Muziek en tekst als perfecte partners j V MINIMAL I 10 ZEELAND Akoestisch Eindelijk staan de broers Eric en Dieter van der Westen met z'n tweeën op een podium. Een akoestisch concert in Terneuzen waar de klanken van de contrabas samensmelten met een stem om u tegen te zeggen. Zeeland blijft speciaal voor de familie Uitgelicht j Wat muziek met je doet, vind ik moeilijk te omschrijven. Ik probeer er altijd wel zo puur mogelijk naar te luisteren. Zel den of nooit muziek als behang. Behalve dan in de auto misschien. En als je die éne cd opgezet hebt, hoe moeilijk is het dan om toch niet even je mails te checken? Nee, muziek puur, daarvoor moet je tegen woordig naar een concert. (Vroeger ook al, waarschijnlijk.) Daar doe je dan de leukste ont dekkingen, en zelden word je teleurgesteld. Als je maar onbevangen bent. En dat was ik, toen ik naar Nina June ging luisteren. Springfield van de Lage Landen' werd genoemd. Geen verkeerd woord over Dusty, en het had toen net zo goed de 'Eva Cassidy van kunnen zijn. Allebei klanken uit haar jeugd, trouwens. Maar Nina June is deze twee grote namen al een tijd voorbij. Niet beter misschien, maar wel Sn- ders, eigener. omschrijven. Maar zoals de muziek van Nina June vaak wordt omschreven, daar kan ik iets mee. Filmische muziek. Meteen moest ik den ken aan Michael Ny- man, wellicht de grootste filmcompo nist van de 20e eeuw. Dat blijkt één van Ni na's inspiratiebron nen te zijn. Nina June is deze twee grote namen al een tijd voorbij Muziek die wijdse landschappen kan verbeelden. Die een verhaal in zich heeft. Muziek die kan wij ken, wanneer emotie aanklopt. Muziek die ein deloos lijkt, en dan plots kan stoppen. Muziek die zichzelf is, en daarom de perfecte partner voor tekst. Die er dus wél en niet is. Minimalis tisch, noemen sommigen dat. haar teksten. Die grote thema's aanraken (om ze te vinden heeft Nina lange voetreizen gemaakt) en die tegelijk eenvoudig en universeel zijn. Haar akoestische concertprogramma Minimal vindt de essentie met enkel zang, piano en cello. W*7 MUZIEK TOP 3 Dieter van der Westen (46) is een zanger wiens stem regelma tig wordt vergeleken met die van een jonge Mark Knopfler of een Neil Young in zijn beginjaren. Die ters' broer Eric (57) is een Neder landse contrabassist en componist die zijn sporen al dubbel en dwars heeft verdiend in de internationale jazzwereld. Decennialang bewande len de twee broers hun eigen muzi kale pad en sinds kort zijn die wegen bij elkaar gekomen. Dieter: ,,We had den het te druk om samen op te tre den." Het is veel spannender wanneer je voor enkele tientallen mensen speelt Twee muzikale broers, dat moet vroeger in huize Van der Westen één en al muziek zijn geweest, zou je den ken. ,,Eric is elf jaar ouder dan ik", vertelt Dieter. ,,Hij heeft mij gitaarles gegeven toen ik een klein mannetje was. Ik wilde, net als hem, basgitaar spelen. Daar waren mijn handen nog te klein voor, dus moest ik beginnen op de normale gitaar. Op 8-jarige leeftijd begon ik het saai te vinden en ben ik langdurig gestopt." Pas acht jaar later pakt Dieter de gitaar er weer bij. De ziekte van zijn vader heeft grote impact op het hele gezin. ,,Mijn vader is, tot zijn overlijden in 2001, 12 jaar lang manisch-depressief geweest. Een stressvolle periode waarin ik als uitlaatklep koos voor de muziek. Ik ROOTS donderdag 8 oktober 2020 Willem Nijssen is theater liefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellin gen. Wat: Concert van Nina June Waar: Ledeltheater Oostburg Wanneer: zaterdag 17 oktober, 20.15 uur Dat was lang nadat ze ooit (2012) de 'Dusty Wat voor muziek je raakt, vind ik moeilijk te Zo is de muziek van Nina June. Zo zijn ook M De keuze van onze redactie: Fleet Foxes - Shore 'Summer all over', de toon is onmid dellijk gezet op Shore. Met het invallen van de herfst kwam Fleet Foxes on verwachts met een album. De in- diefolkband heeft een bad vol laten lopen met fijne, warme liedjes. Deftones - Ohms Dromerig, onheil spellend en snoeihard tegelij kertijd. Deftones flikt het weer. Ohms mag in één adem worden ge noemd met een Deftones-klassie- ker als White Pony. Sufjan Stevens - The Ascension The Ascension is de opvolger van het ontroerende album Carrie Lowell Sufjan Stevens tapt nu uit een elektro nisch vaatje. Wie door de bliepjes en beats heen luistert, vindt ver stopte pareltjes. GO B Nina June treedt op in het Ledeltheater. FOTO ESTHER VEEN Broers brenaen intiem luisterconcert Hans Puik 44 Dieter van der Westen Ze zijn komende zondag 'even terug' in Zeeland. Zo zou je het kunnen zeggen, want de broers Eric en Dieter van der Westen hebben Zeeuwse roots. ,,Onze vader komt van Schouwen-Duive- land", vertelt Dieter. ,,Mijn oud ste twee broers, Eric en Hans, zijn geboren in Zierikzee. Leon en ik kwamen later, toen we als gezin in Tilburg woonden." Zeeland blijft een speciaal plaatsje houden in de harten van de familie. ,,Ik ga nog af en toe op familiebezoek en we hebben in 2001 de as van mijn vader uitgestrooid in de haven van Zierikzee." r Eric (links) en Dieter van der Westen. ,,We spelen luister liedjes voor een relatief klein publiek." foto JASPER VAN BLOKLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38