II Tal van korte films te zien in Oostburg Reuzenrad verhuist van Cadzand-Bad naar Breskens 7 KINDERCIRCUS REINARDI ZOEKTOCHT NAAR VERS BLOED Jeugdcircus Reinardi is de laatste der Mohicanen; het enige echte jeugdcircus in de provincie bestaat ruim 54 jaar. Willen ze nog een tijd vooruit, dan is er dringend behoefte aan trainers om de circusartiestjes de kneepjes van het vak te leren. Circustrainers vinden is echter net zo lastig als fietsen op één wiel. In totaal acht trainers leren de 26 jonge acrobaatjes koord dansen, balanceren op een bal, fietsen op de eenwieler, jongleren en nog veel meer circustoeren. De 'circusdirecteu ren', Magda en Ronny Wysevelde zijn met hun 69 en 68 jaar niet meer zo piep. Ze helpen de kinde ren nog steeds tijdens de repeti ties, maar ze beseffen ook dat dit niet lang meer gaat. Magda: ,,Ik be gin het nu wel te voelen aan mijn knieën." Broeder Perpetuus stond in 1966 aan de wieg van Jeugdcircus Rei- nardi in Hulst. In zijn vorige standplaats Haaren had hij ook al ervaring met een jeugdcircus. Een paar beroepscircusartiesten leer den hem het vak. Hij was in Hulst niet van plan hier weer aan te be ginnen, maar een aantal ouders had het hem gevraagd en zo doende. In 1986, hij was toen 72, vond broeder Perpetuus het welle tjes. Het echtpaar Wysevelde uit Sint Jansteen rolde er zo rond die tijd ook een beetje vanzelf in. Magda: ,,Onze dochter wilde 'op circus', ik begon ook een beetje mee te helpen, Ronny fungeerde eerst als chauffeur om alle attribu ten te vervoeren, het werd van lie verlee meer en kijk waar we nu Iedereen doet meteen mee aan de voorstellingen staan!" Zo veel leden als in de be ginjaren (tachtig) telt Reinardi al even niet meer. De voorstellingen worden nu opgevoerd door 26 kin deren van zes tot ongeveer zestien jaar. De gymzaal van de Praktijk- school in Hulst is hun oefen ruimte. Magda: ,,Als we ongeveer dertig leden zouden kunnen heb ben, zou dat fijn zijn. Wij geven nog les vanuit de gedachte van broeder Perpetuus: ,,Iedereen doet meteen mee aan de voorstellingen, al is het maar het doek openen. Het gaat in eerste instantie om het plezier. Maar ze kunnen er ook wat van hoor!" 'Laat je maar horen' De Wyseveldes zijn al tientallen jaren onlosmakelijk verbonden aan Reinardi. Als zij een stapje te rug doen, moeten er nieuwe trai- ners bij en dat is lastig. Magda: ,,Je kunt niet zomaar iedereen aanne men. Ze moeten immers met kin deren werken, maar ze moeten ook nogal wat technieken beheer sen." Wysevelde denkt aan turn- juffen of -meesters en mensen met een opleiding aan het CIOS. ,,Laat je maar horen!" De artiestjes stonden door co rona al even niet op de planken. Ook hun eerstvolgende optreden (zondag 15 november in Den Dul- laert) hangt aan een zijden draadje. Het hooggeëerd publiek moet misschien nog wat langer wachten. BRESKENS Het reuzenrad dat tot en met eind september in de jachthaven van Cadzand-Bad stond, verhuist zaterdag naar het Spuiplein in Breskens. Daar heeft het rad een plaatsje tot 1 november. Het reuzenrad heeft volgens afspraak tot het begin van het stormseizoen in Cadzand-Bad gestaan. Het heeft lekker ge draaid. ,,Ik ben heel tevreden met het aantal bezoekers. Er zijn ook veel foto's van het reuzenrad gemaakt. Hopelijk wordt het in Breskens net zo'n groot succes", zegt exploitant Louis Vallent- goed. Het rad was drie dagen ge- sloten vanwege harde wind. Vallentgoed heeft na overleg met de gemeente Sluis het Spui- plein als nieuwe locatie gekozen. ,,Het is een mooie plek, waar we beter beschut zijn tegen de wind dan in Cadzand." De exploitant werkt samen met supermarkt Plus. De winkel heeft toegangs tickets opgekocht en zal die met speciale acties aan klanten aan bieden. ,,In Cadzand hebben we ook veel samengewerkt met on dernemers. Als klanten een be paald bedrag spendeerden, kon den ze gratis in het reuzenrad." Het reuzenrad opent zaterdag rond het middaguur. De films zijn geselecteerd door Je- annice Adriaansens uit IJzendijke, filmmaker en directeur van Tegen stroom. Op beide dagen is er een ochtend- en middagprogramma, om 12.00 en 14.00 uur. Maandag 19 oktober staat vooral in het teken van eerdere winnaars van Tegen- stroom in 2016 en 2019. In alle films staat kwetsbaarheid centraal. Het festival opent met De Over kant van Terneuzenaar Marnix Ru ben. Die film gaat over een jeugdige Freek de Jonge die zijn vrienden uitnodigt in Terneuzen en kreeg de publieksprijs op de eerste editie. Tickets zijn te bestellen op isff-te- genstroom.nl of aan de kassa van het Ledeltheater. Vanwege de coro namaatregelen zijn per dagdeel tachtig kaarten beschikbaar. De derde editie van Tegenstroom is op 20, 21 en 22 november in het Ledeltheater. Het festival is aange sloten bij Film by the Sea en vond eerder plaats in Terneuzen en Vlis- singen. donderdag 8 oktober 2020 Hulst Vinden nieuwe trainer circusact op zich Sheila van Doorsselaer Esmee van den Brandens gezicht laat zien dat het besturen van de hoge fiets heel wat concentratie vergt. foto anne hana -Magda Wysevelde Filmfestival Tegenstroom strijkt voorafgaand aan de reguliere editie neer in Oostburg met Te genstroom op Reis. In het Ledel- theater worden maandag 12 en 19 oktober tal van kortfilms ver toond. Bob Maes Oostburg Jeannice Adriaansens selec teerde de kortfilms voor Film festival Tegenstroom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54