Miranda July tf) Ü1 ZEELAND 13 Overleven op het randje van de wet Regisseur Miranda July (46), bekend van het bejubelde Me and You and Everyone We Know, wordt beschouwd als een van de origineelste filmmakers van Amerika. Helaas neemt zij lange pauzes tussen haar films, vooral omdat zij ook boeken schrijft. Het bizarre familiedrama Kajillbnaireis pas haar derde speelfilm in vijftien jaar. FILMNIEUWS Drunk opent festival Driemaal prijs voor The Nest KAJILLIONAIRE - A.Z. Al heel vaak heeft Miranda July de vraag moeten be antwoorden waarom zij haar nieuwe film Kajilli- onaire heeft ge noemd. Ook voor veel Amerikanen blijkt het geen alledaagse uitdrukking te zijn. ,,Ik vind het eigenlijk een voor de hand liggende titel. Kajillionaire is een woord dat Amerikaanse kinderen gebruiken om aan te geven dat ie mand ontzettend rijk is, terwijl zij ei genlijk geen besef hebben wat geld ei genlijk is. Dat vond ik een passende ti tel voor mijn film die gaat over men sen die ook een rare verhouding met rijkdom en bezit hebben.'' De personages waar July op doelt, pratend via een zoomverbinding uit Los Angeles, zijn leden van een op lichtersfamilie, bestaande uit vader Robert (gespeeld door Richard Jen kins), moeder Theresa (Debra Win ger) en dochter Old Dolio (Evan Ra chel Wood). Zij houden zich in leven met het uitvoeren van rare trucjes, zo als het stelen van enveloppen met in houd uit postkantoren en het plegen van fraude met verloren bagage op vliegvelden. Het trio woont in een lekkend kan toorpand. Moeder en dochter hebben lang, onverzorgd haar tot bijna hun navel. Wie hen op straat zou tegenko men, denkt met leden van een sekte van doen te hebben. ,,In zeker opzicht klopt die constatering wel'', beaamt naar wordt toch beïnvloed door wat hij of zij in zijn leven meemaakt. Het borrelt altijd in je onderbewuste. Ik beschouw deze film als een misdaad film met enkele donkere elementen, want de verhouding tussen de ouders en hun kind is natuurlijk niet nor maal.'' Als filmmaakster vestigde July in 2005 de aandacht op zich met haar lange speelfilmdebuut Me and You and Everyone We Know. Zelf speelde zij daarin de performancekunstenares Christine die een kwakkelende relatie heeft met een schoenenverkoper. Deze film, zo verklaarde zij later, was wel gedeeltelijk op haar leven geba seerd. ,,Ik schreef het toen een jaren lange verhouding in duigen viel. Er zitten duidelijk elementen van mij in Christine, maar dat ligt voor de hand.'' In haar nieuwe film speelt July zelf geen rol. De acteurs die zij benaderde wilden meteen in zee gaan met een van de origineelste filmmakers van dit moment in Hollywood. Verrassend is de bijdrage van een door haar lange haren vrijwel onherkenbare Debra Winger (bekend uit Terms of Endear ment, The Sheltering Sky en An Officer and a Gentleman) die zeer zuinig is met het accepteren van filmrollen. ,,Zij was op de hoogte van mijn werk'', licht July toe. ,,Dat was geluk. Maar ze moest wel even slikken toen ik haar vertelde dat zij de rol moest spelen zonder make-up en met lange vieze haren. Het maakte haar oncom fortabel, maar dat gevoel buitte zij he lemaal uit in haar vertolking. Grote klasse.'' July. „Het zijn outsi ders die niet echt tot de maatschappij behoren en daar ook geen deel van willen uitmaken. Niet zozeer als een pro test, maar doodgewoon omdat zij heel veel arg- waan opwek- Miranda July. ken bij de foto getty images wereld om hen heen.'' Het idee voor Kajillionaire kreeg July enkele jaren geleden toen zij in bed half wakker werd en dit drietal op haar netvlies verscheen. ,,Een normaal mens zou weer gaan slapen, maar ik was meteen geïntrigeerd door dat beeld van deze drie mensen met dat lange haar. Ik pakte mijn telefoon en sprak in wat ik zonet had gezien. Dat ging enkele nachten door. Toen had ik het idee voor deze film te pakken.'' Beïnvloed Autobiografisch is het verhaal niet. July is de dochter van een schrijvers- en uitgeversechtpaar dat weliswaar religieuze denkbeelden had, maar dat speelde volgens de regisseur geen rol bij het bedenken van de ouders uit Kajillionaire. ,,Deze film gaat niet echt over mijn leven, maar iedere kunste- donderdag 8 oktober 2020 GO GENT De Deense don kere komedie Drunk van regis seur Thomas Vinterberg opent deze week de 47ste editie van Film Fest Gent. Drunk gaat over Martin (Mads Mikkelsen, foto), ooit de pienter ste leraar van de school, nu een uitgebluste man. Een avond drinken met drie collega's loopt desastreus af. AWARDS Op het Filmfes tival van Deau- ville, dat geheel gewijd is aan de Amerikaanse ci nema, is de film The Nest drie keer bekroond. Regisseur Sean Durkin (foto) sleepte maar liefst drie awards binnen: de Critics Award, de Grand Special Prize en de Re velations Prize. De hoofdrollen zijn van Jude Law en Carrie Coon. Wood en Richard Jenkins in Kajillionaire. FOTO'S UN IVERSAL PICTURES, GETTY IMAGES dee voor mijn film kwam in FAMILIEDRAMA Regie: Miranda July. Hoofdrol len: Debra Winger, Richard Jenkins en Evan Rachel Wood. Amerikaanse speelfilms over oplichters, denk aan de klassie ker The Sting, zijn er in over vloed. Maar zelden worden deze verhalen zo origineel, geestig en bizar verteld als door regisseur Miranda July (bekend van You and Me and Everyone We Know) in Kajillio naire. Hoofdpersonen zijn de drie leden van één gezin (vader, moeder en hun 26-jarige doch ter) die als kruimeldieven de gekste en weinig lucratieve trucs uithalen. Hun beste actie is het claimen van verloren ba gage tijdens een vlucht naar New York, waarbij de dochter ten onrechte haar zogenaamd verdwenen koffer te gelde weet te maken. Belangrijker zijn de onderlinge verhoudingen in deze familie. De wereldvreemde dochter (Evan Rachel Wood) heet Old Dolio, een naam die haar isole ment perfect aangeeft. Ze heeft nooit op school gezeten en heeft geen vrienden, laat staan een relatie. De zielig ogende tragiek van deze buitenstaanders ligt er dik bovenop, maar July voegt daar gelukkig absurde humor aan toe, die vooral te maken heeft met hun visie op het leven waar alles van buitenaf wordt gewan trouwd. Kajillionaire is een film over overleven voor mensen die door de mazen van het net weten te glippen. Ab Zagt E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41