II NIEUWS 13 Nobelprijs voor Vrede dit jaar gezien als boodschap van hoop Vandaag weten we wie de Nobelprijs voor de Vrede 2020 krijgt. Wordt het Greta Thunberg, de WHO of premier Ardern?Zij staan bovenaan bij de wedkantoren. Het voordeel vrijdag 9 oktober 2020 Hans van Zon Rotterdam/Oslo De wedkantoren doen er goede zaken mee. Weddenschappen op de winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede zijn elk jaar populair. De grootste kanshebbers bij de bookies zijn de jonge Zweedse klimaatacti vist Greta Thunberg (17), de Nieuw-Zeelandse premier Jacinda Ardern (40) en de wereldgezond heidsorganisatie WHO en haar directeur Tedros Adhanom Ghe- breyesus (55) uit Ethiopië. Op enige afstand volgen de Rus sische oppositieleider Alexej Na- valny, die dit jaar een aanslag met gif overleefde, en de Oeigoerse dissident en econoom Ilham Tohti. Hij zit sinds 2014 een le venslange gevangenisstraf uit in een Chinese cel. En dan zijn er nog twee organisaties die zich inzetten voor de persvrijheid: Committee to Protect Journalists (CPJ) en Repor ters Without Borders. Zij prijken op een lijst van kanshebbers die is op gesteld door het Vredesonder zoeksinstituut in Oslo. Voordrachten Wie de winnaar ook wordt (om 11.00 uur is het bekend), de Nobel prijs voor de Vrede 2020 zal wor den gezien als een boodschap van Klimaatactiviste Greta Thunberg. hoop in een wereld vol crises. Die gaat gebukt onder een pandemie, gewapende conflicten, ingrij pende klimaatverandering, erosie van de democratie en nepnieuws. Bij de kansen van de WHO wor den nog de meeste kanttekenin gen geplaatst. De termijn voor het indienen van de voordrachten (dit jaar 318 in totaal) - uitgebracht door een select gezelschap onder wie parlementsleden, staatshoof den en internationale instituten - Ik zou het om meerdere redenen verdienen als er een eerlijke keuze zou worden gemaakt - President Donald Trump sloot op 31 januari, ruim voor het uitbreken van de coronapandemie die de WHO in de schijnwerpers bracht. De vroege sluitingsdatum zorgt er ook voor dat Donald Trump niet zou kunnen worden beloond voor zijn bijdrage aan de akkoorden van Arabische landen met Israël. Een Noors en Zweeds parlementslid hebben hem daarvoor voorgedra gen, maar die nominatie kan pas Tedros Adhanom Ghebre- yesus van de WHO. voor de prijs van 2021 worden meegenomen. Dat de Ameri kaanse president niet in de prijzen zal vallen, daarvan is hij ook zelf overtuigd. ,,Ik zou het om meer dere redenen verdienen als er een eerlijke keuze zou worden ge maakt, maar dat is niet zo'', liet Trump zich vorig jaar al ontvallen. Henrik Urdal, directeur van het Vredesonderzoeksinstituut in Oslo, kan er ook kort over zijn. De kans dat Trump de prijs wint, is nul omdat hij zichzelf heeft gedis- kwalifïceerd, aldus Urdal. „Hij heeft zich teruggetrokken uit internationale verdragen die juist bedoeld zijn om vrede en stabili teit te brengen." De vredesonder- zoeker doelt daarbij op het kli maatverdrag van Parijs, ontwape ningsovereenkomsten en het kernakkoord met Iran. Hoop en verandering Dan Smith, directeur van het Stockholm International Peace Research Institute, dicht Greta Thunberg de beste kansen toe, omdat de strijd tegen de klimaat verandering daarmee extra urgen tie krijgt. „Maar ik denk dat het beter zou zijn als de Nobelprijs naar een aantal milieuactivisten over heel de wereld gaat, onder wie Thunberg", aldus Smith. „Veel mensen vinden dat de wereld er slecht aan toe is. Daarom moet het Premier Jacinda Ardern van Nieuw-Zeeland. fotos reuters Nobelcomité een boodschap van hoop en verandering afgeven en een goede manier om dat te doen is het belonen van een beweging of een organisatie.'' In dat geval zouden zelfs de Verenigde Naties en secretaris-generaal Antonio Guterres, nog een kans maken. De VN bestaat 75 jaar. De winnaar van de Nobelprijs, verkozen door het vijf leden tellende Noorse Nobelcomité, krijgt niet alleen een van de meest prestigieuze prijzen ter wereld. Er is ook een flink geld bedrag aan verbonden. Dat bedrag is dit jaar verhoogd naar 10 miljoen Zweedse kronen (935.000 euro). De uitreiking van de Nobelprijs is op 10 december in Oslo, op de sterfdag van Alfred Nobel, de Zweedse uitvinder en zakenman die zijn naam en een deel van zijn fortuin daarvoor ter beschikking heeft gesteld. Dit jaar is de cere monie zonder veel pracht en praal en met een beperkt aantal geno digden - ongeveer honderd - als gevolg van de coronapandemie. De winnaar kan zich de vol gende boodschap van de Zuid- Afrikaanse bisschop Desmond Tutu, die de vredesprijs in 1984 kreeg, al in de oren knopen. 'De Nobelprijs voor de Vrede is een zwaard dat aan twee kanten snijdt. De ene dag luistert nie mand naar je. De volgende dag ben je een orakel', aldus Tutu in zijn biografie. SFEERVOLLE AUBERGE IN NOORD-BRABANT Auberge de Hilver, Diessen Het 4-sterren Auberge De Hilver verbergt zich in het nnooiste deel van Brabant: Het Land van de Hilver. Gelegen tussen Tilburg en Eindhoven en nabij Safaripark de Beekse Bergen en de Efteling. Het hotel is omringd door prachtige natuurgebieden en gezellige Brabantse dorpjes. De omgeving leent zich perfect voor mooie fietstochten. 2 overnachtingen in een comfort kamer 2 x Kempisch ontbijtbuffet /lx hoofdgerecht van de Chef (keuze vis of vlees) op de dag van aankomst per boeking 1 paar Camelia slippers t.w.v. €25 cadeau nuwegexclusief.nl Bestel nu op pzc.nl/nuw2057 'Kans dat Trump wint, is nul' Op basis van 2-persoonskamer en beschikbaarheid. Meer informatie omtrent geldigheid, kinderkortingen, toeslag 1-pk en toeristenbelasting staat vermeld op onze website. Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie? info@nuwegexclusief.nl of bel 055-3017194 (bereikbaar van ma t/m vrij 10 -16 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13