Coronabollen: 'Ik besloot te buigen voor de verleiding' 1 Aangepaste coronawet valt goed 12? 5 f test als met een sneltest van de Amerikaanse fabrikant Abbott. Bij 123 personen gaf de PCR-test een positief resultaat, de sneltest gaf bij slechts negentig mensen een positieve uitslag, meldt het UMC Utrecht. Dat komt neer op 73 pro cent. De nieuwe sneltesten missen dus een aanzienlijk deel van de mensen die het virus wel degelijk bij zich dragen. ,,Aan het gebruik van de sneltesten kleven ook risi co's", waarschuwt Kluytmans. ,,De test is iets minder betrouw baar dan de PCR-test die we nu gebruiken.'' Bonten en collega-onderzoeker Marije Hofstra van het UMCU zeg- gen dat de sneltest minder snel positief uitvalt bij mensen die minder virusdeeltjes bij zich dra gen. Daarom hoeft dat volgens hen 'niet erg' te zijn. ,,Omdat mensen met een lagere hoeveelheid virus waarschijnlijk minder bijdragen aan nieuwe besmettingen dan mensen met een hoge hoeveelheid virus'', verklaart Hofstra. Collega-onderzoeker Kluyt mans, die op de dag van de aan kondiging al door vijf verpleeg huizen is geappt of zij ook gebruik mogen gaan maken van de snel test, moet naar eigen zeggen zijn 'enthousiasme temperen'. ,,Als je op de hele bevolking negen van de tien mensen eruit haalt met de test, ben je al een heel eind. Maar doe je dat in een verpleeghuis dan neem je daarmee waarschijnlijk te veel risico, omdat er dan slachtof fers kunnen vallen.'' Hij bena drukt dat het coronavirus in ver pleeghuizen 'zo risicovol is', dat hij 'terughoudender zou zijn'. ,,Stel dat er twintig medewerkers klach ten hebben, er achttien een posi tieve testuitslag krijgen, maar er twee vrolijk verder werken waar bij de test het mis had, dan kun nen heel kwetsbare mensen be smet worden. Het is nu echt nog te vroeg de sneltest daar te gebruiken op een betrouwbare manier.'' De twee sneltests die gisteren door Nederland zijn goedgekeurd komen van de Amerikaanse far- mareuzen Abbott (107.000 mede werkers) en Becton Dickinson (beter bekend als BD), dat 70.000 medewerkers telt. In Nederland wordt de test van Abbott al op grote schaal ingezet door bedrij ven waar mensen niet zomaar thuis kunnen werken. ,,Binnen vier uur kan een verpleegkundige bij een medewerker thuis of op kantoor of bedrijf de Covid-19- sneltest afnemen'', vertelt direc teur Albert Akkermans van me disch testbedrijf MediCorps. „In middels zijn door het hele land honderd verpleegkundigen voor ons aan het werk die binnen en kele uren een organisatie kunnen screenen wanneer er een Covid- 19-besmetting vermoed wordt of is.'' Kluytmans: ,,In het Amphia Zie kenhuis wordt volgende week één van de vier teststraten een snel test. We doen dan ook een PCR- test, zodat we de betrouwbaarheid verder kunnen blijven onderzoe ken tot we precies weten hoe de test presteert.'' Ook in Utrecht wordt de sneltest naar verwach ting nog deze maand in gebruik genomen. Zorgminister Hugo de Jonge verwacht op basis van die aanvullende resultaten nog 'voor het eind van deze maand een be sluit te kunnen nemen' om de miljoenen sneltests ook op grote schaal in te zetten. ,,Het wattenstaafje gaat net zo diep als bij de PCR-test'', verklaart Akkermans. Maar er worden ook proeven gedaan met gebruik van alleen speeksel. Onderzoeker Marije Hofstra: ,,We zijn nog bezig om deze test te vali deren bij mensen zonder klachten. Dat onderzoek doen we in samen werking met voetbalbond KNVB.'' Voetbalspelers van onder meer FC Utrecht, PEC Zwolle en RKC on dergaan twee dagen voor hun wedstrijd niet alleen een PCR- test, maar ook een sneltest. ,,In Brabant kreeg ik ook al de vraag of we de sneltest kunnen inzetten bij carnaval. Ik snap de vraag, maar zover zijn we echt nog niet.'' Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 14 Oliebollen!' schreeuwden mijn kinderen. Gewoon lijk kun je ze vragen de lego op te ruimen waar je net over gestruikeld bent en dan is het antwoord: welke lego? Maar een oliebollenkraam zien ze op een kilometer afstand. Het is er natuurlijk nog helemaal niet de tijd voor. De laatste keer dat ik de eerste nieuwe oliebollen van het jaar haalde, fietste ik langs de kraam in natte sneeuw, aan het begin van de winter. Nu was de herfst net ingetreden. Maar ja, corona hè. De bakkers mogen de bollen al per oktober uitrollen. Coronabollen, zogezegd. Nu hebben wij toevallig in onze wijk een kraam die de beste olie bollen van de hele wereld ver koopt. Dat is objectief bewezen aan het eind van de vorige eeuw door het AD. We spreken dus over een echt beroemde kraam. Vorig jaar overleed bijvoorbeeld de moeder van de bakker: drie dagen verhalen in de krant. Ze is ook met alle oliebolleneer begra ven, vanaf de kraam. Dus ik be doel maar, als je daar tegen zes sen langsfietst vanuit kantoor, en het regent en sneeuwt, dan moet je echt een sterk karakter hebben om niet een zakje in te slaan. Maar het was pas herfst zoals gezegd en ik fiets al zeven maanden niet meer van kantoor naar huis. Ik was de kinderen en mezelf even aan het uitlaten in het parkje in de buurt. D'r was voor de verandering eens geen corona op school; maar woensdag hè, dan zijn ze al om 12.00 uur uit. Goed. Oliebollen. De kraam was net open, de lichtjes brand den, het was echt een feestelijk gezicht, dat niet alleen de kinder ziel beroerde. Ik besloot te bui gen voor de verleiding, maar moest daarvoor de kinderen wel even achterlaten in het parkje. Te veel drukke straten. Te veel ge doe. Toch altijd een angstig mo mentje, waarop we ze al jaren voorbereiden met de question naire die ik ook nu aan de schat- jes voorlegde. Een feestelijk gezicht, dat niet alleen de kinderziel beroerde ,,Wat doe je als een meneer zegt dat-ie puppies in zijn auto heeft en dat je die mag aaien?'' ,,Niet meegaan, papa.'' ,,Maar als-ie zegt dat het mag van je moeder?'' ,,Niet meegaan, papa.'' Oké, ik durfde het aan. Rennen. Zes met krenten en rozijnen graag, twee zonder. Nou, nog net zo lekker als altijd hoor. Prima bol. En eeh mondkapjes? In geen velden of wegen. Niet bij de bak kers achter de kraam, niet bij de clientèle die zich verdrong voor het loketje. Alleen ik. Daar moe ten we nog even aan werken, mensen. Dat heeft er alles mee te maken dat de wet grondig is verbouwd. Zo krijgt de Tweede Kamer meer in spraak als er coronamaatregelen worden genomen. Het kabinet moet deze minstens een week vooraf aan de Kamer voorleggen. Behalve in geval van nood, maar dan kan de Tweede Ka mer achteraf binnen enkele dagen een maatregel terugdraaien. De tijdelijke wet gaat bovendien niet voor zes, maar drie maanden gelden. Bij overtreding van coro- naregels geldt een lagere boete. Niet langer 390 maar 95 euro. Het gros van de Tweede Kamer ziet in de wet al met al verbeterin gen ten opzichte van de situatie nu, waarin met noodverordenin gen wordt gewerkt om maatrege len te nemen. Partijen betreuren wel dat de eerste versie van de wet, waarin de rol van het parlement kleiner was, zo veel protesten heeft uitgelokt. Volgens oppositiepartijen SGP, GroenLinks, 50Plus en PvdA is dat bezwaar van te weinig invloed nu ongedaan gemaakt. ,,Deze wet zorgt dat noodzakelijke maatrege- len genomen kunnen worden, maar tegelijk dat daar ook grenzen aan kunnen worden gesteld door de Tweede Kamer'', aldus Katha- lijne Buitenweg (GroenLinks). Vooral de PVV blijft niettemin de inperking van vrijheden heke len. Immers: door de wet kan de 1,5 meter afstand worden afgedwon gen en in principe ook het dragen van mondkapjes. ,,Het kabinet kan beter zorgen voor meer testen, genoeg medicij nen en voldoende ic-bedden. Dan was deze hele wet overbodig ge weest'', zei PVV-Kamerlid Gidi Markuszower. Vandaag reageert het kabinet op vragen die nog leven, maar niets lijkt de wet daarna nog in de weg te staan. ■j^-V koopjedeal.nl) DRINGEND GEADVISEERD DOOR DE OVERHEID! donderdag 8 oktober 2020 GO Minister Hugo de Jonge bekijkt een sneltest in het Amphia Ziekenhuis in Breda. De sneltest geeft na een kwartier de uitslag. FOTO ROBIN UTRECHT Hoe erg is het dat mensen die wél corona hebben, niet aan het licht komen? Waar en wanneer kunnen we de sneltest wél verwachten? Vanaf volgende week wordt de test ook in de teststraten van de GGD ingezet. Zijn we dan af van de pijnlijke wattenstaaf diep achterin de neus? Kunnen we met de sneltest weer naar evenementen? Frank Poorthuis schrijft dage lijks over het gezinsleven tij dens corona. Alle protesten ten spijt lijkt de speciale coronawet geruisloos door de Tweede Kamer te komen. In een urenlang debat liet een meerderheid in de Tweede Kamer gisteren blijken te gaan instemmen. Tobias den Hartog Den Haag Adviesprijs €49,99 Bespaar nu €37 nu slechts: Bestel snel op www.koopjedeal.nl qpberPay 53 9 ^3 5-PACK Herbruikbare Mond kapjes Min. 30x wasbaar! Maximaal adem- en draag- comfort Spatwaterdicht en binnen 10 minuten weer kurkdroog Verplicht in het OV en op steeds meer plekken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5