Uitje naar Slot Haamstede voor Kinderboekenweek: 'Zaten daar de gevangenen?' Arbeidsmigranten mogen blijven in huis Poortvliet Lindes Bruinisse omgelegd 6 Online uitleg over aanleg twee rotondes Met die bomen is niets mis, oor deelde een boomchirurg die Hage in allerijl raadpleegde. Het is onzin om ze te kappen. Dat er uiteindelijk meer groen terugkomt dan dat er weg wordt gehaald, doet volgens Hage niet ter zake. ,,Voor die jonge bomen weer het effect hebben dat Zorg voor behoud van je natuurlijk kapitaal deze volwassen bomen hebben, ben j e jaren verder. Dan heb ik het onder meer over omvang en insecten die er afhankelijk van zijn." Overigens heeft de gemeente voorafgaand aan de kap talloze bij eenkomsten met dorpsraad en in woners van Bruinisse gehouden. ,,Er is een heel lang traject aan de herinrichting vooraf gegaan, met heel veel informatieavonden. Dat traject is heel intensief, samen met het dorp, doorlopen", zegt wethou der Jacqueline van Burg. Het werk is gisteren tijdelijk stil gelegd om met Hage in gesprek te gaan. Hij be- schouwt de Bruse bomen inmid dels als verloren, maar hij blijft wel kabaal maken. Omdat het zó be langrijk is om dat geluid te laten ho ren, licht hij toe. Het is bij elk project hetzelfde ver haal, verwijst Eric Odinot uit Zie- rikzee onder meer naar het gesteg gel over bomen rondom de herin richting van de Oude Haven in zijn woonplaats. Odinot kwam gisteren naar Bruinisse om Hage bij te staan. „Lindes kunnen wel 1000 jaar wor den. Die zijn onverwoestbaar. Doe dMr wat mee. Zorg voor behoud van je natuurlijk kapitaal." Opwarming Dat is volgens beide mannen kei hard nodig. De cijfers over de ra zendsnelle opwarming van de aarde liegen er niet om. ,,We hebben nog io jaar de tijd om onder de 1,5 graad te blijven en 16 jaar om onder de 2 graden stijging te blijven." Zowel Hage als Odinot hebben door de ja ren heen meegepraat in allerlei pro jecten die over duurzaamheid en milieu gingen. Beiden hebben het gevoel dat met hun inzet en betrok kenheid niets is gedaan. Participatie is een wassen neus als er alleen maar een mooi plaatje wordt voorgeschoteld zonder eer lijke en complete informatie, stellen ze. Zij pleiten ervoor dat de ge meente consequent aangeeft wat alle winst en verlies is die met dit soort ingrepen als bomenkap ge boekt wordt. Wat zijn de gevolgen van het neerhalen van deze bomen voor je portemonnee? Voor de CO2- en stikstofuitstoot? Voor de beeld kwaliteit van de buurt? En voor bij voorbeeld biodiversiteit? ,,Dan pas weet je écht welke keuze je maakt." ,,Mevrouw, daar ligt een luik. Weet u wat dat is?", wijst één van de leerlingen van groep vijf en zes van Onder de Wieken aan bij de oude buitenmuren van Slot Haamstede. ,,Zaten daar de gevan genen?" Beheerder Marijke Ge leijnse heeft geen idee wat de jon gen bedoelt en komt kijken. ,,O dat", lacht ze. ,,Dat is het deksel van de zandbak." De leerlingen verzamelen zich in de ridderzaal, het meest au thentieke deel van het slot. Bij de verwoestende brand in 1525 bleef de vierkante woontoren groten deels behouden en werd later in zijn oorspronkelijke staat her steld. Naast de schouw staat een har nas. ,,Misschien destijds wel ge dragen door Witte van Haam stede", vertelt Geleijnse. ,,Was dat niet heel koud?", vraagt een oplet- De leerlingen verzamelen zich in de ridderzaal, het meest authentieke deel van het slot tende leerling zich af. Aan de dikke muren prijken wapenschilden met namen van de voorname families, die door de eeuwen heen op Slot Haamstede hebben gewoond. Op de rood bruine plavuizen staat de geschie denis met de familie Van der Lek de Clerq in het kort ingelijst. Hun nazaten gebruiken het kasteel met zijn elf kamers nog altijd als vakantieverblijf, ook al is de Ver eniging Natuurmonumenten sinds 1981 formeel de eigenaar. Geest Marijke Geleijnse en haar man Govert werden in 1975 beheerder van het slot en wonen in een ver trek pal naast de ridderzaal. De leerlingen hangen aan haar lip pen, wanneer ze vertelt over de geschiedenis. Ook al zwijgt ze tegenover de leerlingen wijselijk over de geest van de roemruchte ridder Witte van Haamstede, die naar haar overtuiging al achthonderd jaar waakt over zijn bescheiden op trekje. eerste werkzaamheden zijn al zichtbaar langs de N57. In fe bruari begint aannemer Boska lis met de aanleg van twee ro tondes in de Rijksweg, ter hoogte van de kruispunten met de Kraaijenstein- en Dale- boutsweg. Belanghebbenden worden donderdag 15 oktober bijgepraat over nut en nood zaak van de werkzaamheden en de tijdelijke hinder die daar bij ontstaat. Dat gebeurt in een onlinepresentatie die vanaf 19.00 uur te volgen is via de site rws.nl/rotondeszeeland. Vragen vooraf mailen naar rotondeszeeland@rws.nl. mogen arbeidsmigranten wonen in een pand aan de Schoolstraat in Poortvliet. De Raad van State liet omwonenden die daar bezwaar te gen maakten, gisteren met lege handen achter. Het pand wordt van de huidige eigenaar gehuurd door uitzendbu reau Greentalent. Die huisvest er arbeidsmigranten in. Volgens de buurtbewoners zouden alleen ge zinnen mogen wonen in het voor malige huisartsenpand, en zouden de eigenaar of de verhuurder er moeten wonen. Maar op de be stemming 'wonen-vrijstaand' die op het huis rust, kan volgens de Raad van State veel vallen. Dus ook bewoning door arbeidsmigranten. De gemeente Tholen wordt dus niet teruggefloten. Omwonenden, die eerder ook bot vingen bij de rechtbank, klaag den onder meer over geluids- en parkeeroverlast. Eén van hen is voormalig CDA-gedeputeerde Joop de Boe. Deze oud-docent staats- en bestuursrecht kwam tij dens de behandeling van de zaak met een waslijst aan formele be zwaren. Niet één daarvan trof doel. Raad van State geeft omwonenden geen gelijk MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 8 oktober 2020 'Gezonde boom die kap je niet' SD Marijke Geleijnse (r) vertelt leerlingen van groep 5/6 van Onder de Wieken in het kader van de Kin derboekenweek over de geschiedenis van Slot Haamstede. Na de rondleiding las Guda den Oudsten van de Bibliotheek Oosterschelde hen nog voor uit Joris en de Draak, een boek over een dappere schildknaap die ridder werd. foto marieke mandemaker Tom Hage uit Bruinisse ont plofte gisteren bijna toen hij zag dat de zaag was gezet in de lin des op het Kerkplein in zijn dorp. Herinrichting of niet: de tijd dat je gezonde bomen kapt, is voor bij - vindt de Bruenaar. Hij maakte amok, waarna het werk een paar uur lang stil werd ge legd. Esme Soesman Bruinisse - Eric Odinot Zet een groepje kinderen in een kasteel en de wildste fanta sieën komen tot leven. Een ide aal decor dus voor de kinder boekenweek, die dit jaar terug gaat in de tijd. Marcel Modde Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE De DEN HAAG/POORTVLIET Er BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 09.00 en 10.30 uur: Yoga, 19.00 uur: Bridgeclub 68; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.00 uur: Natuur- rondvaart; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 uur: Meditatie; Moermond, gehele dag: Wandelroute Ka- NIEUWERKERK bouterbos; Theetuin de Stok- roos, 11.00-20.00 uur: SEROOSKERKE Wandeling door het Dorpshuis, 19.00- maïsdoolhof; 23.00 uur: Biljarten; NOORDGOUWE ZIERIKZEE Dorpshuis, 19.00- FiZi, 20.00 uur: 21.45 uur: Pilates Madre, Havenplein, door Jorinde Praet, 09.00-16.00 uur: 19.30-23.30 uur: Kla- Weekmarkt; verjasclub; Voor veel activiteiten RENESSE moet worden Dorpshuis, 18.30 uur: gereserveerd. Pilates, 19.30 uur: Check daarom online Klaverjassen, 19.45 of telefonisch bij de uur: Yoga, 20.00 uur: organisatoren of Biljarten; u nog kunt Landgoed Slot deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49