EENS EEN ZEEUW... 9 Sharita van der Meulen (31) mist in het Brabantse land vooral de Zeeuwse bolus. ,,Die kan toch niemand zo maken als Zeeuwen. Wat ik ook wel mis is het strand en scouting en heel wat vrienden." Ze groeide op in Oostburg en woont nu met vriend Rosco, dochter Eoralinde (2) en hond Roest in Dinteloord. Ik heb een goede jeugd gehad en vond het leuk in een dorp op te groeien. Ik had het erg naar mijn zin op school en de scouting. Maar.mijn vader is overleden toen ik tien was. Hij is twee jaar ziek geweest. Mijn jeugd was niet zo onbezorgd. Het zijn nu momen ten die het verdriet omhoog kun nen halen, maar ik weet er geluk kig al veel beter ruimte aan te ge ven. Ik ben naar de Drieklank geweest. Dat was een fijne school voor mij. Ik vond het heerlijk dat er zo wei nig kindjes op zaten en ik heb me er altijd fijn gevoeld. Mijn middel bare schooltijd beleefde ik op 't Zwincollege. Aan de ene kant was het een goede tijd. Het verdriet van het overlijden van mijn vader heeft er wel een stempel op ge drukt. Daarnaast overleden twee ooms van mij toen ik op de mid delbare school zat, dus in combi natie met de puberleeftijd was dat wel een rottijd zo nu en dan. Ik had gelukkig veel vrienden en heb me ook aardig kunnen uitleven in de Drop-In en ook daar heeft scouting veel voor mij betekend. De leiding goed op de hoogte van hoe het ging met mij en zij zijn mij altijd van grote steun geweest. Ik ben in eerste instantie naar Breda, Avans Hogeschool, gegaan om daar sociaal pedagogische hulpverlening te volgen. Ik woonde op kamers in Tilburg, recht tegenover het huis van Roy Donders. Daarna ben ik gelijk be gonnen aan de opleiding voor schrijftolk in Utrecht. Na de havo wilde ik de opleiding voor tolk Nederlandse gebarentaal of social work gaan doen. Dat wilde ik al heel vroeg. Ik weet niet hoe ik ermee in aanraking kwam. Op de open dagen die ik bezocht, zeiden ze dat er weinig werk in zou zijn. Toen ben ik aan SPH (so cial work) begonnen, waar toen wel nog veel werk in te vinden was. Halverwege die studie kwam de crisis van 2008 en lag het werk niet meer voor het oprapen. Bij mij was altijd de opleiding tot tolk gebarentaal blijven trekken, en ik heb toen een minor gebarentaal gedaan om te kijken of ik het echt zo leuk zou vinden. Ik vond het fantastisch. Maar om nog eens vier jaar te moeten studeren? Ik kwam de opleiding tot schrijftolk tegen. In twee jaar leer je zowel gebaren als het tolken op een speciaal toet senbord. Dat ben ik gaan doen. In Tilburg had ik het niet echt naar mijn zin. Toen mijn studie was af gerond, ben ik dat studentenhuis uitgegaan. Ik had geen woning voor mijn studie in Utrecht.Tij- dens de eerste maanden daar sliep ik bij verschillende vrienden. Vaak wist ik 's morgens niet waar ik 's avonds terecht kon. Ik was blij toen een vriend liet weten dat hij een lege kamer had, waar ik een tijdje kon slapen. Het was wel in Dordrecht. Het zou maar voor een paar maanden zijn, want ik al had een kamer gevonden waar ik later in zou kunnen. Dat gebouw moest nog omgebouwd worden en daar moest ik dan zelf mee helpen ver bouwen. Daar ben ik nooit meer in terechtgekomen, want die vriend en ik klikten zo goed, dat we nog steeds bij elkaar zijn en ondertus sen een kindje en hond hebben. We zijn straks negen jaar samen. Ik was bang dat ik niet gelijk aan Als schrijftolk geef ik live ondertiteling voor mensen met gehoorproblemen de bak zou komen als schrijftolk dus ben in de zomer begonnen als flexwerker in de psychiatrie. In ruim een jaar maakte ik drie reor ganisatie rondes mee. Het werk werd steeds zwaarder, de cliënten steeds moeilijker en mijn werk als schrijftolk werd steeds drukker. Nu ben ik fulltime schrijftolk. Je kunt het zien als live ondertite ling geven voor mensen met ge hoorproblemen. Denk daarbij aan scholen, kerken, vergaderingen, feestjes, bruiloften, begrafenissen. Maar ook een rondleiding in een museum, tijdens een symposium of vakantie. Ik kan dus heel snel typen, want ik probeer zo veel mo gelijk mee te typen met wat de spreker(s) zeggen met behulp van een speciaal toetsenbord, een velo- type. Het komt het erop neer dat ik per lettergreep tik. Ik kan wel tot drie keer zo snel typen als op een qwerty-toetsenbord. Ik tik zo letterlijk mogelijk uit wat er wordt gezegd. Die tekst kan op verschillende manieren worden meegelezen. De makkelijkste ma nier is dat de klant op mijn laptop meekijkt. Maar ik kan ook een of meerdere tablets koppelen aan de mijne. Dat is handig als ik in een klaslokaal zit. Leerlingen willen lekker naast hun eigen klasgenoot jes zitten en ik kan ergens achterin zitten, zodat niemand last van mij heeft. In sommige gevallen kan hier ook een telefoon voor dienen. De tekst kan op een groot scherm worden geprojecteerd. Tijdens corona heeft het online tolken een vlucht genomen. Ik kan nu thuis tolken en via een link mijn tekst aan een klant zenden die het dan op een eigen gekozen device kan aflezen. En ook daarin zijn weer veel variaties te beden ken hoe dit kan worden getoond. Prima! Ik ben met mijn vriend van Dordrecht naar Dinteloord ver huisd. Ik kon na al die jaren niet echt wennen in een stad en ver langde naar een dorp. We zijn hier al een leuke kennissen- en vrien- Ik kon tijdelijk bij een vriend wonen. Dat klikte zo goed, dat we negen jaar later nog steeds bij elkaar zijn denkring aan het opbouwen. Ook met de buren hebben we leuk con tact. Maar Zeeland blijft toch trek ken. Ik mis scouting en het strand wat op fietsafstand lag. Om te beginnen de bolus! Die kan toch niemand zo maken als Zeeu wen. Wat ik ook mis is het strand en scouting en heel wat vrienden. Ik mis het ook wel dat mijn moe der niet in de buurt woont. Ik moet hier alles uitzoeken. In Oostburg wist ik waar ik moest zijn voor veel zaken. Klein voor beeld: de supermarkt. Maar ook de huisarts, dierenarts en tandarts. Tot nu toe heb ik daar allemaal de juiste keuzes in gemaakt. Ja, wekelijks. Ik werk op dinsdag en woensdag in Oostburg. Dan blijf ik een nachtje slapen bij mijn moeder en mijn stiefvader. Ik heb ook een vaste opdracht in een kerk in Terneuzen. Het gevoel van thuiskomen. Een maal die tunnel door en dan speci fiek net voorbij de Braakman. Heerlijk, ik herken alles. Yep, het is toch praktisch handiger om niet in Zeeland te wonen, hoe wel ik het ergens wel zou willen. donderdag 8 oktober 2020 'Ik typ wel drie keer zo snel als op een standaard toetsenbord' Sharita van der Meulen met haar dochter Eoralinde. Frank Gijsel Hoe heb je je jeugd in Oostburg ervaren? Welke herinneringen heb je aan je schooltijd? Voor je opleiding vertrok je uit Zeeland. Waar een wat heb je gestudeerd? Waarom koos je die opleiding? Waar ging je werken en wonen? Kun je aangeven wat je zoal werk inhoudt? Hoe bevalt het leven buiten Zee land? Mis je bepaalde Zeeuwse zaken daar? Wat is het grootste verschil tus sen Zeeland en je woonplaats? Kom je nog vaak terug? Wat maakt Zeeland voor je zo bijzonder? Eens een Zeeuw lijkt bij je te passen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37