Oordeel rechters: Griekse partij is criminele club 'Wie het eerst komt, die het eerst maalt' 'Ik wil niemand wegjagen, dat is toch niet gastvrij?' Nobelprijs Scheikunde voor 'herschrijven levenscode' 9 Waarom geen vier of vijf gasten thuis? één keuken bijvoorbeeld. We hebben in huis nu één toilet als gastentoilet aange wezen. En bij de voordeur hebben we zeep neergezet, zodat iedereen bij binnen komst handen kan wassen. We willen ons ook aan het maximum van drie gasten houden. Relaties van de huisbewoners mogen ge woon komen, maar als er ie mand anders bij je langs komt, zet je dat in de groeps- app. Wie het eerst komt, die het eerst maalt. Echt inge wikkeld wordt het als ie mand van ons in quaran taine moet, omdat hij klach ten heeft. Dat gold pas ook voor mij. Dan zit je dus tien dagen op je kamer en moet je het in de groepsapp aan geven als je de gang op gaat om naar de wc te gaan. Huis genoten maakten het eten voor me en zetten dat voor mijn deur. We vrezen hier wel een beetje de 'stapelqua rantaine': dat steeds meer huisgenoten klachten heb ben, waardoor anderen dan dus ook binnen moeten blij ven.'' ,,We willen ons heel graag aan de coronaregels houden en proberen dat ook, maar het is wel erg ingewikkeld als je met zeventien mensen in een huis woont. We heb ben in elk geval besloten dat we onszelf toch als één huis houden zien. Want onder ling ook nog eens 1,5 meter afstand bewaren, dat is niet te doen. We hebben maar MAXIMUM ,,Wat ik het allermoeilijkst vind, is dat niks meer spon taan kan. Waar ik op mijn verjaardag in november ge woonlijk de hele dag door gasten ontvang, zou ik dat nu allemaal moeten plan nen. En dan bijvoorbeeld tegen de een zeggen dat hij om tien uur 's ochtends mag komen en de ander om twee uur 's middags. Dat is toch niet gezellig en hele maal niet gastvrij? Mis schien dat ik vrienden en familie daarom maar vraag om op verschillende dagen te komen. Dan hoef ik ze tenminste niet weg te jagen. In gewone weken is het al lemaal niet zo'n probleem. Dan heb ik meestal maar één vriendin tegelijk op be zoek en houd ik me aan de regels. Ik zet de voordeur open, loop zelf al de woon kamer in, en daarna ga ik op een stoel zitten en mijn gast zit op de bank. Maar ik doe niet al te moeilijk. Ik pak koffiekopjes gewoon vast en ik ga niet extra schoonma ken of zoiets. Het zijn im mers vriendinnen, mensen die je vertrouwt. Ik heb mijn ene kleinzoon van 25, die laatst zelf thuis een ver jaardagsfeestje hield, ook maar gewoon geknuffeld. Het zou tegennatuurlijk zijn dat niet te doen. Waarom moet het thuis zo paniekerig als het op andere plekken niet zo strikt is? Neem Albert Heijn. Hoeveel mensen houden daar geen afstand?'' Na een monsterproces van meer dan vijf jaar oordeelden drie rech ters in Athene gisteren unaniem dat Gouden Dageraad een crimi nele organisatie is, vermomd als politieke partij. Zeven voormalige parlementariërs, onder wie partij leider Nikos Michaloliakos, hadden volgens de rechters de leiding in handen. Hoe lang zij de gevangenis in moeten, wordt de komende da gen bekend. De celstraffen kunnen oplopen tot vijftien jaar. Griekenland was in de eerste helft van het afgelopen decennium in de ban van Gouden Dageraad, en dan vooral vanwege het geweld waarmee de organisatie haar ex treemrechtse denkbeelden kracht bijzette. De beruchte knokploegen van de partij hadden het vooral ge munt op migranten, extreemlinkse Grieken en homoseksuelen. Gouden Dageraad bestaat sinds de jaren 80 en houdt er fascistische denkbeelden op na. Zo ontkent Michaloliakos de Holocaust en do ken van een ander parlementslid beelden op waarop hij kinderen in strueert de Hitlergroet te brengen. Aanvankelijk was het een groepe ring in de marge, maar de aanhang groeide toen de financiële crisis Griekenland aan de rand van de af- grond bracht. Gouden Dageraad bestempelde migranten conse quent als zondebokken en bood voedselpakketten en andere hulp aan Grieken die door de economi sche malaise aan de bedelstaf wa ren geraakt. In 2012 kwam de partij voor het eerst in het parlement. Het geweld nam daarna niet af. In de zaak tegen in totaal 68 aanhan gers regende het gisteren veroorde lingen, voor een poging tot moord op Egyptische vissers in 2012 en een aanval op leden van een commu nistische vakbond in 2013. En di verse partijleden zijn volgens de rechters schuldig aan betrokken heid bij de steekpartij waarbij de antifascistische rapper Pavlos Fys- sas in 2013 om het leven kwam. Ook in deze zaken worden de straffen de komende dagen bekend. Geen zetels Het was de dood van Fyssas, die de Griekse justitie deed besluiten in te grijpen. Toch bleef Gouden Dage raad ook bij verkiezingen in 2015 de derde partij van het land. Maar bij de laatste stembusgang, vorig jaar, werden geen zetels meer behaald. De uitspraak van gisteren werd toegejuicht in de rechtbank en daarbuiten, waar zich zo'n 15.000 mensen hadden verzameld. De moeder van rapper Fyssas, die bijna alle 453 zittingen in de zaak bij woonde, stormde direct de recht bank uit. ,,Pavlos, mijn zoon, je hebt het voor elkaar gekregen!'' riep ze. Gouden Dageraad spreekt van een complot en een politiek gemo tiveerde rechtszaak. STOCKHOLM De Nobelprijs voor Scheikunde gaat dit jaar naar onderzoekers die manie ren hebben ontwikkeld om dna eenvoudig te wijzigen. De Franse wetenschapper Em- manuelle Charpentier en de Amerikaanse biochemicus Jen nifer Doudna krijgen de presti gieuze prijs toegekend. Met de Crispr-Cas-techniek kunnen organismen snel genetisch wor den gemanipuleerd met een soort moleculaire schaar. De Zweedse Academie van Wetenschappen omschrijft deze techniek als het 'herschrij- ven van de code van het leven'. Door stukjes genetische code weg te knippen of juist toe te voegen kunnen organismen worden aangepast. ,,Deze tech nologie heeft een revolutionaire impact gehad op de levens wetenschappen, draagt bij aan nieuwe kankertherapieën en zou de droom van het genezen van erfelijke ziekten kunnen doen uitkomen'', aldus de aca demie. Charpentier (51) en Doudna (56) zijn sinds 1901 de zesde en zevende vrouw die de Nobel prijs voor Scheikunde krijgen. donderdag 8 oktober 2020 RUBEN (22), student, woont met zestien andere studenten in één huis in Utrecht: Dat het maximumaantal be zoekers voor thuis niet vier of vijf bedraagt, maar drie, is niet zomaar, benadrukt Robin Middel (ministerie Justitie en Veiligheid). „Want het is juist de bedoeling om niet te veel mensen uit ver schillende huishoudens samen te laten komen. Met dit aantal kun je dus inderdaad niet twee andere stellen ont vangen." Ook is het geen toe val dat kinderen tot en met 12 jaar niet onder de driegasten- regel vallen en oudere kinde ren wél. Middel: „Kinderen tot en met 12 jaar mogen ook on beperkt met elkaar spelen. Jongeren tussen de 13 en 17 vormen een groter risico, want we weten dat die meer om gaan met de leeftijdsgroep er boven. Bovendien willen we feestjes onder jongeren voor komen.'' Waarom de overheid niet aanraadt om feestjes vooral in de tuin of elders bui ten te organiseren? Middel: ,,We willen de gezelschappen hoe dan ook klein houden. Grote gezelschappen buiten zijn evenmin wenselijk. In ver trouwd gezelschap is het moeilijker om de basisregels na te leven, ook buiten.'' YVONNE (73), gepen sioneerd, woont alleen in een appartement in Leeu warden: Vorig jaar vormden ze nog de derde partij van Griekenland, nu verdwijnt de volledige leiding van Gouden Dageraad voor jaren achter de tralies. Thijs Kettenis Athene M De moeder van Pavlos Fyssas, de door een lid van Gouden Dageraad ver moorde rap per, juicht de uitspraak van de rechtbank toe. FOTO AFP Aiöouoq TeAetüjv EcptiEiou A0r|vwv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9