§1 Laat doodziek kind niet lijden Inbraakgolf in Zeeland a Duitsers ]W MO® P 2 ZEELAND Kunst die uit de voormalige Nederlandse koloniën is geroofd moet worden teruggegeven als het land van herkomst daar om vraagt. Ligt er in de Zeeuwse musea ook roofkunst? COLLECTIE ZEEUWSCH GENOOTSCHAP A ZorgSaam verplicht mondmasker 20% korting op de hele collectie! Commentaar in de coalitie is verschil van inzicht over de actieve levens beëindiging van kinderen tussen één en twaalf jaar die on draaglijk en uitzichtloos lijden. De kwestie laait op omdat het kabinet nu eindelijk de artsen wil helpen die merken dat zij meer moeten doen dan de wet toelaat om het lijden van kinde ren te beperken. Kinderartsen en ouders hebben nu drie mogelijkheden om het lijden van een doodziek kind te stoppen. Het kan met pallia- tieve sedatie, met het stoppen van de behandeling en met ver sterven (geen eten en drinken meer geven). Dit alles blijkt niet genoeg om te voorkomen dat jaarlijks een klein aantal kinderen toch onnodig veel lijdt. Moeten we daarvoor de wet aanpas sen? Misschien niet. Voor kinderen tot één jaar is er een regeling met het Open baar Ministerie die artsen helpt om zorgvuldig, dus zonder juri dische verwijtbaarheid, actief een leven te beëindigen. Dit zo genoemde Gronings protocol kan wellicht worden uitgebreid tot twaalf jaar. Het mag nooit een excuus zijn om niet verder te werken aan de kwaliteit van de 'gewone' palliatieve en termi nale zorg. Maar de weinige kinderen voor wie dat niet genoeg is, moeten we helpen. Elke partij die een besluit voor zich uit schuift omdat het een zware principekwestie zou zijn, zit fout. We accepteren het uiterst primitieve versterven al als ultiem middel, dus tegen een humaner alternatief kan niemand seri eus bezwaar maken. Het Gronings protocol voor de levensbeëindiging van kinderen kan wellicht worden uitgebreid De inbraken vonden plaats op in dustrieterreinen, bij bedrijven, bij sportkantines en in loodsen. Zo werd er ingebroken op vier adressen aan de Bathseweg in Rilland en bij zes bedrijven in Kapelle: in de Jufferswegje, Noordstraat, Handelsweg en Bie- zelingseweg. Heinkenszand Andere slachtoffers waren vier bedrijven in Heinkenszand aan de Noordland en de Schouwers- weg, in Yerseke (Hogeweg), in Schore (Molenweg) en in Renesse (Duinzoom). Ook bij twee bedrij ven in Goes (Scottweg en Colum- busweg) werd ingebroken. De buit bestond veelal uit geld, gereedschap en computerappara tuur. Voor sommige bedrijven loopt de schade op tot duizenden euro's, omdat de inbrekers soms grof geweld hebben gebruikt om de bedrijfspanden binnen te ko men. Negentien bedrijven in Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland waren doelwit Mensen met informatie kun nen dat op verschillende manier melden: telefonisch (0900-8844), via Whatsapp (06-12207006) of via Meld Misdaad Anoniem (0800-7000). ALMANAK Het is de laatste weken vaste prik. Aan het eind van de mid dag nestelt opa zich in zijn leunstoel en gaat hij wielren nen kijken. Eerst de Tour de France, toen de uitgestelde voorjaarsklassiekers en nu de Giro d'Italia. Gisteren pasten opa en oma op hun kleinzoontje van zes. Ge fascineerd keek hij naar het pe loton. ,,Zijn dat allemaal Duitsers?", vroeg hij. Waarop opa vraagt: ,,Wat be doel je daarmee?" ,,Nou, ze hebben allemaal een fietshelmpje op." Deel fietspad in bos wordt verlegd HZ hoort bij beste hogescholen OUDELANDE Wandeling in Zak van Zuid-Beveland TERNEUZEN ZorgSaam voert vanaf vandaag op alle locaties de verplichting in om een mondneus- masker te dragen. Deze maatregel geldt voor patiënten, bezoekers én medewerkers en vrijwilligers (voor iedereen vanaf 13 jaar). Het mondneusmasker moet gedragen worden in publieke ruimtes in zo wel het ziekenhuis als op locaties voor thuis- en ouderenzorg. Pa tiënten, cliënten en bezoekers worden geacht zelf een mond- neusmasker bij zich te dragen. De bestaande maatregelen blij ven ook van kracht. LiulI ^1 mode Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - www.lavooymode.nl Vrijwel alle koloniale kunst- en ge bruiksvoorwerpen die bij het Zeeuws Museum tentoon worden gesteld dan wel in depot liggen, zijn eigendom van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen (KZGW). Sinds de oprichting in 1769 is er verzameld. Zelden ging er iets de deur uit. De volkenkundige collectie bestaat vooral uit voorwerpen uit overzeese gebieds delen. In de acht tiende eeuw was het in de mode om kunst maar ook gebruiks voorwerpen uit exo tische landen te ex poseren. Rariteiten, daar was het Neder landse publiek dol op. ,,In totaal bezitten we duizend objec ten", zegt Erik van der Doe, conservator van de etnografische collectie van het Zeeuwsch Genootschap. Soms werden ze aangekocht, maar dik wijls betrof het schenkingen. De collectie varieert van vier hoofd tooien uit Brits Guyana (waar ooit veel Zeeuwen zich ophielden), kle dingstukken van de Noord-Ameri kaanse Zwartvoetindianen tot bronzen 'goudgewichtjes' uit Ghana. En van een mummie uit Egypte, boeddhabeelden uit India, een muts van een Afrikaans stamhoofd, eenvoudige pijlen en bogen uit Java en Borneo tot aardewerken gebruiks voorwerpen uit Suri name. Als er kunst bij zit die uit koloniale gebieden is geroofd of door menselijk leed is ver kregen, moet die te rug als het land van herkomst daar om vraagt. Dat advi seert een commis sie onder leiding van jurist en mensenrechten activist Lilian Gongalves-Ho Kang You. De commissie overhan digde het adviesrapport gisteren aan mi nister Ingrid van En gelshoven van Cultuur. Gongalves is duidelijk: „Als het niet aan jou toebehoort, dan donderdag 8 oktober 2020 De politie vraagt mensen ver dachte situaties te melden van wege een ware inbraakgolf op Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland. Sinds 24 september werden negentien bedrijven het slachtoffer van inbrekers. Arjen Nijmeijer Goes Tip? redactie@pzc.nl WESTERSCHOUWEN Een stukje fietspad in de Boswachterij Wester- schouwen wordt verlegd, omdat het bij elke storm onderstuift met zand. Het is niet meer mogelijk het zand steeds maar weer weg te vegen, meldt Staatsbosbeheer. Dat komt doordat het duin massief op die plek steeds verder de bos- wachterij in 'wandelt'. Als het weer meewerkt, zijn de werkzaamheden voor de herfstvakantie afge rond. De fietsers worden tijdelijk omgeleid via het tegelpad. Ook de fietsen stalling, het bankje en het informatiebord krijgen een nieuwe plek. VLISSINGEN De HZ is in de Keuzegids hbo 2021 opnieuw op de tweede plaats van beste middelgrote hogescholen van Nederland geëindigd. Vier opleidingen zijn be oordeeld als 'topoplei ding' en acht opleidingen staan in de top 3. In de keuzegids staat te lezen: ,,Net als vorig jaar staat de Zeeuwse hoge school op plek twee. De HZ blinkt al jaren uit in technische studies als Civiele Techniek en Tech nische Bedrijfskunde, maar over de hele linie worden de opleidingen Social Work en Pedago giek het allerbest beoor deeld." De seniorenraad van Borsele heeft op don derdag 15 oktober een wandeling op het pro gramma staan. Een tocht van ongeveer vijf kilometer over dijkjes en paden in de Zak van Zuid-Beveland. Het vertrek is vanuit dorpshuis d'n Ospit in Oudelande. Na afloop staat daar de koffie met appelgebak klaar. Vooraf aanmelden is noodzakelijk omdat het aantal deelnemers be perkt is. Deelnemen kost 6,50 euro en opgeven kan bij het Vrijwilligershuis, 0113- 311999. 'We hebben Of kom langs op afspraak op dinsdag 13 oktober: 0118-61 25 08 Frank Balkenende Middelburg Maori-mantel 1750-1775, die is meegebracht door de Britse zeevaar der James Cook. Pieter van Damme schonk de mantel aan het Zeeuwsch Genootschap. foto ZEEUWSCH GENOOTSCHAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30