Leesplezier is terug in klassen van basisschool De Rank Markant Soep'uus opgeknapt 6 Tholen zit vol ideetjes Michiel Bouwman Tholen Het overkomt raadslid Petrina Ge luk nog regelmatig: dat mensen den ken dat ze op het gemeentehuis in Tholen werkt. Terwijl haar werk als raadslid toch echt nMst haar nor male baan bij het Witte Kruis Zee land doet. ,,De politiek dichterbij jongeren en burgers brengen is een doel", zegt ze. Geluk maakt met aan aantal an- De politiek dichterbij jongeren en burgers brengen is een doel dere raadsleden deel uit van de pro jectgroep 'raadsvernieuwing' die zoekt naar ideeën om jongeren en burgers meer te betrekken. Afge sproken was om in november een voorstel te presenteren. Dat zal ech ter niet lukken. Vanwege de zoek tocht naar een nieuwe burgemeester en bijbehorende gesprekken liep de agenda snel vol, legt Geluk uit. ,,En griffier Wilma Antes, de kartrekker, is gestopt met werken. Ik verwacht eigenlijk dat het pas in het nieuwe jaar aan de orde komt." De 25.000 euro die is al in de zomer is uitge- trokken voor het project, blijft wel staan. Tot dusver zijn er niet meer dan wat ideetjes ontstaan. Onuitge werkt, benadrukt Geluk. ,,Maar er zijn goede ideeën. Bijvoorbeeld om de groepen zeven en acht van basis scholen jaarlijks uit te nodigen voor een bezoek aan het gemeentehuis waarbij raadsleden, burgemeester en griffier aanwezig zijn. Op zo'n manier kun je de gemeente en raad bekendmaken, en vertellen wat ze precies doen." Kinderburgemeester Ook over het benoemen van een kinderburgemeester is nagedacht. Dat is geen nieuw fenomeen in de omgeving, want Goes en Kapelle hebben al langer zo'n piepj onge dra ger van het ambtsketen. En buurge meente Reimerswaal heeft er vanaf 1 januari 2021 ook één. Toch is het nog geen uitgemaakte zaak dat er ook een Thoolse kinderburgemees ter komt. ,,Er zijn negen kernen bin nen de gemeente", zegt Geluk. ,,Die kinderen kennen elkaar allemaal niet. Dat is lastig." Er is nog iets wat Geluk dwarszit. Als het op stemmen aankomt, hoe voorkom je dan dat ie mand uit een grotere kern haast au tomatisch wint omdat diens 'achter land' groter is? Zelf bracht ze het idee in om een escaperoom te maken in het ge meentehuis. ,,En om die zó te ont wikkelen dat je het interessant houdt voor kinderen. Maar wat nog wel het belangrijkste is aan het hele project is dat mensen leren hoe ze hun stem kunnen gebruiken. Dat kan bij verkiezingen, maar ze kun nen ook anders hun inbreng leve ren. Bijvoorbeeld door te wijzen op de mogelijkheden die er zijn door in te spreken bij een vergadering." De kleintjes luisteren naar een verhaal dat wordt voorgelezen. De iets grotere kinderen lezen met z'n tweetjes of in een groepje. En vanaf groep vijf kun je in dat half uur een speld horen vallen in de klas. Ook de juf of meester is ver diept in een boek. ,,We hadden de technisch lezen methode, maar daar waren we niet zo tevreden over", vertelt Adrianne Capel, di recteur van De Rank. ,,Ze leerden wel lezen, maar we zagen zo wei nig leesplezier." Adrianne Capel ging op zoek en kwam uit bij de Universiteit van Utrecht. Daar is de LIST-methode ontwikkeld met als een van de Ze leerden wel lezen, maar we zagen zo weinig leesplezier kenmerken: de kinderen kiezen zelf het boek uit dat ze willen le zen. ,,En met de oude methode had je een voorgeschreven boek. We hebben er voor gekozen om ons te laten begeleiden, want we wilden niet zo maar wat doen." Dus volgden alle leerkrachten een traject van twee jaar dat nu is af gerond. Scheerschuim Vanaf het moment dat de kinde ren op school komen, staat plezier krijgen in lezen voorop. In de on derbouw leren kinderen spelen derwijs omgaan met letters. ,,We spuiten bijvoorbeeld scheer schuim op tafel en dan mogen ze daar letters in schrijven." In de bo venbouw houdt de leerkracht boekenbabbels om verschillende boeken te promoten. En het werkt, merkte Capel in de periode dat de scholen gesloten vanwege corona. ,,We hadden echt het idee dat lezen erg werd opgepakt en we zagen dat ook wel terug in de re sultaten." In Zeeland zijn voor zo ver bekend nog twee scholen die werken met deze methode. Het Soep'uus is een markant ge bouwtje bij de stadshaven. Het dankt zijn naam aan het feit dat het in de negentiende eeuw als gaar keuken werd gebruikt. De armen kregen er soep. Tegenwoordig be vinden zich in het gebouw de sani taire voorzieningen van de jachtha ven. Aan het Soep'uus moeten diverse werkzaamheden worden verricht. Zo moet de schoorsteen opnieuw worden opgemetseld, moet voeg werk worden hersteld en dient houtrot te worden aangepakt. De dakbedekking op de platte daken en de goten zijn aan vervanging toe. Het herstel kost 225.000 euro. Ook renovatie van Geerteskerk in Koetinge en molen De Korenbloem in Goes Voor werkzaamheden aan de Geerteskerk in Kloetinge trekt de gemeente zes ton uit. Het bovenste deel van de toren is ruim vijftien jaar geleden al gerestaureerd. Nu volgt de onderkant. Het betreft in hoofdzaak het uithakken van los zittend voegwerk en slechte ste nen. Deze zullen opnieuw worden ingeboet en gevoegd. Een paar galmblokken (bij de klok) zijn er zo slecht aan toe dat ze vervangen moeten worden. Voor noodzakelijk onderhoud van molen De Koren bloem aan de Paardenweg in Goes trekt de gemeente 155.000 euro uit. Historisch Museum Ook het pand van Historisch Mu seum de Bevelanden aan de Singel straat staat een grote opknapbeurt te wachten. Daarover wordt nog gepraat. Volgens het college is het een complexe zaak, omdat de col lectie tijdelijk moet verhuizen en de continuïteit van het museum moet worden gewaarborgd. MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 8 oktober 2020 Politiek reikt naar jongeren Samen lezen is één van de onderdelen van de leermethode. foto lisanne versteegen Een kinderburgemeester benoe men, een escaperoom in het ge meentehuis maken of school klassen uitnodigen voor een 'ex cursie'. Het zijn nog maar prille ideetjes, maar zeker is dat Tho len meer jongeren en burgers wil betrekken bij de lokale politiek. - Petrina Geluk, raadslid Iedere dag om stipt half elf komen in alle groepen van ba sisschool De Rank in 's-Graven- polder de leesboeken tevoor schijn. Een half uur lang duiken de kinderen in een andere we reld. Het brengt het leesplezier terug. Melita Lanting 's-Gravenpolder - Adrianne Capel, directeur van basisschool De Rank Het Soep'uus aan de Kleine Kade in Goes krijgt binnenkort een flinke opknapbeurt. De ge meente tast ook in de buidel voor renovaties van de Geertes- kerk in Kloetinge en molen De Korenbloem in Goes. Rob Paardekam Goes GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie over het jaar 1970 in Goes; Buurt huis De Pit, 09.30 11.30 uur: Computer club voor senioren; Zeelandhallen, 13.00 23.00 uur: Kermis; Boekhandel De Ko peren Tuin, 15.00 16.00 uur: Schrijvers- bezoek Arend van Dam; Theater de Mythe, 19.30 en 21.30 uur: Optreden Maikel Harte; Par keerplaats Nian Hao, 19.45-20.30 uur: Les 'Jump Fun'; Atletiek baan, 20.00 uur: Na jaarscursus 'Samen leren hardlopen' 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 10.00-12.00 uur: 'Samen Vitaal'; Dorpshuis, 19.30 uur: Jaarlijkse ledenver gadering Groei&Bloei HANSWEERT Dorps huis, 10.00 uur: Wan deling in groepsver band; 10.15-11.45 uur: Sociaal Café HEINKENSZAND v.d. Biltplein, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; Bin nenuit, Schouwers- weg 7, 09.30-17.30 uur: Schilderijenex positie Gerhard van Rhoer 'S-HEER ARENDS- KERKEAmbachtsweg 9, 09.30-11.30 en 13.00-15.00 uur: Schilderles 'Kunst In- perspectief' KRUININGEN Bach- ten Vaete, 09.00 12.00 uur: Inloop spreekuur Reimers- waalse wijkagenten; Reimerswaalhal, 13.15-14.15 uur: condi tietrainingen voor se nioren SINT-ANNALAND Havenplein, 13.00 16.00 uur: Week markt Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51