- - EUWS 11 Verdachte zou Nicky hebben gesmoord of verstikt Het Openbaar Ministerie is er net als de familie van overtuigd dat Jos Brech (57) verantwoordelijk is voor de dood van Nicky Verstappen. In Brechs eigen uitleg geloven ze niet. ,,Er is afgerekend met zijn verzinsels.'' ,,We zijn tevreden met de eis, een steun in de rug van de familie'', reageerde vertrouwensman Peter R. de Vries gisteren namens Nicky's ouders na afloop van de vijfde zit tingsdag in de rechtbank van Maas tricht: ,,Het OM heeft genadeloos afgerekend met de verzinsels van Brech. Ik ben blij dat we zover zijn gekomen, maar het oordeel van de rechter is allesbepalend.'' Al zal geen enkele straf goed kun nen maken wat in augustus 1998 zo bruut gesloopt is, zei moeder Ber- thie een dag eerder. Zij, haar man en Nicky's zus Femke twijfelden geen moment aan de rol van Jos Brech: voor hen is hij dé dader, hij misbruikte en doodde hun zoon en broertje daar op de Brunssummer- heide. Ook het OM is daar vast van over tuigd en eist vijftien jaar cel plus tbs. Hoewel de aanklagers in een urenlang betoog geregeld langs kleine en grote vraagtekens slinger den - over het moment van overlij den, over wat er gebeurde in de laat ste uren van Nicky en de precieze doodsoorzaak - komen ze toch uit bij een fors uitroepteken: ,,Voor ons staat onomstotelijk vast dat ver dachte Brech de dader is'', zei offi cier van justitie Paul Emmen. Belangrijker dan de losse eindjes vindt het OM de veelzeggende fei ten die wel bekend zijn. Zo is er het dna van Brech en zijn er misbruik- sporen op Nicky's lichaam. Dat in combinatie met Brechs zedenverle den en diens vluchtgedrag leiden tot de 'onweerlegbare conclusie': ,,De dader kan niemand anders zijn Hij bleef zich met jonge jongens omringen.'' Cruciaal in deze zaak is het dna: het lichaamsmateriaal van Brech zat 'werkelijk overal', zei Emmen: ,,Op twintig monsters in en op de onderbroek, in het kruis, op de tail leband. Ook zijn er twee huidschil fers gevonden op Nicky's borst, twee haren op de pyjama, één haar op de onderbroek.'' Al afpellend werken de officieren van justitie in de Maastrichtse rechtbank toe naar hun slotsom. Een natuurlijke doodsoorzaak is uitgesloten, beschrijven ze stap voor stap, er zijn wel degelijk aan wijzingen die duiden op versmoren of verstikking. Seksueel misbruik wordt niet onomstotelijk vastge steld, maar wordt door twee patho logen die Nicky zelf zagen wel als waarschijnlijk beschouwd. En Brech zelf zegt per toeval op Voor ons staat onomstotelijk vast dat verdachte Brech de dader is het lijk van de jongen gestuit te zijn, maar dat slikt het OM niet. De curi euze en plotselinge uitleg vorige week verwijzen de officieren van justitie met één pennenstreek naar het rijk der fabelen: 'ongeloofwaar dig, flinterdun, een ingestudeerd toneelstukje'. Pech van Brech Maar kan Brechs verhaal niet toch waar zijn, zo beschrijft een van de officieren een gedachte-experi ment onder de noemer 'de pech van Brech': ,,Stel nu dat we dat ver haal voor waar aannemen: hoe groot is die kans? Hoe groot is de kans dat een pedofiele man per toe val een jongen vindt, die even daar voor slachtoffer is geworden van een andere pedofiele man waarvan we helemaal geen sporen gevonden hebben? Ik ben geen statisticus, maar dit lijkt me erg sterk.'' Dat zou wel erg grote tegenspoed zijn voor iemand als Brech. Maar het werd in 1998 vooral de pech van Nicky, is de boodschap. Zo schildert het OM in Maas- tricht het scenario van de pedofiele scoutingleider die naar de voor hem bekende Brunssummerheide fietst, ergens op 10 of 11 augustus. Daar moet hij Nicky aangetroffen heb ben, heeft hij zich vergrepen aan de jongen, zoals hij in de jaren 80 al bij andere jongens deed. Al loopt het ditmaal anders af. Brech betast Nicky, verkracht hem en vervol gens smoort of verstikt hij de jon gen, die dan dood achterblijft. Brechs zedenverleden, het feit dat hij twintig jaar later op de vlucht slaat als hij dna moet afstaan, dat hij zijn zieke moeder zelfs niet meer bezoekt: het telt allemaal op bij de verdenking. Omdat Brech de jongen na het misbruik heeft ge dood, verdenkt het OM hem for meel van 'gekwalificeerde dood slag', het doden van iemand om een eerder misdrijf te verdoezelen. Daarop staat maximaal een levens lange gevangenisstraf. Het OM eist echter vijftien jaar cel plus een ver plichte behandeling (tbs). Als de rechter die dwangbehandeling niet toewijst, dan moet de celstraf acht tien jaar worden, vindt het OM. Of de rechtbank inderdaad tot een veroordeling komt, wordt over een maand duidelijk. Maandag is het eerst de beurt aan Brechs advo caat Gerald Roethof. Die sprak gis teren van een 'irreële eis': „Seksueel misbruik is onbewijsbaar. Dood slag ook.'' Volgens de advocaat maakt het OM een verkeerde optel som: ,,Nul plus nul blijft nul.'' Roet hof verwijst ook naar de justitiële dwaling rond de Schiedammer parkmoord, waarbij eerst ten on rechte een pedofiel werd veroor deeld die toevallig in de buurt van het misdrijf was. Daarbij stelt Roet hof ook dat dna-onderzoek in 1998 slordig verliep, dat gerommel met sporen niet uitgesloten is, ook daarom vraagt hij vrijspraak. Debat Trump- Biden vervalt Rohingya's op vlucht uit kamp Deal over virusremmer vrijdag 9 oktober 2020 GO OM eist 15 jaar cel en tbs tegen Brech Niels Klaassen Carla van der Wal Maastricht Peter R. de Vries (rechts) arriveert met ouders Berthie en Peter Verstappen (midden). foto anp - Paul Emmen, officier van justitie Een geblindeerde auto komt aan bij de rechtbank. foto anp WASHINGTON President Donald Trump weigert een verkiezingsdebat op af stand met Joe Biden. De organisatie had dat voor gesteld, maar de van co rona herstellende presi dent vindt zo'n virtueel debat op 15 oktober onac ceptabel. Uitdager Biden heeft daarop besloten om die dag een virtueel vra genuurtje te houden. Hij zal rechtstreeks ingaan op vra gen van kiezers. Het derde debat van 22 oktober kan wel doorgaan. 29 oktober is geopperd als dag voor het derde debat. DHAKA Een bendeoorlog tussen bewapende crimi nelen in een Rohingya- vluchtelingenkamp in Ban gladesh heeft ervoor ge zorgd dat de afgelopen dagen duizenden mensen het kamp zijn ontvlucht. In het kamp wonen meer dan een miljoen Rohingya's, een moslimbevolkingsgroep die drie jaar geleden Myan mar ontvluchtte. Al dagen zijn bendes verantwoorde lijk voor beschietingen, brandstichtingen en ont voeringen. Er zijn al zeker acht doden gevallen en twaalf personen zijn gear resteerd. BRUSSEL De EU heeft zich verzekerd van de levering van een half miljoen behan delingen met remdesivir. Onder meer Nederland kampt door het groeiende aantal coronapatiënten met tekorten van de virus remmer. De Europese Commissie heeft een raamcontract gesloten met fabrikant Gilead voor een partij doses voor 500.000 patiënten en een optie op meer. De landen die mee doen, kunnen daarbinnen direct bij Gilead bestellin gen plaatsen. Remdesivir is een van de weinige midde len waar coronapatiënten met ernstige klachten baat bij kunnen hebben. Naast Nederland kampen ook an dere landen met tekorten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11