, want hij hoeft de rol dan niet door te geven aan de rest van de kerk bank. Ik dacht weer aan die jongere bij Jinek die klaagde dat het geen doen is om maar met maximaal vier anderen thuis een biertje te drinken. En pleitte voor een scheiding tussen 'jong' en 'kwetsbaar', omdat dan alles is opgelost. Ja, voor hem. Maar goed, zijn herse nen zijn nog niet helemaal volgroeid, dus je kunt hem zijn egoïsme eigenlijk niet kwalijk nemen. Ik dacht ook aan mezelf. Ik sta ook zonder mond kapje in de supermarkt 'omdat dat toch niet verplicht is', ben in mineur omdat ik vanwege de bezoek- restricties mijn kinderen niet het verjaarsfeest kon geven waar ze zich op verheugden en baal stiekem enorm dat we niet naar Londen kunnen deze herfst vakantie. Hoe verwend wil je het hebben? schaamrood vloog me naar de wangen. Omdat het zo haarfijn duidelijk maakte dat we ons eigen pleziertje al een tijdje zoveel belangrijker vinden dan het leven en welzijn van een ander. Dus voor iedereen die zijn prioriteiten weer even helder moet krijgen: kijk naar de chirurg in Opi. En belangrijker nog: luister vooral. Quote van de dag Hij was klaar voor het einde. Hij verheugde zich er bijna op, hoe raar T dat misschien ook klinkt The Shining weer in bios l ft/ Radio 5-dj zit thuis In elke necrologie van de deze week overleden Eddie van Halen wordt zijn gitaarsolo in Michael Jacksons Beat It aangehaald. Het verhaal achter 32 seconden beroemde hitmuziek in zes anekdotes. Alexander van Eenennaam Gitarist Pete Townshend (75) van The Who beweerde deze week tegen magazine Rolling Stone dat hij eerste keus was voor een bijdrage. ,,Michael Jackson benaderde me om gitaar te spelen op het album Thriller. Maar ik kon niet en heb vervolgens Eddie van Halen aanbevolen.'' De producer belde Van Halen om hem te polsen. ,,Ik kende geen Quincy, wist niet wie ik aan de lijn had'', zei Van Halen bij een terugblik op CNN. ,,Toen vroeg hij of ik wilde meespelen op het nieuwe album van Michael Jackson. Ik dacht aan het nummer ABC en vroeg me af hoe dat met mij te rijmen viel. Maar ik vond het een aardig idee, dus ik sprak af de volgende dag naar de studio te komen.'' In hetzelfde interview haalt Van Halen zich de opnamedag voor de geest. ,,Ik vroeg Quincy wat ik moest doen. Hij zei: 'Wat jij wilt.' Ik zei nog: 'Pas op wat je zegt.' Ik beluisterde het nummer en vroeg de technicus om er een paar dingen aan te veranderen. Hij deed dat, intussen improviseerde ik mijn solo's. Toen kwam Michael binnen en ik vertelde hem dat ik het middenstuk van zijn nummer had laten aanpassen. Ik was benieuwd naar zijn reactie. Zou hij me de stu dio uit laten gooien wegens het ver krachten van zijn liedje? Maar hij luisterde en bedankte me zelfs: dat ik niet alleen mijn solo had gespeeld, Zou Michael Jackson me de studio uit laten gooien wegens het verkrachten van zijn liedje? maar echt betrokken was geweest en het nummer zelfs had verbeterd.'' De gitarist van Toto speelt op Thriller mee op drie nummers, waaronder Beat It, waarop alleen de solo afkom stig is van Van Halen. Lukather schrijft op zijn website hoe hij en Toto-drummer Jeff Porcaro die solo moesten nabewerken. ,,Quincy Jones vond hem te lang en te heftig, het was een flinke klus om hem in te korten en iets terug te nemen van het vervormde geluid.'' Eddie van Halen heeft niets verdiend aan zijn bijdrage op Beat It. Tegen Rolling Stone zei hij twee jaar na de opnames dat hij het als gunst had gedaan. ,,Misschien zou ik eens dans lessen van Michael kunnen krijgen, of zo. De bandleden van Van Halen verklaarden me voor gek.'' In een in terview met CNN kwam Van Halen er in 2012 op terug. De vraag was of het klopte dat Quincy J ones hem had 'uitbetaald' met twee sixpacks bier. ,,Ja, zoiets was het. Hoewel ik dat bier volgens mij zelf had meegebracht. Maar hij heeft me jaren later nog wel een bedankbrief geschreven.'' Het eindresultaat is een gierende gi taarsolo van 32 seconden. Van Halen hoorde tijdens een bezoek aan een lokale platenzaak in Los Angeles Beat It uit de speakers komen. Een paar jongeren in de zaak zeggen tegen el kaar: 'Hoor die gitarist Eddie van Ha len imiteren.' ,,Waarop ik er één op de schouder tik en zeg: 'Dat bén ik!''' Schaamte Ik luisterde naar de dringende oproep van alge meen chirurg Jaap Bonjer van het UMC en het - Monique des Bouvrie in De Telegraaf over haar man Jan, die gisteren werd begraven. vrijdag 9 oktober 2020 GO FILM Horrorklassie ker The Shining van regisseur Stanley Kubrick keert terug in de bioscoop. Het gaat om de originele versie van 144 minu ten, die is ge restaureerd met behulp van onder anderen Steven Spiel berg. RADIO Bert Haandrik- man is even niet op Radio 5 te horen. Iemand in zijn omgeving is besmet met corona. De dj zit in quarantaine, terwijl hij net was begonnen met zijn nieuwe ochtendpro gramma Goeie- dag Haandrik- man. ■u Beat It: TWEEDE KEUS? QUINCY JONES DEOPNAME Eddie van Halen met Michael Jackson tijdens de Victory Tour (1983). FOTO CORBIS 44 —Eddie van Halen STEVE LUKATHER GEEN BETALING HALVE MINUUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24