Goede doelen collecteren samen na gemiste acties door corona "7 A 4 CORONA ANTIGENENTEST Gaat de nieuwe supersnelle coronatest ons helpen in de strijd tegen het coronavirus? Wanneer is deze snelle test te gebruiken? En wat zijn de risico's? ,,De test is niet de godin van de geneesmiddelen, maar het gaat ons helpen.'' v -i V 9 9 Net als bij de PCR-test die nu in de teststraten wordt gebruikt, wordt met een wattenstaafje wat vocht uit de neus en keel afgenomen. Maar het proces daarna is veel sim peler dan bij een PCR-test waarbij dna miljoenen keren moet worden vermenigvuldigd. ,,Deze test be kijkt simpelweg of er in de swab een bepaald eiwit aanwezig is dat speciaal hoort bij het coronavi rus", licht onderzoeker Marije Hofstra van het UMC Utrecht toe. ,,De sneltest wordt ook wel anti- genentest genoemd.'' Het watje met neus-en mondvocht gaat in een vloeistof. Die wordt vervol gens op een papiertje gedruppeld. Vijftien minuten later is er een po sitieve of negatieve reactie zicht baar. ,,Het is een beetje te vergelij ken met een zwangerschapstest, je ziet of er één of twee streepjes staan. Het ene streepje is een con trolestreepje, als er twee streepjes verschijnen heb je corona.'' ,,Dit kan héél véél bijdragen!'' zegt arts-microbioloog Jan Kluytmans van het Amphia Ziekenhuis in Breda vol overtuiging. ,,Het is wel gebleken dat de manier waarop we ons testsysteem nu hebben inge richt niet goed werkt, omdat het allemaal veel te lang duurt.'' Met deze sneltests waarvan er in de VS ook al meerdere zijn toegelaten, wordt volgens hem 'ongelofelijk veel tijd gewonnen'. ,,Dit is een doorbraak. Want de mensen die negatief getest worden, hoeven niet meer dagenlang te wachten op hun uitslag.'' Uit de meest re cente cijfers blijkt dat 9,1 procent positief wordt bevonden, dus ne gen op de tien mensen kunnen dan uit quarantaine en weer aan de slag. Kluytmans krijgt bijval van collega-onderzoeker Marc Bonten van het UMC Utrecht, die verwacht dat sneltests 'onze aan pak van het coronavirus rigoureus gaan veranderen'. ,,De test is niet de godin van de geneesmiddelen, maar het gaat ons helpen.'' Hij ver wijst bijvoorbeeld naar de receptie in de tuin van het Witte Huis die mogelijk is uitgedraaid op een 'superspreader event'. Meerdere aanwezigen, onder wie president Donald Trump en zijn vrouw Melanie, die volgens Amerikaanse media allemaal een sneltest had den ondergaan, zijn daarna tóch positief bevonden. Op beelden was te zien dat genodigden geen afstand hielden. Ze vertrouwden mogelijk op de negatieve sneltes- ten. Op de grootste testlocatie, in Utrecht, testten de onderzoekers 1257 mensen zowel met een PCR- De gezamenlijke collecte mag ge rust een unieke actie genoemd wor den, stelt directeur Jan-Willem Förch van ReumaNederland. Zijn fonds was half maart het eerste goede doel dat zijn collecteweek door de lockdown zag vervallen. Nog vele anderen volgden de maan den erna, waaronder de Hartstich ting en het Longfonds. ,,Het was een ongelooflijke domper", blikt Förch terug. „Normaal halen onze 40.000 vrijwilligers circa 2,5 tot 3 miljoen euro voor ons op. Dat geld liepen we door corona allemaal mis." Voor het Longfonds en de Hart stichting geldt ongeveer hetzelfde. De Hartstichting is zo'n 3 miljoen euro misgelopen en het Longfonds circa 2 miljoen. Probleem voor de goede doelen: ze draaien op dona ties en de afgelaste collecteweken zijn in de praktijk nauwelijks in te halen. De goede doelen hebben met Stichting Collecteplan afgesproken welk goede doel welke week mag collecteren. ,,Al met al zit het collec- terooster vrijwel het hele jaar vol", zegt Diena Halbertsma, directeur van het Longfonds. Eigenlijk resteerde er slechts één geschikte inhaalperiode: de herfst vakantie. ReumaNederland over woog eventjes die week te claimen, maar dat voelde niet goed, stelt Förch. ,,We hebben daarop voorge steld om een gezamenlijke collecte met de Hartstichting, Longfonds en andere getroffen goede doelen te doen." Onder de noemer 'wij bundelen onze bussen' lopen tienduizenden vrijwilligers van de drie organisa ties gedurende de twee herfstva- kantieweken (de periode 12-24 ok tober) met één gezamenlijke collec tebus. ,,De opbrengst splitsen we vervolgens in drieën", zegt Hal- bertsma. Dat gebeurt via een be- paalde verdeelsleutel, leidraad daarvoor is de collecteopbrengst van iedere organisatie de afgelopen jaren. ,,We waren daar zo uit." De vraag is of met de gezamen lijke collecte de gederfde inkom sten van het voorjaar gecompen seerd worden. Nederlanders zullen niet ineens drie keer zo veel geld in de bus stoppen, realiseren Förch en Normaal haalden onze vrijwilligers 2,5 tot 3 miljoen op. Dat geld liepen we mis Halbertsma zich. Het opnieuw om zich heen grijpende coronavirus zorgt voor een nieuwe domper. De goede doelen hebben in Stichting Collecteplan afgesproken niet te collecteren in gebieden met veel coronabesmettingen. Dat bete kent dat de drie in 60 procent van Nederland kunnen collecteren. Met name de steden in de Randstad zijn uitgesloten. Ondanks de tegenvaller zien de drie het glas echter liever halfvol. ,,In landelijke gebieden geven men sen doorgaans ook vaker en meer dan in de grote steden", zegt Förch. ,,Maar het is best zuur dat wij als ge zondheidsfondsen nu minder do naties ontvangen, terwijl veel van ons werk mede door corona belang rijker dan ooit is", zegt Halbertsma. donderdag 8 oktober 2020 O— eiwit receptor Sneltest is doorbraak, maar er kleven risico's aan Marcia Nieuwenhuis Utrecht Hoe werkt deze sneltest? Is de sneltest onze reddende engel? Hoe vaak hebben de nieuwe sneltests het mis? Cnol toet Bij de PCR-test wordt gekeken of het virus zelf voorkomt. De sneltest kijkt naar eiwitten van het virus. O '-)e *es* 's dan Positief Voor de sneltest moet meer virus aanwezig zijn dan bij de PCR-test. Dat maakt hem minder betrouwbaar Afname monster Q Monster gemixt in een op lossing Q Het viruseiwit wordt herkend als het hecht aan een receptor Druppelen op test plaatje Tienduizenden collectanten van de Hartstichting, Longfonds en ReumaNederland gaan volgende week met één gezamenlijke col lectebus de deuren langs. De drie hopen zo alsnog een deel van de miljoenen binnen te halen die ze dit voorjaar door het afgelasten van hun collecte weken misliepen. David Bremmer Amsterdam -Jan-Willem Förch, ReumaNederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4