Frank Spaargaren heeft enorm veel betekend voor Zeeland Groeve Nieuw Namen sleept Erfgoed Deal in de wacht 8 ZEELAND Frank Spaargaren 1940-2020 In zijn woonplaats Oosterbeek is zondag op 79-jarige leeftijd overleden ingenieur Frank Spaargaren. Zeeland kent hem als bouwer en hoeder van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Zeeland is ingenieur Frank Spaargaren dubbel dank verschuldigd. De commen taarschrijver van de PZC was 4 juni 2014 zeker van zijn zaak. Dubbel dank. Omdat Spaargaren de geestelijk vader is van de stormvloedkering in de Ooster- schelde. En omdat hij in de zomer van 2013 met vijf vakbroeders zo wel de Tweede Kamer als de Sta ten van Zeeland wees op een mo gelijke aantasting van de funde ring van de pijlerdam. Als jonge ingenieur krijgt de in Haarlem geboren Spaargaren be gin jaren 70 de leiding over de af sluiting van de Oosterschelde. Eerst was het plan om net als in Haringvliet en Grevelingen een dam te bouwen. Na protesten van vissers en milieu-activisten besluit het kabinet Den Uyl in 1974 dat de zeearm half open moet blijven. Spaargaren geeft leiding aan de ommezwaai van het project. De al opge bouwde kabelbaan voor het stor ten van betonblokken wordt op geruimd en in 1976 wordt een be gin gemaakt met de bouw van de pijlerdam. De aanleg van de met matten verstevigde fundering is daarbij cruciaal. Als de kering in 1986 met veel vlagvertoon wordt geopend, is Spaargaren niet meer in dienst van Rijkswater staat. In 1979 stapt hij over naar bouw- en baggerbedrijfVolker Stevin, mede omdat de echte techni sche wa terbouw binnen Rijkswa terstaat volgens hem steeds minder aanzien krijgt. Van 1987 tot 1995 is hij voorzit ter van de Raad van Bestuur van het advies- en ingenieursbureau DHV Group. Daarna is hij twee jaar algemeen directeur van het Waterbouwkundig Laboratorium in Delft. Hoewel zijn werk hem vaak in het buitenland bracht, behoudt hij aandacht voor de ontwikkelin gen in het deltagebied. Zo slaat hij groot alarm als in 2013 blijkt dat Rijkswaterstaat al sinds het jaar 2000 de noodzakelijke bestortin- gen achterwege heeft gelaten. Een jaar later pleit hij met het oog op de stijgende zeespiegel voor af sluiting van de Nieuwe Water weg. Heel begaan Oud-dijkgraaf en oud-Tweede Kamerlid Jan Geluk in Schudde- beurs onderhield nauwe contac ten met Spaargaren. ,,Hij was heel begaan met het waterstaatsgebeu- ren in de hele zuidwestelijke delta", zegt Geluk. ,,Voor Zeeland heeft hij enorm veel betekend." Dochter Jacqueline Spaargaren vertelt dat haar vader zich ver bonden voelde met de mensen die de watersnoodramp van 1953 hebben meegemaakt. Over zijn plotselinge overlijden zegt ze: ,,Hij stond volop in het leven. Hij was nog aan het werk, begeleidde studenten. We gaan hem ver schrikkelijk missen." Sheila van Doorsselaer Nieuw Namen De groeve was één van de zestien landelijke projecten in de race voor de Erfgoed Deal. In dat programma van het Rijk wordt bekeken hoe de overgang naar duurzamere energie gecombineerd kan worden met bescherming en behoud van erf goed. Het Rijk betaalt nu mee aan de uitvoering van het zonnepane lendak over de groeve, het enige Zeeuwse aangemelde project. ,,We zijn erbij!", zegt gedeputeerde Anita Pijpelink. ,,Ik ben trots, want dit is echt een onderscheidend project." Streekholders Het voordeel van het zonnepane lendak over het archeologisch en Ik ben trots, want dit is echt een onderscheidend project aardkundig monument (er komen aardlagen uit het Plioceen aan de oppervlakte) is tweeledig; de groeve wordt beschermd tegen weer en wind en zo wordt verdere erosie voorkomen. Ook wordt er groene stroom opgewekt. Het is de bedoeling dat de zon- nekap een kunstzinnig en innova tief ontwerp krijgt en daar mogen de Nieuw Namenaren, zoge noemde streekholders, over mee beslissen. 690.000euro In totaal was er in de Erfgoed Deal ruim 5,8 miljoen euro te verdelen. Van de zestien aangemelde projec ten zijn er zes geselecteerd, waar onder dus de groeve. De overkap ping in Nieuw Namen kost 690.000 euro, waarvan het Rijk de helft gaat betalen. De andere helft is voor rekening van de provincie. De bijeenkom sten met omwonenden worden nog dit jaar gehouden, zo is de planning. De uitvoering van de overkapping zal volgend jaar pas zijn. BRIEVEN Mondkapjesplicht Het is wetenschappelijk bewe zen dat we met een mondkapje op minder zuurstof binnenkrij gen en dat dit schade kan toe brengen aan onze gezondheid (https://www.technocracy.new s/blaylock-face-masks-pose-se- rious-risks-to-the-healthy/). Wetenschappelijk bewijs dat een niet-medisch mondkapje beschermt tegen Covid-19 ont breekt. Toch klinkt de roep om een mondkapjesplicht (krant 30 september). Ook John Jor- ritsma, burgemeester en voor zitter van de Veiligheidsregio Brabant Zuidoost, wil een lan delijke mondkapjesplicht. Niet omdat bewezen zou zijn dat dit de verspreiding van Covid-19 tegengaat (dat bewijs ontbreekt immers), maar omdat er een signaalfunctie vanuit kan gaan, waardoor we misschien meer afstand van elkaar houden. Maar als men het bewustzijn over Covid-19 in binnenruimtes wil vergroten, zijn er toch waar achtig wel andere manieren te bedenken. Manieren die onze gezondheid niet schaden. Denk bijvoorbeeld aan een button (bijvoorbeeld van Leuk Zeeuws). Wie pleit voor een mondkapjesplicht als signaal functie, pleit voor een bewezen ongezonde en disproportionele maatregel. Dit moeten we niet willen. Storm Boswachter Karel Leeftink zegt dat een storm geen kwaad kan voor een bos (krant 29 septem ber). Maar in het mooie bos van Veere woedt geen storm Odette, maar een orkaan genaamd Staatsbosbeheer. De bomen worden gezaagd onder het mom van allerlei ziektes. Bomen die wel mogen blijven staan, wor den vaak beschadigd omdat er omheen allerlei bomen met grof geweld worden verwijderd. Bomen die wel mogen blijven staan vangen - nu het bos zo wordt uitgedund - veel wind. En vallen daardoor soms om. Sinds de houtkap hangen er overal losse takken en staan be schadigde bomen scheef. Tot mijn verwondering zegt Karel Leeftink dat hij de boswachters er weer op uit heeft gestuurd. Om het bos op te ruimen. In het Veerse bos heb ik nog nooit een boswachter iets op zien ruimen. Leeftink wordt wel vaker geïn terviewd door deze krant. Er is een gezegde. Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Susan Poppe, Veere Vissen Dat het Scheldemond College les in dierenleed geeft aan jonge kinderen is niet te geloven (krant 26 september). Vissen hebben gevoel en zijn niet zon der pijn. Geeft de school ook de informatie mee van Sportvisse- rij Nederland die op haar site meldt hoe je vissenleed kunt verminderen? Bijvoorbeeld door de vis te behandelen met natte handen of beter: onder water, de vis traag ophalen en uitdrillen zodat de vis kalm is en zich minder verwondt, het gebruik van onthaakmatten voor grote vissen, de haakwond ontsmetten om infecties te voorkomen. Ik ben zeer be nieuwd of dit allemaal toege past wordt door de school. Ik zie op de foto bij de leerlingen hele maal geen hulpmiddelen om de vis dit allemaal te bieden. Kortom; het is en blijft dieren leed maar omdat het niet verbo den is, zou de school er op zijn minst voor moeten zorgen dat de leerlingen juist geïnformeerd worden. Nettie Zwaan-Schijvens, Burg-Haamstede donderdag 8 oktober 2020 Jan van Damme Er komt een grote zak geld de kant op van Nieuw Namen. De Meester van der Heijdengroeve heeft de Erfgoed Deal in de wacht gesleept. Het aardkundig monument krijgt een innova tieve overkapping met zonne panelen. De bewoners mogen hierover meebeslissen. - Anita Pijpelink, gedeputeerde U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 H. Hambeukers-Maljaars, Vlissingen De groeve in Nieuw Namen krijgt een overkapping om het geologische monument beter te be schermen tegen de elementen. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36