'Controles Arnestein blijven nodig' 7 l&mb BUNKERROUTE 'DUITSERS WISTEN ALS GEEN ANDER WAT MITRAILLEUR KON AANRICHTEN' Een stalen pantserplaat van twee bij drie meter en maar liefst dertig centimeter dik, die ooit Duitse mitraillerschutters beschermde, verdient een plaats langs het bunkerpad van Koudekerke. Daarover zijn de dorpsraad, Sitching Bunkerbehoud en Sitchting Menno van Coehoorn het eens. eventien ton weegt die plaat, en hij ligt ver stopt onder de grond in buurt van Koude I kerke. Amateur-histo ricus Hans Sakkers besefte jaren geleden, toen bij zijn woonplaats een bunker werd gesloopt, dat hij de plaat moest redden. Want het is niet zomaar een pantserplaat. Hij laat precies zien wat de Duitsers allemaal van stal haalden om een bunker te perfectioneren. Twee meter beton was in hun ogen niet genoeg om een mitrailleurschut- ter te beschermen. Zo vertegen woordigt de plaat de eindfase van het 85 jaar (1860-1945) lange ge bruik van speciaal geproduceerd pantserstaal in vestingwerken, stelt de Stichting Menno van Coe- hoorn, die ijvert voor het behoud van historische verdedigingswer ken. ,,De Duitsers wisten als geen ander welke verwoesting een mi trailleur kon aanrichten. Dat had den ze tijdens de Eerste Wereld oorlog maar al te goed ervaren", al dus Sakkers, die ook correspon dent is van Menno van Coehoorn. -«a Wat hier in Walcheren nog staat aan vestingwerken is echt uniek De Dorpsraad Koudekerke, Menno van Coehoorn en de Stich ting Bunkerbehoud willen alle maal dat de pantserplaat een mooi plekje krijgt langs de bunkerroute. Sakkers: ,,Want zulke platen zijn in bunkers verwerkt en dus niet of niet goed zichtbaar." Die kans op dat mooie plekje doet zich nu voor omdat de gemeente plannen heeft een nieuwe toegangsweg naar het Koudekerkse bedrijventerrein Karreveld aan te leggen. Daarvoor is een nieuwe brug over de voor malige Duitse tankgracht uit de Tweede Wereldoorlog nodig. Maar die gracht en de daaraan gelegen bunkers, het zogeheten Landfront Vlissingen, vormen een beschermd Rijksmonument. Daar mag dus niet zomaar een brug worden aangelegd. Maar als de ge meente die brug toch echt wil aanleggen, kan als compensatie voor aantasting van het Rijksmo nument, iets gedaan worden. Sak- kers: „Ervoor zorgen dat die plaat een mooie plaats krijgt langs de bunkerroute en die route ook nog eens verlengen." Bijzonder monument Het liefst ziet Menno van Coe- hoorn dat de brug er niet komt. Want deze stichting vindt dat het Landfront Vlissingen zo min mo gelijk beschadigd mag worden. Sakkers wijst erop dat al die bun kers rondom Vlissingen samen een heel bijzonder monument vormen. Ze vallen volgens hem in dezelfde categorie als de Stelling van Amsterdam en de vestingstad Naarden. De stelling is een voor beeld van 19e eeuwse en Naarden van 17e eeuwse vestingbouw. ,,En het Landfront van vestingbouw in het midden van de twintigste eeuw. Wat hier op Walcheren nog staat aan vestingwerken is echt uniek. Dat is nergens anders te vinden." Met nadruk: ,,En het ver schil met de Stelling van Amster dam is dat het Landfront tijdens een oorlog een rol van betekenis speelde. Walcheren is in 1944 on der water gezet om het landfront uit te schakelen." Het dagelijks bestuur van de ge meente gaat volgens een woord voerder in gesprek met de dorps raad, Menno van Coehoorn en Bunkerbehoud om te kijken wat mogelijk is. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Arnestein is geen uitzondering on der bedrijventerreinen, merkt Aal- berts op. ,,Op elk bedrijventerrein vinden illegale activiteiten plaats. Wie dat ontkent, sluit zijn ogen voor de werkelijkheid." Middel burg legt wel de focus op Arnestein. ,,Dat doen we al een paar jaar. Er ge beuren 's avonds en 's nachts soms dingen waar wij vraagtekens bij zetten." Daarom voert de gemeente controles uit, in samenwerking met onder meer de politie en de belas tingdienst. ,,Ook belastingontdui king komt voor", legt de wethouder uit. Controles zijn een manier om achteraf problemen te ontdekken en aan te pakken. De gemeente wil ook problemen voorkomen, door streng toe te zien op de komst van nieuwe bedrijven en initiatieven op Arnestein. ,,Zolang een aanvraag voldoet aan het bestemmingsplan, keuren we die goed. Maar we hou den alles scherp in de gaten." Zo ligt er nu een aanvraag op zijn bureau van een bedrijf dat op Arne stein garageboxen te koop en te huur aanbiedt, bedoeld voor onder nemers die opslagruimte zoeken of een kleine werkplaats. CDA-raads- lid Bert Kollen stelde daar onlangs vragen over. Hij wijst onder meer op het feit dat zulke boxen soms ge bruikt worden door criminelen. ,,Als het echt ondernemers zijn die zo'n box gebruiken, dan is het toe gestaan", zegt Aalberts. ,,Dat parti culieren die kopen en voor zichzelf gebruiken, dat hebben we liever niet." Dan ontstaat een schemergebied waarin bedrijfsmatige activiteiten op Arnestein minder overzichtelijk worden, legt de wethouder uit. ,,In de praktijk zien we dat zulke boxen soms worden gebruikt voor activi teiten die we niet wensen." Ze blij- ken bijvoorbeeld gebruikt te wor den voor wietkwekerijen. Dat is niet meteen te wijten aan de verko per of verhuurder. ,,Maar soms zien we advertenties waarbij we ons af vragen: klopt dit wel?" Schaarste De terughoudendheid zulke ont wikkelingen toe te staan, heeft ook te maken met de schaarste aan be- drijfsgrond in Middelburg, erkent Aalberts. Op Arnestein is de grond bijna op; dat is één van de redenen dat de gemeente een bedrijventer rein wil aanleggen aan de Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland. ,,Als wij de grond niet bezitten en dus niet de verkopende partij zijn, kun nen we geen eisen stellen aan wie de toekomstige gebruiker is." Fotocursus Grote meesters in de fotografie Fotoatelier J donderdag 8 oktober 2020 WA Mooie plek voor Duitse pantserplaat Emile Calon Koudekerke (f Hans Sakkers bij een bunker bij Koudekerke waar nog een stalen pantserplaat in zit. „Deze is een stuk kleiner dan de plaat die wij willen laten zien." foto dirk-jan gjeltema -Hans Sakkers, correspondent Stichting Menno van Coehoorn Bij elke controle op industrieter rein Arnestein in Middelburg worden weer illegale activiteiten ontdekt. Van wietkwekerijen tot verboden wapenbezit tot over treding van milieuregels. „Zo lang we er dingen aantreffen die we niet willen, gaan we door met de controles", waarschuwt wet houder Johan Aalberts. Maurits Sep Middelburg Vanaf 27 oktober 2020: 6 avonden, locatie Middelburg Meer info en inschrijven: www.karindenboer.nl Karin den Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35