Jihadisten lang de cel in voor voorbereiden aanslag Heeft u een Bril Totaal Plan? NIEUWS 15 Sint Willebrord niet blij met fotoproject rn^m ,,De wereld wordt geteisterd door bloedige en angstaanjagende ter roristische aanslagen vanuit een intolerante religieuze ideologie. Daarbij worden geen middelen ge schuwd. Deze verdachten wilden Nederland zwaar treffen met een bloedige aanslag. Dankzij ingrij pen van de Nederlandse overheid hebben ze die plannen niet kun nen uitvoeren'', was de conclusie van de Rotterdamse rechtbank gisteren in een van de grootste ter- rorismeprocessen die Nederland de afgelopen jaren kende. Volgens justitie, en nu dus ook volgens de rechtbank, wilde een groep van zes mannen uit Arnhem en de regio Rotterdam eind 2018 een 'zware aanslag' met een jiha- distisch motief plegen op een fes tival ergens in Nederland. Dat wil den ze doen 'door te schieten als een gek' met kalasjnikovs. Tegelij kertijd moest er elders een auto bom afgaan. De verdachten zou den ook bomvesten dragen om daarmee toesnellende politieagen ten te kunnen doden. Er werd ge sproken over de Amsterdamse Gay Pride als doel, maar op dat mo ment hadden de mannen nog geen wapens. Op het moment dat die wapens er wel waren, klapte ook de val van de politie. De wapenleverancier en een andere contactpersoon van de groep bleken undercoveragenten te zijn. Vlak nadat vier van de zes verdachten eind september 2018 met kalasjnikovs en bomgordels hadden getraind in een vakantie huisje in Weert werden ze opge- pakt. De wapens bleken nep, het vakantiehuisje volgehangen met afluisterapparatuur en camera's. Bewijs was er dus in overvloed in de rechtbank: videobeelden en talloze afgeluisterde telefoonge sprekken. Waar ook beeld van was: twee verdachten die een lading kunstmest, bedoeld voor het ma ken van een bom, ophalen op een parkeerterrein. De lading is daar neergezet door de politie, maar dat weten de verdachten op dat mo ment uiteraard nog niet. Hoofd verdachte Hardi N. had ook grote hoeveelheden (beeld)materiaal in zijn bezit 'over het radicale en extremistische gedachtegoed van de gewapende jihadstrijd', onder meer van IS. Hardi N. ontkende in de rechts zaak dan ook niet dat hij bezig was geweest met het voorbereiden van AIVD had moeten stoppen toen de politie haar eigen infiltrant inzette een aanslag. Maar, zo stelde hij, dat 'zaadje was in zijn hart geplant' door de overheid, door de inlich tingendienst AIVD. Die had al een undercoveractie lopen, ver voordat de politie daarmee kwam, stelde N. tijdens die zitting. En die un dercovers zetten hem aan tot het plannen van een aanslag: uitlok king dus, betoogden N. en zijn ad vocaat tijdens het proces. 'Niet aangezet' De rechtbank stelde gisteren dat de twee mannen met wie N. on line contact had inderdaad waar schijnlijk van de AIVD zijn ge weest. Al weet ook de rechter dat niet zeker. ,,Maar de verdachte werd niet aangezet tot het begaan van strafbare feiten anders dan die hij al van plan was te plegen. Wel is de AIVD te lang doorgegaan met het beïnvloeden van de verdachte. Dat had moeten stoppen op het moment dat de politie haar eigen infiltrant inzette.'' Om die laatste reden kreeg Hardi N. een iets lagere straf dan het Openbaar Ministerie had ge- eist. Geen achttien jaar cel, maar zeventien jaar. Wel kan hij daarna nog onder toezicht worden ge steld. ,,De verdachte lijkt immers nog steeds een gewelddadige sala- fistische ideologie aan te hangen, waardoor het risico op herhaling groot is'', aldus de rechtbank. N. werd al eens eerder veroordeeld omdat hij probeerde naar het strijdgebied in Syrië te reizen. De drie andere leden van de groep, vrienden en oude bekenden van N. die ook in het vakantie huisje aanwezig waren, kregen ieder dertien jaar cel. De twee mannen die daar niet bij waren, moeten tien jaar de cel in. Daarmee is de zaak nog niet klaar: in hoger beroep zullen de advocaten van de mannen onge twijfeld meer willen weten over de rol van de AIVD. De dienst zelf heeft tijdens de rechtszaak tot nu toe niet willen getuigen. Super Deal Aanbieding voor alle BrilTotaalPlan leden: Betaal €89, en krijg nu 2 brillen inclusief standaard 1.5 enkelvoudige of varifocale glazen. Alle merkmonturen tot en met de prijsklasse van €179 zijn inbegrepen. Met andere woorden: u heeft ook nog eens keuze uit honderden stijlen! incl. glazen* enkelvoudig of varifocaal vrijdag 9 oktober 2020 GO Wff^/ys^K ^\N\vV\T«Wi W&>: W&yyy/}. vc^x Kapper Ettienne Hermans uit Sint Willebrord was 'not amused', toen hij ontdekte dat por tretten die hij ooit op Facebook plaatste van zijn klanten zijn gebruikt voor een kunstproject. Shannen Ernest verzamelde voor haar afstu deerproject voor de Bredase kunstacademie foto's van inwoners van Sint Willebrord via onlineplatforms. Zo ontdekte ze wat typisch is voor het dorp. Op een site plaatste ze een aantal collages, waaronder Fuckboyfades (deel hierboven). Die gebruikte ze ook als promotie materiaal voor haar project. Hermans: ,,Zo zagen mijn klanten zichzelf opeens terug in de krant. Mijn telefoon stond roodgloeiend. Zij doet net of dit kapsel uniek voor Sint Wille- brord is, dat is grote onzin.'' Ernest had wel kritiek verwacht, maar die is onterecht vindt ze. ,,Ik oordeel niet. Ik plaats de foto's bij elkaar, maar heb niet de intentie Sint Willebrord en de inwoners belachelijk te maken. Hoofddoel van mijn project was om uit te zoeken wat je alle maal vindt als je op internet gericht op onder zoek uitgaat. Het maakt duidelijk dat alles wat je online zet openbaar is.'' foto shannen ernest Zes mannen wilden Nederland 'zwaar treffen met een bloedige aanslag'. De rechtbank veroor deelde hen daarom gisteren tot straffen van tien tot zeventien jaar cel. Tegelijkertijd was de rechtbank kritisch over de rol van de AIVD in het onderzoek. Cyril Rosman Rotterdam Hardi N. tijdens een eerdere zitting. illustratie nicole van den hout - Rechtbank in het vonnis Kom naar de winkel of kijk op specsavers.nl voor meer informatie *Bril met standaard 1.5 enkelvoudige of varifocale glazen. Deze aanbieding geldt voor BrilTotaalPlan leden en op vertoon van het klantnummer en adres of op vertoon van de BrilTotaalPlan voucher. Deze aanbieding is niet geldig in combinatie met andere aanbiedingen. Niet van toepassing op online aankopen in de Specsavers webshop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15