7 NIEUWE DOMINEE ZIERIKZEE Wie met dominee Leon de Borst praat, gaat haast zelf in God geloven - als je dat al niet deed. De Hervormde Kerk van Zierikzee heeft een moderne, innemende en relaxte voorganger in huis gehaald. Het was een onderne ming, met het hele gezin verhuizen van de Betuwe naar Zee land. Maar alle spul len staan op hun plek en twee da gen later heeft De Borst (1971) zelfs al een dienst gedaan, in de Gast- huiskerk. En als hij zo in de kerk en in Zierikzee rondkijkt, dan voelt hij zich eigenlijk al best wel thuis. Zeeland is niet nieuw voor Leon de Borst. ,,Mijn overgrootvader had een scheepswerf en zijn zoon, Ik kan een uur tegen mensen aanpraten, maar ik organiseer liever workshops, zoals samen eten. In de Bijbel doen ze ook niet anders mijn opa Leen, had een schip waarmee hij riet en rijshout ver voerde dat na de Watersnoodramp is gebruikt om de Deltawerken mee te verstevigen. Mijn vader had een jacht, helemaal zelf getim merd, en ik weet niet beter of we zaten in onze vrije tijd aan de Gre- velingen." Cynisch over de kerk Naar de kerk gingen ze thuis niet. ,,Mijn laatste dienst was mijn doop, dat vonden mijn ouders wel genoeg. Al stuurden ze me wel naar een christelijke school, van wege de goede moraal. Ik had een stel goed gereformeerde docenten en als kind wilde ik dan ook zen deling worden." ,,Op de middelbare school ging dat over, raakte ik net als mijn ou ders wat cynischer over de kerk. Tot een vriend me meenam naar zijn gemeenschap. Een jaar of ze ventien was ik toen en zo'n warme, hechte, oprecht geïnteres seerde club mensen had ik nog nooit gezien." Leon was om. „Voortaan ging ik elke zondag naar de kerk. Mijn le ven kreeg er twee dimensies bij: veiligheid en een hoger doel. De Franse filosoof Blaise Pascal zei dat zo mooi: in elk mens zit een door God geschapen leegte in zijn bin nenste en de enige die de leegte kan vullen is God zelf. Precies dat voelde ik." Samen eten Na zijn theologiestudie predikte De Borst in Krimpen aan den IJs- sel, Zevenhuizen en Buren. Hij stond bekend als een progressieve dominee. ,,Ik kan een uur tegen mensen aanpraten, maar dan blijft maar een fractie hangen van wat ik ver tel. Anders is dat als je samen iets doet. Dus ik organiseerde work shops, zoals samen eten. In de Bij bel doen ze ook niet anders." Ook zette De Borst een micro foon in de kerk, voor de bezoekers. ,,Ik liet mensen meepraten, vragen Ik merk dat het voor gezinnen steeds lastiger is naar de kerk te komen. Daarom hebben we podcasts met de mogelijkheid online na te praten stellen. Dat sloeg aan. Ik merkte dat ze op het puntje van hun bankje zaten. Dus dat is iets wat ik in Zierikzee ook wil gaan doen. Net als dat eten, of koffie of wat dan ook." Gigantische kiepbak Wat ook aanslaat, zijn de online diensten. ,,Ik merk dat het voor ge zinnen steeds lastiger is om met zijn allen naar de kerk te komen. Daarom hebben we podcasts met de mogelijkheid om online na te praten. Dan ben je in een half uurtje klaar. Het is een methode die is versneld door corona, maar die bevalt. Er loggen meer mensen in dan er in de kerk kwamen. Wie weet gebeurt dat in Zierikzee ook." Team Op zijn vorige post stond De Borst er een beetje alleen voor, zelfs de boekhouding deed hij zelf, maar in Zierikzee heeft hij een heel team. ,,Dat merkte ik al tijdens de ver huizing. De pastorie in Buren heb ik destijds samen met mijn vader opgeknapt; hier stonden gelijk acht vrijwilligers klaar met een kraan en een gigantische kiepbak, om al het tuinafval af te voeren. En toen kwamen ze ook nog eens sauzen, schoonmaken, noem maar op. Tijdens de dienst kon ik zo al lemaal mensen aanwijzen: jij hebt behangen, jij hebt gesnoeidOn gelofelijk fijn." Aai over de bol Bovendien houdt De Borst dankzij dat team tijd over voor andere din gen, zoals het pastoraat. „Uitein delijk één van de dingen waar ik het meest blij van word. We heb ben in Zierikzee duizend leden, waarvan eenderde zeer betrokken. Voor hen wil ik er zijn. Ik ben niet iemand die alle mensen een aai over de bol geeft en een plekje in de hemel belooft, maar iedereen is welkom en alles is bespreek baar." Ook onderwerpen als abortus of euthanasie. ,,Al heb ik daar wel mijn gedachten over. Alleen ben ik iemand die liever vertelt waar je naartoe moet dan dat ik praat over waar je vandaan komt. Ik geloof dat mensen zich vanzelf moeten verantwoorden tegenover God. Daarbij hoef ik niet in te grijpen." donderdag 8 oktober 2020 SD 'Ik wil kerkgangers laten meepraten' Wendy Wagenmakers Zierikzee Zeeland is niet nieuw voor dominee Leon de Borst. Zijn vader, opa en overgrootvader hadden allemaal iets met de Zeeuwse wateren. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50