Spajic voelt zich al thuis bij Feyenoord: 'Ik hou wel van druk' 'We zitten in een tussenfase' lilaiaialillill 21 waar hij weer de oude wil worden Bij Borussia Dortmund, waar hij doorbrak en na drie jaar Bayern München in 2016 terugkeerde, kwam hij vorig seizoen weinig meer aan spelen toe in het omscha- kelvoetbal van trainer Lucien Favre. De sprintsnelheid van spelers als Jadon Sancho en Erling Haaland heeft Götze niet meer. Bij PSV denkt hij wel op zijn plek te zijn in het voetbal van trainer Roger Schmidt. Götze raakte al ge charmeerd van de voetbalstijl van Schmidt toen die Bayer Leverkusen trainde. ,,Deze trainer wil hoog druk zetten, direct naar het doel toe en voetballen met veel mensen in het centrum van het veld. En cen traal is mijn beste positie. Ik ben er van overtuigd dat ik mijn topniveau weer kan halen. En deze trainer kan me daarbij helpen.'' In het 4-2-2-2- systeem van Schmidt kan Götze ook een '10-eneenhalf zijn. Dan komt hij meer vanaf de rechterflank naar binnen, zoals Cody Gakpo dat nu succesvol doet vanaf links. Extra kilo's Götze is duidelijk over zijn eerdere stofwisselingsprobleem. Dat be lemmerde hem onder meer in zijn periode bij Bayern München. Hij hield zoveel vocht vast, dat hij kilo's aankwam. Götze: ,,Dat probleem is verholpen. Drie jaar geleden al.'' Sinds hij deze zomer transfervrij vertrok bij Borussia Dortmund zat hij zonder club. Hij trainde wel in dividueel door met een fitness- coach, sportte zes dagen per week en ziet er gewoon afgetraind uit. ,,Ik vind ook niet dat ik al heel lang zonder voetbal ben'', zegt Götze. ,,Met de normale zomervakantie- duur meegerekend 2,5 maand. Ik ben fit, kan alleen niet direct al een wedstrijd spelen. Ik heb eerst een paar weken groepstraining nodig.'' Zijn entree in de eredivisie maakt hij straks met rugnummer 27. En achterop de naam M. Götze. Want er is ook een F. Götze, zijn broer Felix, die prof is in de Bundesliga, bij FC Augsburg. Laatst in Duits land gaf hij een groot interview waarin hij meldde: ik wil nog de Champions League winnen. Nu zegt hij daar lachend over: ,,Ik heb niet gezegd dat het ook dit jaar al moet gebeuren. Mijn eerste doel is nu iets winnen met PSV. Ik ben 28 jaar, heb nog genoeg goede jaren.'' Uros Spajic glimlacht. Natuurlijk sprak de verdediger van Feyen- oord sinds hij in de eredivisie speelt met Dusan Tadic, zijn land genoot en aanvoerder van aartsri vaal Ajax. Wat zei Tadic eigenlijk over de stap die zijn landgenoot vorige maand zette van Krasnodar naar Rotterdam? ,,Ik sprak hem pas nadat ik al medisch was ge keurd'', lacht Spajic. ,,Dus ik heb hem niet om advies gevraagd. Ik ken Tadic goed van de nationale ploeg van Servië, ik kan het prima met hem vinden. Maar ik ken de rivaliteit tussen Feyenoord en Ajax. Een beetje zoals Rode Ster Belgrado en Partizan Belgrado. Tadic is mijn vriend, maar straks als we in januari tegen elkaar spe len niet. Op het veld is dat anders.'' Dusan Tadic is mijn vriend. Maar straks in januari is dat op het veld heel anders De 27-jarige centrale verdediger speelde voor zijn komst naar Fey- enoord op 12 december 2019 zijn laatste officiële wedstrijd. In Spanje verloor FK Krasnodar met 3-0 van Getafe. ,,Daarna besloten we mijn enkel schoon te laten ma ken'', zegt Spajic. ,,Het herstel duurde langer dan verwacht, daarna kwam het Covid-19 virus en dus speelde ik tien maanden geen echte wedstrijd. In de tus sentijd raakte ik ook uit beeld als basisspeler bij FK Krasnodar. Dat verraste mij, want ik was één van de aanvoerders daar. Als we die enkel niet hadden laten schoon maken, was ik misschien hele maal nooit bij Feyenoord terecht gekomen, maar het leven zit vol verrassingen.'' Feyenoord plaatste een adver tentie in de zogenaamde 'trans- ferrroom', een soort datingsite van clubs voor voetballers. FK Krasnodar bood Spajic te huur aan en de verdediger wilde graag naar Nederland. ,,Heel graag, want ik weet hoe hier wordt gevoetbald'', zegt Spajic. ,,Mijn ploeggenoot Tonny Vilhena vertelde mooie dingen over de club. En ik hou wel van druk. En dat is er als je voor Feyenoord speelt. Hier kun je om de prijzen spelen. Ik ben kampi oen geworden met Anderlecht, ik wil die periode herbeleven bij deze club.'' Tegen Willem II viel hij meteen positief op, maar zelf blijft hij be scheiden. ,,Lekker even vertellen waar je goed in bent en hoe je speelt, dat vind ik helemaal niks. Op het veld moet het gebeuren, daar kunnen mensen zien wat je echt waard bent. Ik heb gedaan wat er van mij werd gevraagd. Maar ik weet ook dat het nog maar een start was. Dat ik nog niet in mijn grootste vorm ben, daar had ik te lang niet voor gespeeld.'' werd bekritiseerd? In de eredivisie spelen al een tijdje volop buiten landse keepers. ,,De discussie over de opleiding is weer een andere'', vindt Waterreus. ,,Dan heb je het echt over de wortels van het kee pen, van sporten in het algemeen. Dat is bijna een maatschappelijk thema: jonge kinderen spelen lang niet zoveel buiten als vroeger. Dui ken op asfalt, spelenderwijs zélf je techniek en motoriek ontwikkelen, zoals vroeger, het komt bijna niet meer voor. Keepers in Nederland wordt van jongs af aan alles aange leerd uit het boekje, op kunstgras ook nog eens, in plaats van dat ze eerst zélf het vak ontdekken.'' Feit is dat Oranje al een tijdje niet kan terugvallen op één absolute en zegovina (zondag) en Italië (woensdag) niet tot zijn beschik king. Meevoetballen is niet echt de specialiteit van Krul, bleek ook in de eerste helft tegen Mexico. Cilles- sen is daar duidelijk beter in, maar hem wordt vaak verweten 'per- soonlijkheid' en 'uitstraling' te mis sen in het doel. ,,Maar langs welke lat wil je een keeper leggen?'', vraagt Waterreus zich af. ,,In mijn tijd was Van der Sar de norm: ver geleken bij hem kwam iedereen wel iets tekort. Maar vergeet niet dat Edwin uitzonderlijk was hè? Een keeper van dat niveau heeft geen enkel land continu, zeker niet decennia achter elkaar. Je hebt altijd tussenfases. Daar zitten wij met Oranje volgens mij ook in.'' De roep om Feyenoord-keeper Justin Bijlow (22) zwol de laatste weken al stevig aan. ,,We volgen Justin heel serieus'', zei De Boer. ,,Hij doet het goed. Als Justin dat over een langere periode volhoudt, gaat hij zeker zijn kansen krijgen.'' vrijdag 9 oktober 2020 GO Nieuwkomer Mario Götze in balbezit op de training van PSV. ,,Ik ben fit.'' foto bsr Feyenoorder Uros Spajic speelde tegen Willem II voor het eerst in ruim tien maanden een echte wedstrijd en bleef kaarsrecht overeind. De rus tige Serviër is neergestreken in Rotterdam om voor de prijzen te spelen. Mikos Gouka Rotterdam - Uros Spajic (27) Uros Spajic tijdens het duel met Willem II. foto bsr onomstreden topkeeper uit de ca tegorie Jan van Beveren, Hans van Breukelen of Edwin van der Sar. De ideale doelman heeft De Boer voor de interlands tegen Bosnië en Her t Tim Krul was de eerste international uit een lagere divisie sinds 1998 Doelman Tim Krul en aanvaller Memphis Depay peppen elkaar op voor het duel met Mexico. Oranje verloor met 0-1. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21