II Goese school dicht door corona Juwelier Minderhoud ZEELAND 3 de overgrote meer derheid van Marjan Rui- naar Nederland en wanneer dat ter, directeur was. Soms zitten er ook aanbie- van het dingsbrieven aan het genootschap Zeeuws Mu- bij, bijvoorbeeld bij schenkingen. seum: ,,De et- Van een aantal objecten is de her- nografische komst onduidelijk. Die zal ook wel collectie is van nooit boven water komen, gewoon alle smetten omdat de informatie onvindbaar vrij." foto dirkjan is. Maar ons beeld is dat er zeker gjeltema geen geroofde voorwerpen tussen zitten. Het is allemaal netjes en op een eerlijke manier gegaan. En dan bedoel ik ook dat kostbaarheden niet voor een dubbeltje van in heemse inwoners zijn gekocht!" moet je het teruggeven." Dat is vol gens haar 'een erkenning van on recht'. Diamant Een voorbeeld is de diamant die ooit van de sultan van Banjarma- sin was en nu in het Rijksmuseum ligt. De Nederlanders hieven het Als het niet aan jou toebehoort, dan moet je het teruggeven sultanaat in het Indonesische avonturier Meinard Sprenger die Zuid-Kalimantan in 1859 op en in de negentiende eeuw een tijdje stuurden de diamant naar Neder- bij deze indianenstam heeft ge land. De adviescommissie oor- woond. Hij heeft er spullen geruild deelt: roofkunst. en gekocht." Zulke dure juwelen zijn niet te Zo weet het genootschap van vinden in de volkenkundige col lectie van het KZGW. Het kolo niale erfgoed bestaat vooral uit gebruiksvoorwerpen, zegt Van der Doe. De conservator heeft een nauwkeurig beeld van de her komst van de objecten in de collec tie. „Een deel van de collectie is sinds 2017 beschermd erfgoed. Er de stukken hoe ze zijn ver is uitvoerig onderzoek gedaan naar kregen. Van der Doe: „Alle voor de herkomst. Bijvoorbeeld kleding werpen zijn beschreven. Van de van de Zwartvoetindianen is ooit meeste ook van wie ze afkomstig geschonken door de Zeeuwse zijn, wie ze heeft meegenomen Museumdirecteur Ook directeur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum, waar de to tale collectie van het genootschap zich sinds 2008 bevindt, weet ze ker dat er in Middelburg geen ko loniaal roofgoed ligt. „Toen de grote wereldmusea een paar jaar geleden beleid maakten voor roof kunst, hebben ook wij daaraan meegewerkt. Er is destijds uitvoe rig onderzoek gedaan. De etnogra fische collectie is van alle smetten vrij." De Ruiter en Van der Doe staan open voor elk gesprek over even tuele teruggave van objec ten, mocht een land daar ooit om vragen. „Dat vergt wel overleg met het ministerie. De collectie is tenslotte voor een deel be schermd erfgoed", onderstreept Van der Doe. De kans dat er iemand aanklopt, achten ze buitenge woon klein. Van der Doe: „Want we zijn geen enkel voorwerp te gengekomen waar een luchtje aan zit." Volgens locatiedirecteur Mattanja Hiensch is het besluit om de ko mende paar weken geen leerlingen te ontvangen in nauw overleg met de GGD en het bestuur van de school genomen. ,,We willen nu echt even rust, want we merken dat er toch wel wat angst is. Pas na de herfstvakantie komen de leerlingen weer terug.'' Volgens Hiensch maken de drie leerkrachten die het virus hebben opgelopen het naar omstandighe den goed. De leerlingen krijgen de komende paar weken thuisonder- wijs. In tegenstelling tot tijdens de lockdown in het voorjaar worden leerlingen van wie de ouders echt geen opvang kunnen regelen deze keer niet opgevangen. ,,We willen nu echt even geen mensen in de school hebben.'' Voor ouders met een vitaal beroep wordt wel beke ken of er een oplossing buiten de school is te vinden.Volgens haar hebben veel ouders met instem ming gereageerd op het besluit. Leroy Catarina Duarte uit Vlissingen is één van de ouders die gisteren te horen kreeg dat haar kind vanaf vandaag niet meer naar school kan. ,,Leroy is woensdag dus voor het laatst naar school geweest. Meer weet ik eigenlijk niet." De Vlis- singse lijkt het besluit niet al te zwaar op te nemen. Duarte heeft een Portugese winkel in Vlissingen en ziet dat als een voordeel. ,,Als ik voor een baas zou werken zou het probleem veel groter zijn. Nu neem ik Leroy mee naar de winkel. Dan Als ik voor een baas zou werken zou het probleem groter zijn kan ik daar mijn werk doen. Maar ik kan natuurlijk niet meer zoveel werken als wanneer hij gewoon naar school gaat." Volgens Duarte zorgt de school dat Leroy thuis verder kan leren. ,,Ik geloof dat hij huiswerk krijgt via de post en ik help hem dan. Maar ik kan mijn zoon natuurlijk niet de hele dag thuis aan tafel zetten en la ten leren. Daarom gaat hij ook mee naar de winkel." In ieder geval zit Leroy nu thuis tot na de herfstvakantie. Net als al zijn schoolgenoten. En net als eer der dit jaar. Duarte: ,,In maart was het natuurlijk ook al zo, maar toen duurde het wel heel lang. Ik hoop dat het deze keer korter wordt. Dat hij na de herfstvakantie weer ge woon naar school kan." Inkoop goud zilver donderdag 8 oktober 2020 geen koloniale roofkunst' - Lilian Gon9alves-Ho Kang You, voorzitter commissie A Erik van der Doe, conser vator van de etnografische collectie van het Zeeuwsch Genootschap: „Het is alle maal netjes en op een eerlijke manier gegaan." fotopzc Auris De Kring in Goes, een ba sisschool voor dove en slecht horende kinderen, sluit per di rect de deuren, omdat vier leer krachten zijn besmet met het coronavirus. Rob Paardekam Willem Adriaansens Goes - Catarina Duarte, moeder Leroy O.a. (Zeeuwse) sieraden, bestek, munten, bloedkoraal Wij taxeren op reële waarde en kopen bij belangstelling in Westkapelle 0118-571284 www.juwelierminderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31