Mist Oranje een topkeeper? Afgetraind en vol energie begint Mario Götze 20 Mario Götze (28) is vol ambities naar PSV gekomen. Bij zijn presentatie ging het zelfs over een terugkeer in de Duitse natioanle ploeg. „Maar eerst hier maar eens goed spelen en iets winnen.'' 'Pass als Kroos? Kalm aan' 'Als een atleet wil knielen op het podium, dan steun ik dat' Kort Jong Oranje haalt flink uit Jong Oranje heeft in de EK-kwalificatie ruim gewonnen van Gibraltar: 5-0. Neder land blijft koploper in de poule en heeft een riant uitzicht op de eindronde in 2021. Hal verwege was het in Venlo 3-0. Dani de Wit (foto) maakte er twee, Ferdi Kadioglu schoot er één in. Na de hervatting scoorden Dey- ovaisio Zeefuik en Jurgen Ekkelenkamp. Enkele uren voor de aftrap werd bekend dat J ordan Teze niet kon meedoen. De ver dediger van PSV testte positief op corona. Jumbo wijkt uit naar Thialf De schaatsers van Jumbo-Visma verlaten eerder dan gepland het trainingskamp in In- zell en zetten de oefensessies binnenkort voort in Heerenveen. De beslissing is geno men nadat in het dorp in het zuiden van Duitsland drie schaatsers van andere ploe gen positief hebben getest op het coronavi rus. De plaatselijke schaatsbaan is derhalve voorlopig gesloten. Tweevoudig olympisch kampioen Kjeld Nuis van team Reggeborgh behoorde tot de atleten die positief testten. Go Ahead strikt Mulenga Jacob Mulenga (36, foto) heeft een contract voor een jaar getekend bij Go Ahead Eagles. Daardoor keert de Zambiaan na zes jaar weer terug in Nederland. De aanvaller zat sinds januari zonder club, na zijn vertrek bij het Chinese Liaoning. De 43-voudig inter national was bij FC Utrecht vijf seizoenen actief in de eredivisie. Daar speelde hij 93 wedstrijden waarin hij 37 keer scoorde. Flitsen Giro Voetbal Formule 1 Achter een tafel in het Philips Stadion zit de man die Duitsland in 2014 wereldkampioen maakte. In een grijs trainingspak met een PSV- logo. Open gezicht, speelse lach op zijn gezicht. Of hij zelf ook zo ver rast is om hier te zijn? Mario Götze antwoordt bijna achteloos: ,,Het kan zo zijn dat mensen verrast zijn door deze stap, maar voor mij voelt dit als de juiste beslissing." Hij heeft tien jaar in de Bundesliga gespeeld en het komt erop neer dat hij open stond voor wat anders. Natuurlijk was er meer belangstelling. De beide clubs uit Milaan informeerden, hij kon naar Amerika, et cetera. ,,Ik heb ook met meerdere clubs gesproken, zonder op details in te gaan. Maar het is uit eindelijk dit geworden. Ik heb er veel zin in om iets heel nieuws te doen en bij PSV gas te geven.'' Een gevoelsmens, iemand die houdt van het spel, maar weinig op heeft met alle opsmuk, decorum en ongeschreven wetten van het voet bal. Zo omschrijven mensen die Götze goed kennen de 63-voudig international, familieman en vader van een vier maanden oude zoon. Dat pure spreekt op sommige momenten ook wel uit zijn presen tatie. Bijvoorbeeld als iemand op merkt: in Nederland hebben ze geen Bild Zeitung. Götze: ,,Dat is een positief neveneffect. Maar niet het belangrijkste. Ik ben niet uit Duits land weggevlucht voor de pers.'' Zoals gezegd: bij zo'n eerste kennismaking zit natuurlijk vooral de man van de winnende goal in de WK-finale van 2014 aan tafel. Het is hem al vaker gevraagd, vertelt Götze: is die status in de jaren erna hem tot last geweest? ,,Nee, het was geen last. Iedereen zou een goal in de WK-finale willen maken. Het zal voor mij altijd een positieve her innering zijn. Wel is het zo dat de druk en de verwachtingen daarna totaal anders werden. Al heb ik me zelf geen andere druk opgelegd.'' FEIN Kimi Raikkönen staat op het punt om een record te grij pen. De Fin be gint zondag op de Nürburgring aan zijn 323ste F1-race en lost daarmee Ru bens Barri- chello af. Quote van de dag Tim Krul zat er best monter bij, woensdag na Nederland-Mexico, in de verlaten Johan Cruijff Arena. Ja, zei de keeper er voor de vorm bijde teleurstelling over de 0-1 nederlaag overheerste. ,,Maar ik ben ook wel een beetje trots dat ik terug ben in het Nederlands elftal.'' Vijf jaar geleden speelde de doel man van Norwich City voor het laatst een wedstrijd in Oranje. Krul worstelde nadien met blessures, werd een paar keer zonder veel suc ces verhuurd, maar krabbelde in Norwich stilaan toch weer op. Woensdag was hij de eerste in ternational sinds 1998 die een inter land speelde als speler uit een la gere divisie: het Engelse Cham pionship. De laatste Oranje-speler die uitkwam op het tweede niveau was Pierre van Hooijdonk (Not tingham Forest). Dat is prachtig voor Krul, maar in breder perspec tief zegt het ook iets over de staat van de Oranje-keepers. Eerste doel man Jasper Cillessen is bij Valencia opnieuw op de bank beland, na ja ren als tweede doelman bij FC Bar celona. Derde keeper Marco Bizot schutterde afgelopen weekeinde in het doel van AZ, terwijl de loop baan van Jeroen Zoet (Spezia, Serie A) grillig verloopt. ,,Maar noem nou eens twee zwakke interlands van Jasper Cillessen in de laatste jaren'', zegt oud-keeper Ronald Waterreus. ,,Ik bedoel maar, dat lukt je niet. Wat ik wil zeggen: dit is ook een momentopname. Ik geloof niet dat de achterhoede van Oranje zich grote zorgen maakt omdat we zulke slechte keepers hebben. Dat is na melijk niet zo.'' Relativering Maar betekent die relativering ook dat er weinig mis is met onze keep ersopleiding, zoals de Nederlandse voetbalschool de laatste jaren vaker vrijdag 9 oktober 2020 VOETBAL SCHAATSEN VOETBAL GO 2 De Italiaanse wielrenner Fi- lippo Ganna is door zijn twee ritzeges de grootverdiener tot nu toe in de Giro. Hij ver diende voorals nog 32.403 euro, een be drag dat wel wordt gedeeld met zijn ploeg genoten van Ineos. Ui PSV heeft voor het negende jaar op rij winst gemaakt. De club hield 1,6 miljoen euro over aan het vorige seizoen. Vooral door de transfers van Hirving Lozano en Steven Bergwijn (foto). 'Veel zin om iets nieuws te doen' Maarten Wijffels Eindhoven - EINDHOVEN In het kielzog van Mario Götze presen teerde PSV gisteren nog een Duitse aanwinst. De 21-jarige middenvelder Adrian Fein komt over van Bayern Mün- chen, als huurling met een optie tot koop. Fein speelde bij Bayern in de jeugd met Joshua Zirkzee en recent als huurling bij HSV met Rick van Drongelen. Zij zien in Fein een groot talent met een pass als Toni Kroos. Fein: „Rick zei dat altijd. En dan zei ik: kalm aan.'' Mathieu van der Poel start de komende winter zeker in zes belangrijke wedstrijden in het veldrijden. Het gaat onder meer om vier crossen in de Trofee in december en januari. Heracles heeft een oefenduel met Heeren veen gewonnen: 1-2. De treffers kwamen op naam van Teun Bijleveld, Sinan Bakis (Hera cles) en Nordin Tahboun (Heerenveen). De hockeyduels van Oranje (m/v) met Groot-Brittannië op 27 en 29 oktober in Am stelveen worden zonder publiek gespeeld. —Oud-atleet Sebastian Coe vindt dat sporters in Tokio een gebaar tegen racisme mogen maken. Maar wel met respect. De ene keeper van Oranje is bankzitter, de volgende worstelt met een vormdip en de derde speelt op het tweede niveau. Wat zegt dat over het Neder landse doelmannengilde? Sjoerd Mossou Amterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20