GroenLinks: alle 18-jarigen 'kickstart' van 10.000 euro NIEUWS 3 Familie Nicky Verstappen richt het woord tot Jos Brech 22 jaar na de dood van Nicky Verstappen sprak de familie eindelijk een vermoedelijke verantwoordelijke toe. Vol afschuw, woede en verdriet vertelden moeder Berthie en zusje Femke verdachte Jos Brech wat hij heeft aangericht. Meer dan 8000 kaarsjes leidden naar dit moment. Elke dag stak moeder Berthie er eentje aan, voor haar overleden zoontje Nicky. Ook deze woensdag, voor ze naar de rechtbank in Maastricht kwam, om te spreken. ,,Sinds 10 augustus 1998 is geen dag voorbij gegaan zonder pijn, zonder verdriet en zonder ver langen naar onze Nick, die toen ver dween en later vermoord werd te ruggevonden. Ja, we hebben al die lange, donkere dagen geteld. Dagen dat we Nick niet gezien hebben, da gen dat we hem niet hebben kun nen vasthouden." Zojuist heeft ze haar dochter ge knuffeld. Straks zal ze lang en in dringend naar verdachte Jos Brech kijken. Ze wil dat hij niet aan haar verhaal kan ontkomen. Ze zal niet breken, als ze spreekt tegen de man die in een video verklaarde haar zoon bij toeval dood te hebben ge- vonden. Zij gelooft niets van Brechs verhaal, maar hier in de rechtszaal had ze geen stem. Terwijl Brech op twee meter afstand zat, luisterde ze met haar familie, vol afschuw en minachting. Een onmenselijke be proeving. Maar nu is het Berthies beurt om te vertellen over al die da gen. ,,Dagen waarin we op zoek zijn geweest naar antwoorden, naar de waarheid, naar de dader. Dat we ons wanhopig afvroegen wie in he melsnaam een 11-jarig jongetje tij dens een vakantiekamp om het le ven zou kunnen brengen. Duizen den keren gingen we naar Nicky's graf, telkens met de vraag: Waarom?'' Aankijken De familie Verstappen weet zeker dat Brech daarvoor verantwoorde lijk is. Ze heeft het af moeten dwin gen hem eindelijk aan te kunnen kijken. De rechter voelde er eigen lijk niets voor de familie gisteren schuin tegenover de verdachte plaats te laten nemen, maar stemde uiteindelijk toch in. Eerst was het Nicky's tante, die beschreef hoe het gezin van Nicky knakte, nadat het 'lieve, zachtaardige sproetenkopje' verdween. Daarna Nicky's zus Femke, die van boosheid en verdriet soms We hebben al die lange, donkere dagen geteld dat we Nick niet gezien hebben moest pauzeren, om haar tranen weg te slikken. Met Nicky ver dween ook het plezier: feestdagen en vakanties werden niet meer ge vierd. Haar vrolijke pap en mam werden verdrietige ouders. ,,Voor mij ben jij geen mens, je bent een monster'', beet ze hem toe. En nu is daar de diepe pijn van een moeder. Haar man luistert steunend op zijn handen terwijl zijn vrouw vertelt over hun hechte, warme gezin, het genieten van Nicky en Femke. En de nachtmer rie, waarin ze na zijn dood terecht kwamen. ,,Nick zou nu een man van 33 jaar zijn geweest. We kun nen alleen maar fantaseren, specu leren en dromen wat er van hem geworden zou zijn. We beelden ons dan in dat we de trotse opa en oma van zijn kinderen zouden zijn, dat we gezellige familiebijeenkomsten met hem en Femke zouden hebben en dat hij samen met zijn vader re gelmatig naar Ajax zou gaan. Maar we weten het niet. We zullen het nooit weten, want Nicky is voor al tijd maar elf jaar. Onze Nick was kansloos tegenover een roofdier dat op jacht was naar een prooi.'' Berthie richt zich rechtstreeks tot Brech. ,,Het leven dat wij nu hebben, het leven dat wij nu lijden - ja, met een lange ij - komt door jou, Brech. En wat doe jij? Je zwijgt voornamelijk. Wij moesten het doen met je vage toespelingen dat je ooit misschien wel wat ging zeg gen, dat je wel iets weet, dat er een verklaring in de kluis ligt, maar on dertussen hield je toch je mond. Wij vragen ons nu elke dag af wat er werkelijk met Nick is ge beurd. Jij weet dat, Brech, jij zou dat kunnen zeggen, jij zou onze vragen kunnen beantwoorden, maar je doet het niet.'' Te laat Ze kunnen niet vluchten, zoals Brech deed toen hij in beeld kwam bij het grote dna-onderzoek om de zaak Nicky Verstappen te kraken. Straks zal hij met een snik in zijn stem zeggen dat hij eerder had moeten verklaren. 'Het is gewoon te laat', zal het klinken. Maar nu luistert Brech, terwijl Nicky's moe der besluit: ,,Wij zitten gevangen in onze gedachten, in ons verdriet, in onze pijn en in onze vragen, die jij kunt beantwoorden, maar dat ge woonweg niet doet. Al 22 jaar, 8 we ken en 4 dagen lang.'' Het plan, dat 2,2 miljard euro kost, staat in het GroenLinks-verkie zingsprogramma dat zaterdag wordt gepresenteerd. Om dat ge baar te betalen wil de partij een 'miljonairstaks' invoeren van 1 pro cent (voor vermogens van 1 milj oen euro) of 2 procent (voor 2 miljoen euro of meer). Partijleider Jesse Klaver omschrijft de extra belasting als 'een solidariteitsbijdrage'. Het geld zou naar alle 18-jarigen gaan, ook naar kinderen van ouders zonder krappe portemonnee. Kla ver zegt 'bewust' te hebben geko zen voor 'een simpel systeem'. ,,Miljonairs met kinderen gaan aan dit systeem bijdragen. Er zitten on getwijfeld jongeren bij die het niet nodig hebben, maar het overgrote deel heeft géén ouders die miljo nair zijn.'' Elk jaar worden in ons land ruim 200.000 kinderen 18 jaar. Doelmatig Waar GroenLinks bij het kabinets plan voor een investeringssubsidie voor bedrijven (BIK) er op hamert dat het geld niet terecht moet ko men bij bedrijven of personen die het niet nodig hebben, ziet Klaver dat probleem niet bij een generiek plan voor alle jongeren. ,,Wij denken dat het heel doel matig is omdat het de kansen van jongeren vergroot en we het miljo nairs laten betalen.'' Er zijn volgens het CBS meer dan 200.000 mensen in Nederland met een vermogen van meer dan 1 miljoen euro. Met zijn plan wordt volgens Klaver 'welvaartsongelijkheid' bestreden. Volgens Klaver kan elke jongere het geld naar eigen inzicht investe ren in zijn of haar toekomst. ,,Nu beginnen jongeren met een studie schuld, straks hebben ze een start kapitaal.'' Het geld komt wel met een waarschuwing,: dat het van be lang is dat het geld wordt gebruikt voor de eigen ontwikkeling en voor toekomst. „Besteed het wijs.'' Bang dat de 18-jarigen het geld ver brassen is hij niet. ,,We hebben daar vertrouwen in.'' Dat heeft volgens hem te maken met zijn 'mens beeld'. ,,Ik geloof dat als je mensen verantwoordelijkheid geeft, ze dat in de meeste gevallen met beide handen zullen aangrijpen. Wij wil len jongeren het stuur over hun ei gen leven in handen geven.'' Volgens GroenLinks hebben jon- Wij willen jongeren het stuur over hun eigen leven in handen geven geren het startkapitaal nodig zij nu een achterstand hebben op eerdere generaties. Het is lastiger een vaste baan te vinden, dat geldt ook voor een woning. Met een startkapitaal kunnen ze 'in zichzelf investeren'. Dat GroenLinks veel jonge kiezers heeft, heeft volgens Klaver niets met dit voorstel te maken. De leeftijd waarop de jongeren het geld krijgen, was 'een discussie punt'. Klaver koos niet voor 25 jaar omdat hij ook mbo'ers die na hun opleiding een eigen bedrijf willen beginnen, het geld daarvoor kun nen gebruiken. Ook moet het geld gebruikt kunnen worden voor een studie aan hogeschool of universi teit. ,,Als je 18 bent mag je stemmen, begint je volwassen leven en geven wij je een kickstart.'' P12 donderdag 8 oktober 2020 GO 'Jij bent geen mens, je bent een monster' Niels Klaassen Carla van der Wal Maastricht - Bertie Verstappen Alle jongeren in Nederland moe ten op hun 18de verjaardag 10.000 euro op hun rekening ge stort krijgen als 'startkapitaal'. Zónder voorwaarden. Miljonairs moeten dat idee van GroenLinks via de belasting gaan betalen. Hanneke Keultjes Den Haag -Jesse Klaver, GroenLinks M Zus Femke en ouders Peter en Berthie Verstap pen bij de recht bank Maastricht. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3